POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA TO PROMOWANIE CZYTELNICTWA
Do 15 marca można przesyłać zgłoszenia do drugiej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 5 maja 2016 roku.
Nagroda po raz kolejny przyznana będzie w dwóch kategoriach: za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury (Nagroda im. Adama Mickiewicza o wartości 60 tys. złotych) oraz za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej dla twórcy, który nie ukończył 35 roku życia. (Nagroda-Stypendium im. Stanisława Barańczaka w wysokości 40 tys. zł).
Chciałbym podziękować środowisku naukowemu, że zaangażowało się w taki projekt. To jest okazja, żeby promować czytelnictwo. Nagrody, które wspólnie z Uniwersytetem fundujemy są bardzo pokaźne i są to naprawdę spore pieniądze – podkreślał zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.
Laureaci zostaną wskazani przez Kapitułę, wśród której znajdują się m.in. prof. Inga Iwasiów, prof. Bogumiła Kaniewska czy prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. Przewodniczącym jest prof. Piotr Śliwiński. – Sporo o tym było mowy w ubiegłym roku. Nie chodzi o to aby wydać pieniądze, ani zbić propagandowy kapitał, ani również o to żeby dwoje pisarzy otrzymało wsparcie finansowe, chociaż ono zawsze się przyda – komentował profesor. - Chodzi o to, żeby powiedzieć społeczeństwu, że literatura jest ważna i że czytanie jest ważnym elementem naszego życia.
Jak podkreślał przewodniczący Kapituły przez fakt nieczytania książek społeczeństwo ubożeje i nie możemy w efekcie zbyt wiele od niego oczekiwać. Wręczenie nagrody jest więc szansą na promowanie czytelnictwa – Trzeba pokazywać ludziom, że mamy w Polsce pisarzy, których należy czytać i którym należy się szacunek – dodał profesor Śliwiński.
Zwycięzcami pierwszej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej zostali prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, a także poetka i ilustratorka Kira Pietrek.