5 KSIĄŻEK O POZNANIU, KTÓRE WARTO PRZECZYTAĆ
Powieść? Monografia? A może przewodnik? Jakie książki o stolicy Wielkopolski warto mieć w swoim domu? Jakie lektury możemy polecać naszym znajomych czy rodzinie spoza naszego miasta? Poznajcie pięć pozycji, do których wypada zajrzeć!
Pętla – Piotr Bojarski
Dość dramatyczne, szczególnie biorą pod uwagę to czym ostatnio żyje Poznań, jest twierdzenie, że polecam książkę „Pętla” Piotra Bojarskiego. Wszak intryga rozpoczyna się od znalezienia w Warcie zwłok, a poszukiwania przechodzą też przez rejony Wildy i Chwaliszewa. Napisane świetnie i pozwala na odnalezienie się w Poznaniu w czasach międzywojennych. Oprowadza nas po nich komisarz Kaczmarek. Apodyktyczny mundurowy, z nadwagą i problemami osobistymi.
Skomplikowana intryga i gwarowe określenia. Dodatkowo tygiel poznański i miejsca, które każdy z nas dobrze zna. Kryminał jest świetny, a jeśli samą książkę kupimy w księgarni Posnania (nie mylić z galerią!) to klimat „ciemnego, mglistego, późno jesiennego dnia na Placu Wilhelma nabiera innego znaczenia”. Trzeba przeczytać koniecznie.
Tygrys z Poznania – Richard Siegert
Kolejna książka, którą uwielbiam to „Tygrys z Poznania”. Popełnił ją Richard Siegiert, młody chłopak wcielony do Wehmarchtu, który opisuje swoje losy w wojennym Poznaniu. Bogata galeria zdjęć i przejmujące opisy walk Rosjan z Niemcami. Dodatkowo ukazane są też warunki walki w mieście i słynny czołg „Tygrys” niemal samotnie przemierzający uliczki naszego miasta w poszukiwaniu wroga.
Z tą książką każdy może staną na pewnych ulicach miasta i za sprawą dokładnych opisów zobaczyć gdzie toczyły się walki. Jeśli zadamy sobie trudu możemy poczuć to wszystko za sprawą wyobraźni.
Ręczna Robota – Ryszard Ćwirlej
Znowu kryminał. Tym razem rzecz się dzieje w czasach realnego socjalizmu i trzeba przyznać, że Ćwirlej świetnie nas oprowadza po ulicach Poznania. Zaczyna się klasycznie, jak to kryminał od znalezienia zwłok. Potem już odbywamy podróż po zakamarkach komunistycznego Poznania i poznajemy bohaterów. Major Marcinkowski czy pułkownik Brodziak nie są przerysowani. Odpowiadają realnym oczekiwaniom jakie wiążemy z wizerunkiem milicjanta z czasów PRL. „Ręczna Robota” gra też nieco poczuciem humoru. Nie jest to ciężki kryminał, a po prostu znakomita intryga.
Powstanie Wielkopolskie – Marek Rezler
To w zasadzie najbardziej przystępne kompendium wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego. Przygotowana nakładem wydawnictwa Rebis książka przenosi nas 100 lat wstecz i możemy poznać, w jaki sposób doszło i jak przebiegało to zwycięskie powstanie. Poznamy zarówno jego przebieg, przyczyny, jak cały kontekst historyczny, które się do tego przyczynił. Mimo że to książka historyczna i naukowa jest napisana na tyle w łatwy w odbiorze sposób, że każdy może do niej zajrzeć. Wydana została na z okazji 90-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Poznańska Turystyka 2.0 czyli zwiedzaj Poznań z blogerami
Pięć ścieżek po stolicy Wielkopolski przygotowanych przez blogerów, do tego publikacja w formie PDF i możliwość w każdej chwili ściągnięcia za darmo przewodnika na swój czytnik ebooków czy smartfon – tak w skrócie wygląda wydany w 2013 roku nietypowy przewodnik w Poznaniu. Oryginalny nie jest tylko pomysł, ale również to co znajdziemy w środku – bo kto spodziewałby się zaproszenia do obejrzenia budynku PIXEL, albo spróbowałby by samemu podjąć drogę śladami poznańskich murali? Na szczególną uwagę zasługują też ostatnie strony przewodnika, na którym znajdziecie propozycje kilku niesztampowych miejsc, w których warto zatrzymać się i zjeść coś dobrego.
Książki polecali Maciej Szefer i Sebastian Borkowski