LEGOMANIA...
Klocki Lego zostały wymyślone przez Olego Kirka Christiansena pochodzącego z Danii. Nazwa firmy pochodzi od zwrotu „Leg godt”, co w tłumaczeniu z duńskiego oznacza: baw się dobrze. Na początku firma produkowała tylko drewniane proste klocki.
W 1935 roku po raz pierwszy wyszła seria klocków ze zwierzętami i ten projekt był już o wiele bardziej skomplikowany niż poprzednie, bo wymagał użycia pomocniczych szablonów. Z biegiem lat firma wprowadziła tak wiele modeli, że nie mieściły się one w katalogu. W roku 1947 właściciel zauważył wykorzystywanie tworzyw sztucznych w przemyśle zabawkarskim. Za zarobione pieniądze kupił pierwszą w Danii maszynę, z pomocą której mógł rozpocząć produkcję plastikowych klocków na wzór Kiddicraft. Forma klocków z tamtych lat zachowała się do dziś. Na szczęście unowocześniono linię produkującą plastikowe klocki, bo w części fabryki odpowiedzialnej za produkcję drewnianych zabawek wybuchł pożar. Po tym incydencie podjęto decyzję zaprzestania produkcji drewnianych klocków i rozpoczęcia produkcji tylko plastikowych. W 1958 roku syn założyciela wpadł na pomysł, aby w środku klocków umieścić specjalne rurki, dzięki którym możliwe będzie łączenie kloców w dowolny sposób. Pomysł ten został opatentowany w 33 krajach. W roku 1968 firma otworzyła pierwszy park rozrywki zwany Legolandem, który funkcjonuje do dziś, znajdują się w nim miniatury prawdziwych budowli, na przykład Big Bena czy Pałacu Królewskiego.
W 1975 roku pojawiła się po raz pierwszy tzw. rodzina Lego. Zestawy oprócz tradycyjnych klocków zawierały figurki przypominające człowieka. Jednak dopiero po trzech latach dopracowano figurki tak, by posiadały ruchome ręce oraz nogi.
Klocki Lego były i będą marzeniem każdego dziecka, przeznaczone są dla wszystkich, nie tylko dla chłopców, z którymi się kojarzą, ale także dla dziewczynek, dla których powstają całe ich serie. Dziewczynki mogą budować domki, kawiarnie czy salony piękności, ale też konstruować auta i samoloty.
Obecnie Lego jest jednym z największych producentów zabawek dla dzieci na świecie, swoje produkty dostarcza do ponad 130 krajów, choć teraz Lego nie produkuje już tylko klocków. Tworzy filmy oraz seriale, w których bohaterami są „ludziki” Lego. Dostępne są również gry komputerowe, w których można stworzyć własne miasto z klocków. Najnowszym pomysłem firmy zarządzanej od trzech pokoleń przez rodzinę Christiansenów są specjalne kapcie mające chronić stopy przed nadepnięciem na klocek. Niestety wyprodukowano jedynie 1500 par. Kolejnym dobrym pomysłem tej firmy jest zestaw - Lego architecture, przeznaczony dla dorosłych pasjonatów Lego, jest bardzo skomplikowany, a ułożenie go wymaga czasu i cierpliwości. Dzięki temu zestawowi można zbudować najpopularniejsze architektoniczne budowle świata, między innymi wieżę Eiffla, Tadź Mahal czy muzeum Louvre.
Klocki Lego mogą być bardzo inspirujące. Pewien pasjonat postanowił zbudować prawdziwy samochód z klocków. Zbudował auto w skali 1:1. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że samochód ten napędzany jest silnikiem działającym na powietrze, również zbudowanym z klocków. Elementami, które nie powstały z klocków ze względów technologicznych są koła oraz części nośne. Aby zbudować takie auto potrzebował 500 tysięcy klocków. Maksymalna prędkość, którą osiąga auto, wynosi 30 km/h.
W ubiegłym roku firma obchodziła 83 urodziny, ale biorąc pod uwagę całą jej historię, kreatywność właścicieli i pasję, to będą i setne, i 183 urodziny również.
Kamil Łukaszczyk
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
------------
Atytuł powstał w ramach cyklu "Akademia Młodego Dziennikarza"