ŚWIAT KOMIKSÓW
Komiks, wszystkim znany, nie przez wszystkich lubiany – niestety, należy do kultury obrazkowej, która ukształtowała się na przełomie XIX i XX wieku i trwa do dziś. Komiks jest ściśle związany z rozwojem XIX-wiecznej prasy.
Na początku komiksem nazywane były krótkie historyjki obrazkowe publikowane w gazetach, które miały charakter humorystyczny. Swoją obecną formę paska komiks zyskał w Stanach Zjednoczonych i to na początku XX wieku. Wszystkim fanom kultury obrazkowej jest ona świetnie znana. Ustalone cechy, takie jak krótka i zwarta budowa złożona z paru obrazków w kształcie paska czy dymków z tekstami są nieodłącznymi elementami każdego komiksu.
Do jednych z najsłynniejszych należą te, które są wydawane przez ogromne amerykańskie korporacje, takie jak: DC – Comics, Marvel Comics oraz Dark Horse Comics. To właśnie bohaterowie, tacy jak: Spiderman, Batman, Superman wymyśleni między innymi przez Stana Lee, Boba Kane i Jarrego Siegela przyczynili się do rozwoju komiksu w Ameryce i rozpowszechnienia go na całym świecie.
Komiks europejski natomiast ma zupełnie inną historię, został zapoczątkowany w Belgii i Francji. W Europie najbardziej znanym wydawnictwem komiksowym jest Le Lombard założony w 1946 roku przez Raymonda Leblanca. Najsłynniejszymi seriami komiksowymi publikowanymi przez Le Lombard są Thorgal, Yans, Rork, Ric Hochet, Clifton i wszystkim znane Smerfy. Autorem Thorgala jest jeden z najbardziej cenionych europejskich rysowników Grzegorz Rosiński. Polak jest również autorem wielu innych serii godnych poświęcenia uwagi (np.Yans, Skarga Utraconych Ziem). Komiks europejski najczęściej skierowany jest do dojrzalszego odbiorcy, wymaga od niego więcej niż ten amerykański opisujący losy superbohaterów. Oczywiście zdarzają się nieliczne wyjątki np. Asterix, czy Przygody Tintina. Zasadniczą różnicą między komiksem amerykańskim, a europejskim jest to, że komiksy amerykańskie skierowane są do masowego odbiorcy i tak też są tworzone. Najczęściej są wydawane w formie tygodnika, tudzież miesięcznika w postaci zeszytów.
Natomiast komiksy europejskie wydawane są rzadziej np.: jeden zeszyt serii jest publikowany raz na rok lub dwa lata w formie albumów A4 w twardej oprawie. Twórcy europejscy mają większą swobodę tworzenia. Mogą sami wymyślić bohaterów komiksu i historię, w jakiej dany bohater się znajduje. Natomiast rysownicy amerykańscy w większości są „najemnikami” dużych wydawnictw i za pieniądze tworzą z góry narzucone projekty.
Dzisiaj komiks to już nie tylko zabawne graficznie przedstawione historyjki, ale cały przemysł nastawiony na zarabianie ogromnych pieniędzy. Teraz postacie komiksowe nie są już tylko papierowe, pojawiają się w serialach, ekranizacjach kinowych, a nawet na gadżetach, takich jak: koszulki, kubki, czy długopisy.
Komiks w XXI wieku nadal uznawany jest za sztukę, ale jednocześnie stał się częścią wielkiego biznesu.
Filip Kotwicki
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
-------------
Artykuł powstał w ramach Akademi Młodego Dziennikarza czyli wspólnego cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz wielkopolskich liceów.