WIELE TWARZY TATUAŻY
Tatuaż jest dziedziną sztuki, która na miejsce swojej realizacji wybrała najbardziej nietypowy materiał, jakim jest ludzka skóra. Przez wieki tatuaż zyskał na popularności na całym świecie... od plemion indiańskich, po ludy Azji. Pierwotnie tatuaż łączył się z obrzędami rytualnymi. Miał znaczenie symboliczne, a dziś jest formą ozdoby ciała. Kiedyś tatuażu używano jako „stempla”, który miał na celu przyporządkować kogoś do danej grupy. W czasach obozów koncentracyjnych na ręce tatuowany był znak, który świadczył o przynależności do owego miejsca.
Tatuażami naznaczano również przestępców, a potem sami przestępcy w więzieniach zaczęli używać tatuażu jako znaku rozpoznawczego. Tatuaż więzienny czy artystyczny to jednak zupełnie różne historie. Rozróżnia się trzy rodzaje tatuaży - przestępczy, więzienny i artystyczny. Najwięcej wspólnego ze sobą mają dwa pierwsze, bo i droga od przestępstwa do więzienia jest przecież krótka i zbliżona. Znaczenia tatuaży bywają różne, np. wytatuowana kropka między palcem wskazującym a kciukiem oznaczała kiedyś fach złodziejski, wytatuowany księżyc oznaczał złodzieja nocnego. Natomiast kropka na zewnętrznej części lewego oka to tak zwana cynkówka, czyli tatuaż więzienny oznaczający osadzonego więźnia. Tatuaż wokół oka, przy powiece to mgiełka - dziś można porównać go do makijażu permanentnego, oznacza przynależność do subkultury grypsującej w więzieniu. Znane są już chyba wszystkim tatuaże wojskowe (kapitan, major, pułkownik) wykorzystujące żołnierskie belki.
Każdy, kto zdecyduje się na zrobienie tatuażu, powinien pomyśleć nad wzorem, jaki chce wykonać. Niektórzy wybierają kształty bardzo oryginalne, symbolizujące coś, co jest dla nich ważne i co przywraca im miłe wspomnienia. Inni natomiast stawiają na różnego rodzaju kwiatki, szlaczki i napisy, których często potem żałują, bywają także czaszki, motyle i smoki.
Ważne jest, aby w szczególny sposób przemyśleć wzór, który chcemy "nosić na sobie" do końca życia. Ludzie w akcie miłości wobec innej osoby często tatuują sobie jej imię, podobiznę, a potem jak relacja szybko się zakończy, zostają z przykrą pamiątką po kimś, kogo już nawet nie lubią.
Musimy pamiętać, aby tatuaż zrobił nam profesjonalista, mający udokumentowane doświadczenie zawodowe i opłacone ubezpieczenie (w razie ewentualnej szkody zdrowotnej klienta się przydaje). Sterylność to podstawa funkcjonowania każdego profesjonalnego salonu tatuażu. Jednak nie każdy tatuażysta przestrzega odpowiednich zasad higieny. Może wtedy dojść do zakażenia, którego skutki z pewnością będą bardziej bolesne niż samo wykonanie tatuażu. Chorobami, którymi można się zarazić podczas robienia tatuażu, są: tężec, żółtaczka, gruźlica i w najgorszym przypadku HIV.
Oprócz możliwości zrobienia sobie tatuażu można również wykonać na sobie skaryfikację. Jest to zabieg, który został rozpowszechniony dzięki plemionom afrykańskim. Skaryfikacja jest jedną z metod trwałej modyfikacji ludzkiego ciała. Można ją wykonać na różne sposoby - nacinanie, drapanie, rycie, wycinanie czy nawet wypalanie powierzchni skóry. Jest to ogromnie bolesny zabieg, przeznaczony dla osób o bardzo wysokim progu bólu.
Pytanie tylko... czy efektownie wyglądają takiego rodzaju blizny na naszym ciele?
Olga Koenig
XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
--------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".