NUTY NA ZDROWIE..
Dźwięki otaczają nas wszędzie i są bardzo zróżnicowane. Od śpiewu słowików, po hałas niosący się od ruchliwej ulicy. I tu nasuwa się już pierwsza myśl dotycząca tego, że jeden z nich jest przyjemny, a drugi drażniący. Jeden dźwięk nas wyciszy, drugi negatywnie wpłynie na nasz stan psychofizyczny.
Istnieje bowiem grupa dźwięków, o której właściwościach nie każdy wie. Są to dźwięki o działaniu uspakajającym, kojącym, będące jak aksamit dla ucha i duszy. Do tego typu odgłosów zaliczamy wszelakiego rodzaju utwory relaksacyjne, jak chociażby odgłosy delfinów, szum morza, bądź śpiew ptaków nagrany na płytach. Takie właśnie dźwięki towarzyszą na przykład zajęciom jogi lub seansom w grocie solnej. Mają one na celu wprawienie uczestnika w stan uspokojenia, wyciszenia się, zapomnienia o problemach. Muzykoterapia czy dźwiękoterapia nie jest metodą nową. Już w czasach plemiennych szaman podczas obrzędów o charakterze leczniczym stosował śpiew oraz grę na instrumentach jako metodę wspomagającą leczenie. Ale nie tylko ludzie są podatni na działanie muzyki. Przykładem świadczącym o wpływie dźwięków na psychikę jest zaklinanie węży, ponieważ zwierzęta te wpadają w trans będący skutkiem wyciszenia się i osiągnięcia stanu wielkiego skupienia wywołanego odpowiednimi tonami dźwięku.
Dlaczego warto skorzystać z muzykoterapii? Przemawia za tym wiele faktów, między innymi to, że muzyka ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i samopoczucie człowieka, podwyższa lub obniża puls osobom borykającym się z chorobami układu krążenia. Indywidualnie dobraną muzykę pod preferencje danej osoby stosuje się w czasie zabiegów chirurgicznych, stomatologicznych oraz w położnictwie. Ma to na celu zredukowanie stresu u pacjenta.
„Dźwięk żyje tak, jak każdy z nas, porusza się, rozciąga, zmienia, wycisza i pobudza… Muzyka i dźwięki nas uspokajają , poruszają do głębi, wypełniają szlachetnymi uczuciami i wzruszają do łez, choć nie wiemy, jak to się dzieje. Jest to język sam w sobie…" - to słowa Charlesa Kingsleya, specjalisty w dziedzinie zajmującej się leczeniem dźwiękiem. To najlepszy argument zachęcający do muzykoterapii, która może ukoić duszę i to za pomocą naturalnych dźwięków towarzyszących nam już od momentu narodzin.
Klaudia Wrzesińska
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej
w Poznaniu
----------------
Artykuł powstał w ramach współpracy portalu Miastopoznaj.pl oraz Liceów Ogólnokształcących z Wielkopolski w ramach projektu "Akademia Młodego Dziennikarza".