JAKIEJ ROZGŁOŚNI RADIOWEJ SŁUCHAMY W POZNANIU
Słucham radia. W domu, w samochodzie, w pracy. Lubię muzykę i audycje dotyczące miasta. Kiedy komentują słuchacze to lubię najbardziej, ale sam nie dzwonię. Nie wiem dlaczego – sugeruje Pan Mieczysław, skazany „na radio” taksówkarz.
Pomysł na poruszenie tych zagadnień narodził się w kuchni, jak zresztą wiele innych idei. Nie będę tu poruszał kwestii związanych z faktem w jakim miejscu domu wpadamy na określone pomysły. Wiadomo, że w takim zestawieniu zwyciężyłaby łazienka. Bezdyskusyjnie.
Polska - Wielkopolska
Wiele zależy od wieku słuchacza i jego oczekiwań. Swoich amatorów ma przecież zarówno „Trójka” jak i „Vox fm”, a przecież to skrajnie różne bieguny, zarówno jeśli chodzi o muzykę jak i publicystykę. Tym niemniej, warto zastanowić się jak na tym tle wypadają lokalne rozgłośnie radiowe, bo wielu mieszkańców Poznania wiedzę o tym co się dzieje w mieście, czerpie jednak z radia.
Instytut Millward Brown zbadał na zlecenie Komitetu Badań Radiowych jakich stacji radiowych słuchamy - Badanie obejmuje pomiarem polskie stacje radiowe nadające na podstawie aktualnej koncesji wydanej przez KRRiT. Jest prowadzone w sposób ciągły, przez cały rok, dzień po dniu. Badanie jest prowadzone przez telefon, zarówno z respondentami dostępnymi przez telefon stacjonarny (30% próby) jak i komórkowy (70% próby). – Informuje instytut.
Wskaźniki trzeba osadzić w ramach czasowych, weźmy pod lupę najnowsze zestawienie, obejmujące lipiec, sierpień i wrzesień tego roku. Próbie poddano 21 tysięcy osób z całego kraju w przedziale wiekowym od 15 do 75 roku życia, oczywiście proporcjonalnie, czyli po równo z każdego przedziału wiekowego.
- Niemal 25% radiowego rynku w kraju jest w rękach „RMF FM”, sporo słuchaczy rekomenduje też „Radio ZET” – prawie 14%, na trzecim miejscu podium jest „Pierwszy Program Polskiego Radia” – tego radia słucha blisko 10% badanych. Poza podium, ale z wysokim wskaźnikiem w skali kraju jest „Trójka”, bo blisko 8% z przebadanych wskazało na tę rozgłośnię – podpowiada Komitet Badań Radiowych.
Na dalszych pozycjach w skali kraju są takie rozgłośnie jak „VOX” – 3,5% badanych słuch tego radia, „Radio Maryja” – 2%, „TOK FM” – 1,4% czy „RMF CLASSIC” 1,2%, ostatnie w skali tych, których wskaźnik jeszcze warto wspomnieć jest „ANTYRADIO” – 1%.
Wielkopolanie są zaskoczeni? Być może tak, ale by ukazać czego według badań słuchamy w Poznaniu, odniesiemy się do wyników. Badanie dotyczy dokładnie tych samych miesięcy, różni się tylko próbą. Bo tym razem przepytano dokładnie 1585 osób, mieszkających w naszym mieście. Przedział wiekowy, pomiędzy 15, a 75 lat.
- Na pierwszym miejscu uplasował się „Trzeci Program Polskiego Radia, z wynikiem 14,3%, drugie na podium jest „RMF FM” z rezultatem 11,9%, a trzecie miejsce przypadło dla rozgłośni „ESKA Poznań” – 11,8%. W Poznaniu wyniki różnią się jednak od ogólnopolskich, są po prostu bardziej wyrównane. „88,4” słucha 11% badanych, „VOX FM” ma 7,6% fanów, a opiniotwórcze „Radio Merkury”, które jest oddziałem Polskiego Radia słucha 6,8% badanych. Kolejne w stawce są „Jedynka” i „Radio ZET” – ich wspólny wynik to 5,4% - informuje Instytut Millward Brown. Intrygujący jest fakt, że więcej badanych słucha „Afery” niż „MC Radia” – odpowiednio 1,1% i 1% badanych. Z tym ostatnim wynikiem w stawce zmieściło się także „Radio Emaus”, jeśli chodzi o rozgłośnie nadającą z Torunia, to warto wspomnieć, że wyniki w Poznaniu pokrywają się z ogólnopolskimi.
Jakich rozgłośni radiowych słuchają fani miastopoznaj.pl? Co najbardziej lubimy w radio, a co nas denerwuje?