ZIMNA WOJNA XXI WIEKU
Historia Ukrainy sięga VII wieku, kiedy to na ziemiach dzisiejszej Ukrainy i Białorusi powstała Ruś Kijowska. Po najazdach Mongołów i konfliktach z innymi księstwami ruskimi, wielka Ruś Kijowska rozpadła się na mniejsze księstwa, które potem zostały podbite przez Polaków i Litwinów. Za czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów ukraińscy patrioci zerwali się do boju i ruszyli na wojnę z Koroną. Po powstaniu kozackim w połowie XVII wieku Rzeczpospolita nadała Kozakom autonomię hetmańską. Hetmanat ten po kilku lat funkcjonowania oddał Ukrainę pod władzę carowi Rosji. Jak patrzymy na dzisiejszą sytuację tego kraju była to najgorsza decyzja, jaką podjęli Ukraińcy.
Państwo uzyskało niepodległość w roku 1920, ale na krótki czas, bo wkrótce większość terenów należących do Ukrainy zostało wcielonych do terytorium ZSRR. W 1991 Ukraina ponownie odzyskała niepodległość, kiedy to rozpadł się Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR), kończąc tym samym komunistyczne rządy w krajach wschodniej Europy.
Ukraina była uzależniona od Rosji aż do wiosny 2014 roku. Wtedy właśnie zdeterminowane społeczeństwo ukraińskie chciało bardziej niż do Rosji przybliżyć się do Europy. Po wydarzeniach na kijowskim Majdanie ówczesny prezydent - Wiktor Janukowicz - uciekł do Rosji, bojąc się o własne życie. Owocem zrywu Ukraińców były demokratyczne wybory do parlamentu i wybór nowego prezydenta. Rosjanie nie mogli się pogodzić z utratą tak ważnego sojusznika i tak ważnego terytorium. Najpierw zaanektowali Krym, a potem zaczęli wspierać prorosyjskich separatystów w Obwodzie Donieckim i Ługańskim. Separatyści walczą o to, aby tereny wschodniej Ukrainy zostały oderwane i przyłączone do Federacji Rosyjskiej. Wojnę na Ukrainie określa się wojną hybrydową, czyli wojną prowadzoną bez oficjalnej deklaracji wypowiedzenia wojny. Konflikt w Donbasie jest największym sporem zbrojnym w Europie od czasu rozpadu Jugosławii i wojny w Kosowie.
Wojska ukraińskie tymczasem mimo stosowania przez nie taktyki obronnej zostały wyparte z Obwodów Donieckiego i Ługańskiego. Teraz nadszedł czas na wielką kontrofensywę. Siły specjalne ATO i regularna armia przesunęły front w stronę Doniecka, zaciskając pierścień wokół miasta. Ukraińcy głównie bombardują rejony opanowane przez separatystów, czyszcząc sobie drogę do serca miasta. Zgodnie z porozumieniem w Mińsku, do którego doszło w lutym zeszłego roku, obie strony nie mogą używać ciężkiej artylerii tj. kalibru większego niż 100 mm. Bojówkarze bowiem samozwańczych republik dysponują pociskami rakietowymi ziemia-powietrze stosowanymi do tej pory przez wojsko rosyjskie. Dzięki posiadanej ciężkiej artylerii zestrzelili 17 lipca 2014r. pasażerski samolot lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur z 298 osobami na pokładzie - oczywiście nikt z pasażerów nie przeżył. Od początku wojny na Ukrainie zginęło około 9 tysięcy cywilów. Rząd RP podjął decyzję o ewakuowaniu polskiej ludności z terenów objętych walkami i sprowadzeniu ich do kraju. W Mińsku ustalono termin bezwzględnego zawieszenia broni począwszy od północy w nocy z 22 na 23 grudnia 2015 roku. Niestety ustalenia są notorycznie łamane przez obie strony.
Nadszedł kolejny rok, który zapewne zapisze nowy rozdział w tej wojnie, a może być różnie. To, czy dojdzie do porozumienia, czy do kolejnych starć zależy od… Władimira Putina.
Pytanie jednak brzmi: czy Ukraina jest gotowa na zmiany i czy znajduje się w momencie, w którym była Polska, kiedy wychodziła z bloku wschodniego?
Błażej Filipiak
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".