POZNIANIACY, CZAS WSTAĆ OD STOŁU!
Drugi dzień świąt to całkiem dobra okazja do tego, aby wstać od stołu i zasmakować w sztuce. Podpowiadamy, gdzie warto się dziś wybrać i nie zastać zamkniętych drzwi.
Teatr Polski proponuje spektakl – istną świeżynkę „Krakowiacy i Górale”. Jednak ostrzegamy, to dobra oferta dla tych, którzy nie boją się poruszania tematów politycznych w ten świąteczny czas. Będzie o rewolucji. - Po przeszło dwustu dwudziestu latach w mocy pozostają pytania o równość i braterstwo, które brał na sztandary Kościuszko, i które stały u początków polskiej nowoczesności. Ciągle warto pytać o zgodę, do której wzywał Bogusławski – czy aby nazbyt prędko nie unieważnia ona istniejących napięć społecznych? Trzeba wreszcie zapytać o możliwość rewolucji – czy każda musi się kończyć tak samo: stosem trupów i klęską pięknych ideałów? - brzmi opis sztuki.
Spektakl rozpoczyna się o godzinie 19.00.
A może film, ale nie na domowej kanapie?
Warto także zajrzeć do Kina Muza, tam będzie na Was czekać kilka filmowych propozycji. Jedną z nich jest „Zupełnie nowy testament”. - Gdzie mieszka Pan Bóg? W Brukseli. Z rodziną, którą tyranizuje. Największą przyjemność sprawia mu bezmyślne oglądanie telewizji, dokuczanie żonie i wymyślanie praw, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Do czasu. Jego córka Ea nie może go już znieść i postanawia się zbuntować. Wykrada ojcu z komputera hasła i wszystkie tajemnice, dzięki którym będzie mogła urządzić świat zupełnie od nowa – można przeczytać w krótkiej zapowiedzi.
Jeżeli to Was nie przekonuje, może zwrócicie uwagę na pozostałe propozycje. Są one dostępne na stronie Kina Muza.
Zdecydowanie świątecznego nastroju można spodziewać się w Kinie Bułgarska 19. Tam o godzinie 16.00 zostanie wyświetlony film „Święty Mikołaj dla wszystkich”. To pozycja skierowana przede wszystkim do rodzin z dziećmi. - Już niedługo Gwiazdka – czas prezentów dla wszystkich dzieci. Ale co ze zwierzakami? Czy Mikołaj o nich zapomniał? A może po prostu o nich nie wie? Trzy młode zwierzaki postanawiają to zmienić i wyruszają na spotkanie z Mikołajem. Niosą ze sobą listę prezentów – czytamy na stronie kina.
Najpiękniejszy żłóbek w Poznaniu!
Z pewnością warto również zawitać do kościoła przy pl. Bernardyńskim. Tam można podziwiać prawdziwe dzieło sztuki – franciszkański żłóbek. Ma on 27 metrów głębokości, 14 metrów szerokości i 16,5 metra wysokości. Na jego zbudowanie zużyto ponad 5 km desek ulokowanych na rusztowaniu ważącym kilka ton. Nad żłóbkiem natomiast rozpościera się „niebo” z ponad 700 m materiału.
Żłóbek składa się z ponad 200 figur. Najstarsze z nich, czyli aniołowie,Święta Rodzina i pasterze, pochodzą z lat 50. ubiegłego wieku. To jednak niejedyne figury bowiem znalazło się też miejsce dla figury Mieszka I, Dobrawy i biskupa Jordana. To zapowiedź obchodów 1050-lecia rocznicy chrztu Polski, które odbędą się w Poznaniu i Gnieźnie w przyszłym roku.