FAN FICTION – WYOBRAŹNIA NA PAPIERZE
Fan fiction to termin coraz częściej używany i – jak zauważamy – coraz bardziej lubiany, popularny szczególnie wśród dziewczyn w wieku nastoletnim, choć nie tylko. Czym tak naprawdę jest fanfic?
Wyobraźmy sobie wspomnianą wcześniej potencjalną nastolatkę, nastolatkę do obłędu zakochaną w jakimś filmie, książce, często też zespole muzycznym lub po prostu zafascynowaną sławną osobą. Owa nastolatka wodzona chęcią spełnienia wizji swojego idealnego świata wyobraża sobie różne zdarzenia, różne scenariusze i sytuacje związane właśnie z udziałem swojej upatrzonej „idealnej” postaci, filmu czy książki.
To pierwszy krok w tworzeniu fan fiction – po prostu być fanem i posiadać inny, ciekawszy od realnego świat w swojej głowie. Jednak fan fiction zaczyna być fan fiction dopiero wtedy, gdy ten świat zostaje przelany z głowy na kartkę.
Można się domyślić, że tego typu tekst może mieć niewiele wspólnego z oryginalną wersją książki lub prawdziwą postacią, ale do zrozumienia go w pełni potrzebny jest na pewno kontekst oryginału. W przypadku fan fiction związanego właśnie z filmem, książką, czyli po prostu czymś, co jest niezwiązane ze światem realnym, autorzy fanfika piszą własny sequel lub własny prequel opowieści, czyli tego, co domniemanie mogło dziać się przed lub po oryginalnych wydarzeniach. Niektórzy decydują się stworzyć historię poboczną - rozwijają wątki niepowiedziane szczegółowo w utworze.
Do historii pobocznej zalicza się także sytuacja, w której głównym bohaterem jest postać występująca w oryginale jako drugoplanowa. Pozwala to tworzyć historie dla postaci, która mimo iż ciekawa, została delikatnie mówiąc zlekceważona przez autora pierwowzoru. Tworzone są też historie alternatywne, działające na zasadzie „ co by było, gdyby…”. Wtedy jedynym wspólnym elementem z prawdziwym źródłem są główni bohaterowie lub miejsce akcji. Fabuła rozwija się wtedy zupełnie inaczej…
Autorzy fanfików udostępniają swoje dzieła w najróżniejszych portalach, jednak najczęściej możemy spotkać je na blogach. Popularne jest też pisanie na stronach poświęconych grupom związanym ze sobą daną tematyką. W tym przypadku autorzy zapożyczają postacie kanoniczne lub tworzą swoje własne, osadzając je w realiach danego uniwersum .
Fanfic może wydać nam się zabawną próbą pisarstwa dla młodych osób, jednak mało kto wie, że książka, która pobiła ostatnio wszelkie rekordy sprzedaży, czyli 50 twarzy Greya pierwotnie była fan fiction powieści Zmierzch, w której to głównymi bohaterami są Edward i Bella. Wielu pisarzy fanfic odnosi sukcesy w realnych wydawnictwach, przykładem może być Anna Todd. Ta zwykła dziewczyna pochłonięta przez świat fantazji teraz jest pełnoprawną powieściopisarką, która zasłynęła z serii After. Głównym bohaterem jej tekstu był członek zespołu One Direction – Harry Styles (którego imię w powieści zmieniono na Hardin). W Polsce fanfic jest również popularny, przykładem może być autorka Pigletlouis, której opowieść Love is blindness ma tysiące odsłon.
Najwidoczniej fanfiki mogą być nie tylko świetną zabawą, ale i formą wyrażania siebie. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachęcać: pisz fan fiction, nawet, jeśli nie jesteś nastolatką!!!
Weronika Hoffmann
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu