GDZIE ZNAJDĄ POMOC SZUKAJĄCY PRACY NIEPEŁNOSPRAWNI W POZNANIU?
Poznań jest miastem z najmniejszym odsetkiem bezrobocia, choć osobom niepełnosprawnym nie jest łatwo znaleźć tu pracę. Raz, że ogranicza ich niepełnosprawnośc , dwa, że nastawienie pracodawców do tych osób jako ich potencjalnych pracowników często nie do konca jest optymistyczne. W naszym mieście działa kilka organizacji pomagającym osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Oto jak działają i wspierają przyszłych pracowników i ich pracodawców.
Zatrudnianie wspomagane
Agencja Zatrudnienia Wspomaganego „Bizon” jest jedną z placówek działającą przy Stowarzyszeniu Na Tak. Nie jest to typowa agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy. Działanie agencji sprowadza się do kompleksowej pomocy osobie niepełnosprawnej w odnalezieniu się na rynku pracy. „Bizon” działa projektowo tzn. nie ma stałego finansowania. W 2015 roku w prowadzonych przez agencję projektach wzięło udział 70 osób, 23 osoby znalazły zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę minimum na trzy miesiące na tzw. otwartym rynku pracy. - Pomagamy głównie osobom z niepełnosprawnością intelektualną i z zaburzeniami psychicznymi. Nasze działania wyglądają w ten sposób, że przy wsparciu trenerów pracy i specjalistów ustalamy profil przyszłego pracownika, a następnie dopasowujemy go do ofert pracodawców, które do nas napłynęły. Aby zbadać przyszłe miejsce pracy, nasz pracownik zgłasza się do zakładu, w którym ma pracować nasz klient. Sam sprawdza, co będzie należeć do jego obowiązków wykonując je. To również uzupełnia wiedzę na temat tego, którzy z naszych klientów najlepiej pasują do zaproponowanej oferty. Gdy przyszły pracownik trafi już do swojego miejsca pracy, wówczas nasz pracownik wspiera go, tzn. pomaga mu odnaleźć się w nowym miejscu, zapoznać się z obowiązkami i nawiązać relacje w zespole współpracowników. Kiedy pomoc ta jest już zbędna, wycofuje się - mówi Marta Frankowska ze Stowarzyszenia Na Tak.
W podobny sposób działa Poznańskie Centrum Wspierania Rozwoju Zawodowego Osób z Niepełnosprawnościami. Również nie jest to agencja pośrednicząca w znalezieniu pracy. Kompleksowe wsparcie opiera się na specjalistach. Pierwszym krokiem jest rozmowa z psychologiem pracy, który ocenia szanse na aktywizację zawodową osoby niepełnosprawnej. Kolejnym etapem jest rozmowa z doradca zawodowym, który określa jej predyspozycje zawodowe. Po tych spotkaniach możliwe staje się wyłonienie potrzeb i umiejętności przyszłego pracownika oraz dobór odpowiednich ofert zgłoszonych przez pracodawców. I tu również pojawia się asystent pracy. Pracownik oraz jego pracodawca są objęci opieką Centrum przez pół roku. - Wsparcie oferowane przez Centrum dotyczy nie tylko potencjalnego pracownika ale i pracodawców. Oni również przez okres pół roku mogą liczyć na nasze wsparcie pod względem doradztwa i pomocy prawnej. Jest to o tyle istotne, że pracodawca, który do tej pory nie miał do czynienia z pracownikiem z niepełnosprawnościami ma okazję zaznajomić się z jego potrzebami. Poza tym informujemy również o tym , jak od strony prawnej wygląda zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Marcin Halicki z Poznańskiego Centrum Wspierania Rozwoju Zawodowego Osób z Niepełnosprawnościami.
W ubiegłym roku w ramach programów Centrum wspierających aktywizację osób niepełnosprawnych zatrudnienie znalazło 30 osób. W 2016 roku program obejmie 70 osób i według prognoz prace znaleźć może ok.35 z nich. PCWRZOzN oferuje pomoc osobom z każdym rodzajem niepełnosprawności.
Warsztaty i kursy
Stowarzyszenie Eko Salus również swoje działania opiera na współpracy ze specjalistami - Określamy predyspozycje zawodowe osoby, która się do nas zgłasza na podstawie rozmów z psychologiem oraz doradcą zawodowym. Następnie dopasowujemy oferty pracy, które są w naszej bazie do możliwości zawodowych naszych beneficjentów - mówi Miłosz Jankowski, pracownik stowarzyszenia.
Na stronie internetowej Eko Salus mozna znaleźć oferty pracy skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Oprócz tego mogą one liczyć dodatkowo na udział w warsztatach i kursach. – Prowadzimy różnego rodzaju warsztaty rozwojowe i współpracujemy z instytucjami, które organizują kursy, m.in. językowe. Na warsztatach i spotkaniach informujemy o tym, jak napisać poprawnie cv, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej aby jak najlepiej na niej wypaść. Zakładamy, ze w tym roku pomożemy ok. 100 osobom – wyjaśnia Miłosz Jankowski.
Wszyscy chętni do skorzystania z pomocy oferowanej przez wyżej wymienione instytucje i organizacje aktywizacji zawodowej, powinni posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.