CZESKO-HISZPAŃSKI POZNAŃ
Nie musimy już wyjeżdżać za granicę, aby poznać kulturę Czech i Hiszpanii. W tym tygodniu Poznaniacy będą mieli okazję przyjrzeć się jej z bliska podczas 14. Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej i Dni Kultury Czeskiej.
Biblioteka Raczyńskich współpracuje z Biblioteką Jiri Machena w Brnie już od 2006 r. Pomysł na imprezę narodził się później, jednak jest to już wieloletnia tradycja. - Polacy chętnie sięgają do kultury czeskiej. Znane u nas są pochodzące z tego kraju osoby związane ze sceną polityczną, czy artyści. Cieszą się oni w Polsce popularnością, szacunkiem i sympatią. Dużo jest u nas czeskiego kina, literatury oraz muzyki. Wiadomo, że jeśli spojrzeć na repertuar kin to króluje kino amerykańskie albo francuska komedia, ale czeskie filmy również cieszą się sympatią polskich widzów – uważa Anna Kozłowska z Działu Koordynacji Działalności Kulturalnej i Promocji Biblioteki Raczyńskich.
W programie miłośnicy czeskiej kultury znajdą między innymi wystawę „Vaclav Havel na wyciągnięcie ręki” i wykład Romana Madeckiego pt. „Komunikacja międzyludzka w dramatach Vaclava Havla. Wystawę będzie można podziwiać od 8 października do 10 listopada w godzinach 11:30 – 18:30. Ponadto w środę odbędzie się spotkanie autorskie z Mariuszem Suroszem, autorem książki pt. „Pepiki. Dramatyczne Stulecie Czechów.”
Que Pasa?
Narzekać nie mogą także wielbiciele kultury hiszpańskiej. Do wzięcia udziału w świętowaniu zaproszono są zarówno te osoby, które mówią już dobrze w tym języku jak i ci, którzy niedawno zaczęli naukę. Festiwal odbywa się dwa razy w roku, jesienią i na wiosnę. Każde wydarzenie różni się jednak od poprzedniego. – My nie kopiujemy, my tworzymy. Nowe wydarzenie to nowe tematy, nowe miejsca – przekonuje Aleksandra Pacyńska z Kontakt Espanol. Festiwal cieszy się też coraz większą popularnością. – Poznaniacy coraz chętniej uczestniczą w tych wydarzeniach. Jest ich coraz więcej. Pobijamy rekordy – dodaje Pacyńska.
W ramach festiwalu będzie można wziąć udział w zajęciach językowych tych zaawansowanych i od podstaw. Przewidziane są także warsztaty tańca, hiszpański czwartek na życzenie w kinie Muza i babska degustacja win. Wstęp na imprezy jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą, przekonują organizatorzy.
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Poznań jest miastem stawiającym na kulturę europejską?
współpraca A.Kowalewska
A może w wolnej chwili iść na basen? Podpowiadamy gdzie!
ZOSTAŃ NASZYM FANEM NA FACEBOOKU! BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z INFORMACJAMI Z TWOJEGO MIASTA!