5 POMYSŁÓW NA WŁASNORĘCZNIE WYKONANE DEKORACJE ŚWIĄTECZNE
Pięć pomysłów na własnoręcznie wykonane dekoracje świątecznie – dawniej powszechny zwyczaj, dziś wnętrzarski trend, okazja do spędzenia chwili czasu w gronie bliskich, oderwania się od codziennych spraw, szczególnie cenna w przedświątecznym czasie.
I. Coraz częściej nie tylko lampki zdobią wejścia do naszych mieszkań i domów, ale i bożonarodzeniowe wianki, zawieszane często także na bramie, w oknie czy na kominku. Bazą do stworzenia takiego mogą być gałązki np. brzozy lub świerku, szyszki, słoma, związane przy pomocy żyłki lub cienkiego drutu. Do powstałego tak podkładu zamocować można bombki, orzechy, plastry pomarańczy, korale, kulki zwiniętej wełny, barwne wstążki… Powstanie niepowtarzalna kompozycja, która kolorystyką czy stylem nawiązywać może do pozostałych elementów świątecznego wystroju.
II. Najpiękniejszą i najprzyjemniejszą zarazem dekoracją bożonarodzeniową są fantazyjnie udekorowane prezenty. Choć nasze podarki coraz częściej zapakować możemy w miejscach w którym je zakupiliśmy lub co jeszcze prostsze użyć do tego celu papierowej torby, wystarczy odrobina inwencji, by obdarowanego ucieszyć nie tylko zawartością ale i zewnętrzną formą upominku.
Najlepszą bazą do stworzenia eleganckiej paczki będzie szary pakowy papier , który jest doskonałym tłem dla nieskomplikowanych ale i nieprzewidywalnych detali, które każdy znajdzie w swoim domu - kawałka starej gazety, zniszczonej książki czy zapisu nutowego, jutowy sznurek, szyszka, skrawek ozdobnego papieru a nawet… kawałek swetra.
III. Co można zawiesić na choince poza klasycznymi bombkami, by wyglądała inaczej niż zwykle, a co stworzyć można przy użyciu domowych zasobów? Na przykład gwiazdy z lukru plastycznego. Przepis na jego wykonanie bez trudu znajdziemy w internetowych poradnikach, a do jego sporządzenia potrzebny jest głównie cukier puder oraz kilka kuchennych standardowych substancji (żelatyna, glukoza). Powstanie bardzo plastyczna masa, dająca się bez trudu wałkować. Przy użyciu foremek do ciastek lub kuchennego noża stworzyć z niej można trwałe ozdoby (należy je po uformowaniu suszyć kilka dni w domowych warunkach). Masę wzbogaci np. dodatek sypkiego brokatu. Takie zawieszki wykorzystać możemy też do dekoracji stołu, nakrycia, prezentów.
IV. Coraz bardziej popularnym motywem , nie tylko w dekoracjach świątecznych, jest kształt kryształu, który uzyskać można przy użyciu słomek do napojów, igły z grubsza nicią, oraz farby. Słomki pociąć należy na kilkanaście odcinków różnej długości, a następnie nawlekając je na sznurek tworzyć fantazyjne kształty. Tak powstałą bryłę wystarczy już tylko pomalować np. sprayem, w ulubionym kolorze i zawiesić np. na choince.
V. By udekorować okno, ścianę czy zawiesić subtelną dekoracje nad wigilijnym stołem wystarczy jednokolorowy lub ozdobny papier i sznurek lub żyłka. Z papieru należy wyciąć kształt choinek, gwiazdek czy śnieżynek, a następnie za pomocą kleju lub taśmy zamocować na sznurku. Tak przygotowane girlandy zamocować można do drzwi, na ścianie, w świetle okna lub do tekturowej obręczy zamocowanej nad stołem.
A jeśli zabraknie czasu, motywacji, pomysłów zapraszam na: www.facebook.com/wizjerka