POSIADAJĄ MOC I SKRYWAJĄ HISTORIĘ. „STAROCIE” - OBCHODZĄ SWE ŚWIĘTO
W czasie swej świetności były modne i rozchwytywane. Później wielu chowało je na strychu. Obecnie zaś nie tracą – wręcz zyskują na wartości. Znów je odkrywamy i szukamy innych, bo wiemy, iż są cenne nie tylko w aspekcie materialnym. Mowa o „starociach”, które 2 marca obchodziły swe święto.
Wpisane we wspomnienia z dzieciństwa, posiadają swoją dusze i historię. - Pomimo tego, że nie lubię chomikować, to są w moim domu takie rzeczy, których nigdy nie wyrzucę. Dostałam je na pamiątkę, gdy wyprowadzałam się do własnego mieszkania. Przypominają mi moje dzieciństwo i dom rodzinny – przekonuje Joasia, mieszkanka Poznania. - Mam do nich sentyment, są dla mnie skarbem – dodaje.
Ludzie nie tylko na nowo odkrywają urok swoich pamiątek rodzinnych, ale także poszukują nowych, skrywających inną tajemnicę. Wszak, „starocie” nie tylko spod naszego adresu są nośnikiem przeżyć i historii. Najprościej można to ująć: „mają duszę”.
Stara Rzeźnia
W Poznaniu miejscem, w którym znajdziemy takie skarby jest teren Starej Rzeźni Garbary. W każdy weekend (z wyjątkiem drugiej soboty miesiąca) od godziny 6.00 – 14.00 odbywa się tam Pchli Targ (Flomarkt). Dlaczego nie odbywa się on w dniu schowanym w powyższym nawiasie? Dlatego, że wówczas od 4.00 – 14.00 funkcjonuje tam giełda antyków – jedna z największych w Polsce. Wejście na giełdę znajduje się od ul. Północnej, obok Lodowiska Bogdanka.
Na terenie Starej Rzeźni odbywa się również największy w Wielkopolsce antykwariat mebli antycznych. - Prowadzimy skup, przyjmujemy w komis meble przedwojenne, obrazy, lampy, rzeźby – czytamy na stronie Starej Rzeźni Garbary. Komis jest czynny od wtorku do piątku, w godzinach od 10.00 – 17.00. W sobotę i niedzielę natomiast od 9.00 – 13.00. Wejście od ul. Garbary 101/111.
Targi Kolekcjonerskie
Warto także zauważyć, iż w tym roku – w czerwcu (dokładnie 11 i 12) odbędzie się pierwsza edycja Targów Kolekcjonerskich w Hali widowiskowo-sportowej Arena. Druga taka impreza planowana jest na 10 i 11 dzień września. - Poza szeroką gamą przedmiotów kolekcjonerskich, spodziewamy się ok. 250-300 wystawców, chcielibyśmy przedstawić Państwu oferty domów aukcyjnych oraz zaprosić do udziału w panelach dyskusyjnych – zachęcają organizatorzy.
Tematyka targów to m.in. antyki i militaria, obrazy, grafika, plastyka, szkło, porcelana, stara biżuteria, judaica czy dewocjonalia. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy książek, komiksów, map, pocztówek, zdjęć, płyt muzycznych, starych instrumentów oraz radia. Ponadto w tematykę wpisują się też żetony, bilety, karty telefoniczne i ordery. A to tylko niektóre z wymienionych ofert.
Więcej informacji uzyskacie, wchodząc na stronę www.targikolekcjonerskie.pl
Cenne pamiątki, które Państwu przychodzą na myśl? „Starocie”, których na pewno nigdy się nie pozbędziecie? Ja kilka takich rzeczy posiadam, ale zastanawiam się czy przywiązanie do nich wynika z normalnej ludzkiej natury, czy raczej jest to cecha osób nadto sentymentalnych.