KLĄTWA COLLEGIUM MAIUS
Gmach Collegium Maius ma bogatą historię, zawsze mnie intrygował – podkreśla Patryk Borowiak, autor zwycięskiego projektu w konkursie „Pomyśl o UAM – pomysł dla UAM”. Nagroda w wysokości 6 tysięcy złotych zostanie przeznaczona na realizację spektaklu o roboczym tytule: „Klątwa Collegium Maius”. Przedsięwzięcie jest inspirowane pracą pt. "Twarze z marmuru", absolwenta Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM, pana Tomasza Łukasza Nowaka, doktoranta UWr.
„Pomyśl o UAM – pomysł dla UAM” to inicjatywa, w ramach której Władze Uniwersytetu ogłosiły nabór projektów. W swoim założeniu mają one aktywizować społeczność akademicką, a same pomysły twórców zostać zrealizowane. W tegorocznej edycji, komisji konkursowej najbardziej przypadła do gustu twórczość Patryka Borowiaka, pracownika naukowego na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej.
- Projekt powstał na podstawie rocznej pracy absolwenta Tomasza Nowaka, który wyraził zgodę, abyśmy mogli ją rozbudować i stworzyć scenariusz – wspomina laureat. - Chcemy, żeby powstał spektakl multimedialny z elementami fikcji, połączonej z historią uniwersytetu. Pojawi się również wątek kryminalny, więc myślę, że może się sposobać – dodaje.
Premiera została zaplanowana na wiosnę przyszłego roku, ale jak przyznaje sam nagrodzony, do pracy trzeba zabrać się już teraz. - Cały proces tworzenia spektaklu powinniśmy zacząć już niedługo, bo chcemy w nim wykorzystać elementy multimedialne. Na pewno zostanie też zorganizowany casting, któy ogłosimy na stronach uniwersytetu. Mam nadzieję, że zgłoszą się również te osoby, które brały udział w konkursie – przyznaje. Akcja spektaklu będzie odbywać się głównie w Collegium Maius, ale pewne retrospekcje multimedialne są przewidziane w różnych miejscach UAM.
Intrygujący budynek
- Gmach Collegium Maius ma bogatą historię, zawsze mnie intrygował. Pamiętam, że jak byłem mały, to czekając na przystanku bawiłem się obrotowymi drzwiami, które wówczas się tam znajdowały. Ciekawił mnie ten budynek, nie przypuszczałem, że w przyszłości będę w nim pracował – opowiada Patryk Borowiak.
Autor zwycięskiego projektu nie chce jednak zostać reżyserem spektaklu. - Jestem pomysłodawcą, ale nie chciałbym wchodzić w kompetencję reżyserów, kto wie może tylko jako pomocnik – tłumaczy. Na pytanie czy może dołączy do obsady grającej, odpowiada natomiast, iż jest to całkiem możliwe.
Igrzyska Między Wydziałami
Wśród nagrodzonych prac było wiele interesujących pomysłow. Jednym z nich były Igrzyska Uniwersyteckie autorstwa Marty Gruszczyńskiej. - Projekt skupia się na walce wydziałów między sobą, miałaby to być taka coroczna impreza integrująca studentów, pracowników naukowych i władze dziekańskie. Chodzi o to, by do końca roku akademickiego wyłonić najlepszy wydział, który przez dwa semestry dzierżyłby miano najlepszego na UAM. Przy okazji taki wydział mógłby otrzymać wsparcie finansowe, które zostałoby przeznaczone np. na jakąś atrakcję – wyjaśnia. I chociaż projekt nie wygrał, jego autorka wierzy w realizację. - Wierzę w to, że to w końcu się uda, to promowanie takiej zdrowej rywalizacji – dodaje.
Uczestnicy konkursu. Fot. A. Kowalewska/miastopoznaj.pl
Okazuje się zatem, że zarówno studenci, doktoranci, jak i pracownicy naukowo-dydaktyczni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza mają nietypowe spojrzenie na uczelnię. Warto ten potencjał wykorzystać. Zwłaszcza, iż niebawem dzięki temu poznamy tajemnice mrocznego Collegium Maius.