KAMIEŃ KRÓLEWSKI...DIAMENT!
Kamień, o którym marzy każda kobieta jest zniewalająco piękny. Jego blask nie może równać się z niczym, podobnie jak cena tego siódmego cudu świata. To ideał, który od milionów lat ukrywa nasza planeta.
Diament, bo o nim mowa, skrywa w sobie historię naszej planety. Kamienie te są dobrem natury i tak jak wszystko również ich złoża się wyczerpują. Podobno za 20 lat nie będzie już dostępnych w sprzedaży tych cudów natury.
Jego nazwa pochodzi od starogreckiego słowa - ’’ἀδάμας adamas’’ - co oznacza ’’niepokonany, niezniszczalny’’. Nazwa więc nawiązuje do unikalnej twardości tego minerału. Zresztą to najtwardsza znana substancja, twardość diamentu określa się w skali Mohsa i wynosi ona 10, co stawia go na podium tego kryterium.
Nie tylko twardość świadczy o wartości tego kamienia. To także waga, która jest wyrażana w karatach (zapis: ct). Jeden karat to dokładnie 200 miligramów. Czym wyższa jest waga karatowa, tym większa jest również cena diamentu.
Szacując jakość i wartość takiego królewskiego kamienia należy znać konfigurację tych parametrów, a kryteria oceniania przyjąć jako wyznacznik ceny, czyli wartości diamentu. Oprócz wagi (karatu) ocenie podlega również barwa, to jedna z ważniejszych cech jakościowych diamentu. Na wartość kamienia wpływa również ich czystość, a także szlif. Ten ostatni odnosi się jednak do kunsztu szlifierza, a nie samej natury. Zatem mamy aż cztery kryteria oceny jakości unikalnego kamienia, przekładające się na cenę diamentu. Przyjęła się nazwa: the 4 Cs - oznaczającą - color- kolor, clarity-czystość, cut-szlif i carat weight-waga.
Zdarza się, że używamy zamiennie nazwy diament i brylant, tyle tylko, że nie każdy diament jest brylantem, choć każdy brylant jest diamentem. Brylant to fachowa nazwa diamentów o szlifie brylantowym, a szlify kamieni są przeróżne: od owalnych po szmaragdowe lub markizowe. Dopiero wtedy po obróbce możemy podziwiać brylancję diamentu, czyli rozszczepienie światła, odbijanie się światła od zewnętrznych powierzchni kamienia.
To właśnie szlif, kolor i unikatowe cechy odgrywają największą rolę w ustaleniu ceny owego drobiazgu i pozwalają ustanowić top listę 5 najdroższych diamentów na świecie. Niepodważalnie jednym z najbardziej cennych diamentów jest Góra Światła (Koh-I-Nor) o wadze 105 karatów. Pochodzi z Indii, a jego tajemnicze losy i jego właścicieli do tej pory rozpalają wyobraźnię. Zdobi on koronę królowej brytyjskiej.
Jednakże do najsłynniejszych naturalnych diamentów na świecie należy Cullinan o wadze 3106 karatów, jest to największy znany diament podzielony na 105 części i oszlifowany, znaleziono go w 1905 niedaleko Pretorii. Zdarzają się też diamentowe oszustwa, tak spektakularne, jak wartość samych diamentów. W sierpniu 2007 roku podano informację o odkryciu diamentu dwukrotnie większego od dotychczasowego rekordzisty aż ok.7 tys. karatów, to jednak okazało się zwykłym szalbierstwem. Podobnie spawa ma się z zakupem tzw. krwawych diamentów wydobywanych nielegalnie, często na obszarach konfliktów zbrojnych i to w nieludzkich warunkach. Prasa ostrzega przed takim procederem.
Mówi się, że to kobiety kochają diamenty (śpiewała już o tym Marilyn Monroe), ale to nieprawda, do zakochanych w diamentach dodać można każdego, kto jest wrażliwy na piękno.
Adrianna Weinert
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
-----------------
Artykuł powstał w ramach Akademi Młodego Dziennikarza czyli wspólnego cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz wielkopolskich liceów.