HEJT NASZ POWSZECHNY
Hejt (z ang. hate, czyli nienawidzić) jest powszechnie znany w Internecie. Dzisiaj każdy korzysta z wolności słowa i może anonimowo, i bezkarnie obrażać oraz oczerniać innych w sieci, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak jego słowa mogą ranić i krzywdzić. Zachowania takie powodują załamania psychiczne, a czasami nawet doprowadzają do śmierci osobę, która jest atakowana właśnie w ten sposób.
Ludzie, którzy posługują się "hejtem", głównie kierują się zazdrością, brakiem tolerancji, szeroko pojętą zawiścią. Sposób, w jaki te osoby okazują swoją niechęć, nie dosyć że krzywdzi, to jeszcze nie jest niestety karalny, bo w jaki sposób udowodnić osobie anonimowej cokolwiek? Najbardziej narażone na przejawy niechęci są osoby publiczne, które pojawiają się zarówno w Internecie, jak i w mediach. Ale hejt nie dotyka tylko ich, to może spotkać również nas. Miejscem hejtu powszechnego staje się Facebook, Ask.fm, Twitter.
A ponieważ każdy ma prawo posiadać konto (nawet ci, którzy nie czują odpowiedzialności za wypowiadane słowa), to agresja w sieci wzrasta.
Każdy w Internecie chce wyrażać swoje zdanie, tylko dlaczego w negatywny sposób, dlaczego tylko krytyka zamiast konstruktywnego myślenia? Czy naprawdę musi tak być? Czy możemy coś z tym zrobić? Oczywiście! Jeśli tylko w pierwszej kolejności wszyscy zaczniemy od siebie, jeśli będziemy sprzeciwiać się takim zachowaniom, reagując w odpowiedni sposób. Jeżeli staliśmy się ofiarą agresywnych zachowań lub jesteśmy ich świadkiem, to najlepiej byłoby skorzystać z pomocy osób nam bliskich np. rodziców, dziadków czy przyjaciół. W takich sytuacjach lepiej nie działać samemu, jeśli taka agresja względem naszej osoby trwa dłużej, dobrze byłoby skorzystać z pomocy psychologa. Jeśli jednak ofiarą jest osoba z naszego otoczenia, warto z nią o tym porozmawiać, by w takim momencie nie była sama. Odważnie też należy ripostować treści hejtu w sieci, nie pozostawać obojętnym!
Weronika Przewoźna
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu
-------------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".