KTO CHCIAŁBY PRZEŻYĆ SWOJĄ EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ?
Ekstremalna Droga Krzyżowa to pokonanie wybranej, ponad 40 kilometrowej trasy w nocy i zmaganie się z własnymi słabościami. Już po raz szósty wierzący oraz niewierzący z całej Polski przekonają się o sile swoich organizmów. W samej Wielkopolsce do wyboru uczestników pozostawiono 13 tras. Zapisy na EDK trwają na stronie www.edk.org.pl.
Co po szlachetnej Paczce?
- Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Jezusem pośrodku zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie. Czyli w pełni – wyjaśnia ks. Jacek WIOSNA Stryczek, pomysłodawca EDK i przywódca Szlachetnej Paczki oraz Akademii Przyszłości.
Popularność tego wydarzenia z roku na rok rośnie. Dwa lata temu z Mosiny wyruszyło 300 uczestników, rok później już 700. Nie tylko z Mosiny lecz także z Dolska i Gostynia. To tylko uczestnicy z archidiecezji poznańskiej. W całym kraju w 2015 roku na EDK wybrało się niemal 11 tysięcy osób a organizatorzy zapewniają, iż w tym będzie przynajmniej 20 tysięcy.
- Po tym ekstremalnym wyzwaniu człowiek jest obolały i bezwładny. Ale coś się zmieniło. Podjął wyzwanie i wygrał. I chce więcej. To, na co narzekał wcześniej, ból, kontuzje, staje się jego chlubą i dumą – opowiada Oskar, jeden z uczestników poprzedniej edycji EDK.
Poznaniacy w tym roku mają do wyboru cztery trasy. Najdłuższa, ciągnąca się przez 57 kilometrów, z serca Wielkopolski zaprowadzi maszerujących do Tulców. Druga, krótsza o równo 10 kilometrów prowadzi z Kościoła św. Stanisława Kostki wprost na pola Lednickie. Trzecia i czwarta liczą sobie po 44 kilometry. Jedna zaprowadzi uczestników niedaleko Zaniemyśla, ostatnia do Pobiedzisk.
Rozważania
- Ekstremalność warunków, w jakich odbywa się to nabożeństwo, przybliża ją do pierwszej Drogi Krzyżowej. Pozwala budzić w sobie prawdziwe współodczuwanie z ludźmi, w których życiu Chrystus dziś znowu idzie „drogą krzyżową”. To ci, którzy doświadczają odrzucenia, marginalizacji, chorób, niesprawiedliwości, dyskryminacji czy nierówności społecznej – wyjaśnia Nuncjusz Apostolski Abp Celestino Migliore.
Na stronie EDK dostępne są również specjalnie przygotowane rozważania, które mają pomóc uczestnikom w pogłębieniu przeżywania pokonywanej trasy. Będą one również rozdawane przed wymarszem. Autorami rozważań są ludzie zgromadzeni we Wspólnocie Indywidualności Otwartych prowadzonej przez ks. Stryczka. - Ja jestem księdzem, ale rozważania napisali świeccy. Dlatego rozważania nie mają charakteru teoretycznego. Są wzięte z życia. Jesteśmy praktykami, nie teoretykami! – podkreśla duchowny - Zapraszam Was do drogi krzyżowej. Ona poprowadzi Was za Chrystusem do bycia chrześcijańskim liderem. A może również do współtworzenia nowego, lepszego świata. Razem z nami! – zachęca pomysłodawca Szlachetnej Paczki.
Zanim jednak zdecydujecie się wybrać trasę i dołączyć do EDK warto przemyśleć kilka spraw. Przede wszystkim marsze są długie i każdy sam musi zdecydować czy da radę. Jak piszą organizatorzy EDK, podczas pokonywania trasy każdy zdany jest wyłącznie na siebie. Marsze odbywają się nocą, więc trzeba zadbać o odpowiednie ubranie i oświetlenie. Ważny jest też prowiant i zorganizowanie sobie drogi powrotnej. Na trasie obowiązuje również całkowita cisza od momentu dotarcia na pierwszą stację. Tylko modlitwa i odczytywanie fragmentów rozważań odbywać się będzie na głos.
Jeśli to wszystko Was nie przeraża i nadal chcecie podjąć wyzwanie, wystarczy tylko zapisać się na wybraną trasę i zdecydować czy wyruszacie 11, czy 18 marca.