"NAJGORSZE CO MOŻE SPOTKAĆ TO WYKLUCZENIE". GDZIE OSOBY CHORE PSYCHICZNIE MOGĄ W POZNANIU SZUKAĆ POMOCY?
Osoby ze zdiagnozowaną chorobą psychiczną często mają problem z odnalezieniem się w swoim otoczeniu. Czują się odrzucone, niepotrzebne, nieakceptowane - Najgorsze co może spotkać taką osobę to wykluczenie. I najgorsze co może zrobić taka osoba, to zamknąć się w domu. Tak się dzieje, że izolacja jest często wpisana w chorobę psychiczną - mówi Katarzyna Majer, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Dziennej Zielone Centrum.
Zielone Centrum jest ośrodkiem wsparcia dziennego. Jego celem jest pomoc osobom chorym psychicznie chcącym wrócić do funkcjonowania w społeczeństwie. Z pomocy ośrodka korzysta obecnie 66 podopiecznych. Centrum zajmuje się rehabilitacją społeczną i zawodową osób mających z tym problemy - Osoby, które się do nas zgłaszają, korzystają ze wsparcia psychologów, terapeutów, doradców zawodowych. Codziennie odbywają się u nas zajęcia komputerowe, językowe, zajęcia z asertywności, umiejętności społecznych ale również treningi kulinarne, budżetowe. Jednym słowem są to zajęcia z wielu umiejętności mogących się przysłużyć na co dzień – wyjaśnia Katarzyna Majer, kierownik Centrum.
Aby skorzystać z pomocy Centrum trzeba posiadać skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Pierwsze trzy miesiące w ośrodku to okres próbny - Jest to czas na to, aby osoba zainteresowana mogła poznać nasz ośrodek, metody pracy, ludzi, terapeutów. Po takim okresie, gdy ta osoba stwierdzi, ze chciałaby się tu rehabilitować i my uznamy, ze to miejsce jest jej niezbędne, to wtedy podejmujemy decyzję o tym, że jej pomożemy - wyjaśnia Katarzyna Majer.
Każdy człowiek jest inny
Chorzy, którzy zgłaszają się do ośrodka borykają się z różnymi problemami. I w zależności od tego, z jakim problemem zgłaszają się, czas pozostawania pod opieką Centrum jest różny. Ośrodek pomaga w wielu sprawach. Począwszy od trudności w załatwieniu spraw urzędowych, na pomocy w zaakceptowaniu choroby skończywszy. – Ile jest osób w ośrodku, tyle jest metod pracy z nimi. Każdy jest traktowany indywidualnie – podkreśla Katarzyna Majer.
Przy Zielonym Centrum działa również mieszkanie chronione dla osób, które znalazły się w kryzysowej sytuacji i wymagających całodobowego wsparcia. Osoby korzystające z mieszkania rehabilitują się na co dzień w ośrodku. – Staramy się aby dla tych ludzi to był moment przejściowy, żeby w przyszłości radziły sobie same. Niekiedy zdarza się, że po pobycie w ośrodku osoby te znajdują pracę, wynajmują mieszkanie. Czasem też dostają z miasta mieszkanie socjalne. Jest bardzo duże zainteresowanie pobytem w mieszkaniu chronionym. Jest tam miejsce dla 9 osób, i obecnie tyle osób tam mieszka. Na dzień dzisiejszy wiem, że jest już złożonych 11 nowych podań. Gdy zwalnia się miejsce, zarząd stowarzyszenia rozpatruje podania i ustala, dla kogo najbardziej pobyt w nim jest niezbędny - informuje kierownik ośrodka. Jest to w Poznaniu jedyne tego typu mieszkanie.
Wspierają terapeuci i podopieczni
Wsparcia dla osób chorych udzielają również… sami chorzy – Często odwiedzają nas nasi podopieczni, którym udało się znaleźć prace i usamodzielnić się. Nikogo po zakończeniu pobytu u nas nie wyrzucamy. Zawsze można do nas przyjść, porozmawiać, napić się kawy - śmieje się Katarzyna Majer. – Ma to również dobry wpływ na osoby, które u nas przebywają. Mówię o sytuacji gdy nasz były podopieczny przychodzi i mówi, że znalazł pracę, otrzymuje wynagrodzenie. Dzięki temu może u innych wzbudzić chęć do działania. Zarówno pomagamy tym osobom, które do nas przychodzą i się rehabilitują, jak i tym, którzy już pracują i są samodzielni. To jest dla nich miejsce bezpieczne, do którego mogą przyjść i po prostu pobyć z nami.
Stowarzyszenia Osób i Rodzin na Rzecz Zdrowia Psychicznego “Zrozumieć i Pomóc” prowadzi na terenie Poznania dwa ośrodki. Pierwszy to Zielone Centrum, drugi to Środowiskowy Dom Samopomocy “Fountain House” na ul. Rawickiej. Oprócz tego na os. Kosmonautów w Poznańskim Ośrodku Zdrowia Psychicznego działa również oddział dzienny. Tam również osoby chore psychiczne mogą udać się po wsparcie.
Ośrodek działa na terenie Poznania od 11 lat.
Przeczytaj poprzedni artykuł!
FUNDAMENTEM TRAKTU KRÓLEWSKO-CESARSKIEGO MA BYĆ OPOWIEŚĆ
