PSY TEŻ MAJĄ UCZUCIA
Szkoda, że ludzie nie myślą o tym, co czuje pies. Szkoda, że jak komuś pies przeszkadza, to zamiast oddać go do schroniska, człowiek chce psa ukarać i skazuje go niedolę.
Niektórzy uważają, że psy to COŚ, co ma cztery nogi, futro i szczeka, otóż nie jest to prawda, psy to nie COŚ, tylko KTOŚ i tak jak ludzie one też mają uczucia. Wyczuwają u ludzi smutek, niechęć, rozpoznają chorobę, tęsknią po śmierci właściciela. Psy zawsze są wierne i w trudnych momentach pocieszają człowieka. One też podobnie jak człowiek odczuwają przyjaźń, ból, strach czy smutek. Uczucia te nie biorą się same z siebie, są pielęgnowane i stopniowo dojrzewają w psychice psa. Zwierzak nie pokocha nas po dwóch dniach przebywania razem z nami, tak samo, jak nie znienawidzi nas po kilku klapsach. Trzeba również wiedzieć, że psy uczuciami nie obdarzają tylko ludzi, ale także inne psy oraz przedstawicieli całkowicie innych gatunków. Jeśli mamy w domu innego psa lub kota, albo nawet jakiegoś gryzonia, to nie zdziwimy się, jeśli po odseparowaniu go z tym zwierzakiem, nasz pies będzie smutny albo nad wyraz szczęśliwy. Dlatego, myśląc o zakupie psa, warto się zastanowić, czy na pewno go chcemy, czy zapewnimy mu wszystko i czy po miesiącu nam się nie znudzi. Pies nie jest zabawką!
Niestety nader często w programach informacyjnych można usłyszeć o przemocy ludzi wobec zwierząt, o tym, co ludzie wyczyniają z psami, głodzą je, przywiązują do łańcucha, biją, zakopują żywcem, wyrzucają przez okno. Zastanawiam się, czy tacy ludzie nie mają sumienia, empatii? Zwierzak też ma prawo do godnego życia.
Krzywdzący zwierzęta powinni być surowo karani. Psy, podobnie jak ludzie, zachowują dobre i przykre wspomnienia. Sama mam suczkę i naprawdę na podstawie jej zachowania widzę, że jest szczęśliwa.Zatem miłośnicy psów - wspierajcie schroniska. Bądźcie wolontariuszami, wyprowadźcie czasem obcego pieska na spacer.
A oto kilka rad, na co musimy zwrócić uwagę, by zrozumieć czworonoga.
Ważna jest mimika, układ uszu i ogona. Uszy nastawione i lekko pochylone do przodu oznaczają zainteresowanie, kiedy jednak uszy są mocno pochylone do przodu, zwiastują gotowość do ataku, kiedy uszy odchylone są do tyłu i całkowicie przylegają do głowy, a ogon jest wysoko podniesiony, piesek zaprasza do zabawy. Psi pysk rozluźniony, lekko otwarty, z wystawionym językiem oznacza zadowolenie i rozluźnienie, pysk zamknięty natomiast świadczy o ciekawości i zainteresowaniu sytuacją. Podwinięte wargi i lekko odsłonięte zęby oznaczają zdenerwowanie. Trzeba też zwrócić uwagę na ogon. Piesek szczęśliwy i gotowy do zabawy, chętny do rytuału przywitania ogon ma zawsze uniesiony.
Natomiast delikatne wymachy ogonem świadczą o zwracaniu na siebie uwagi przez pieska, kiedy wymachy ogonem są zamaszyste, bez ruchów ciała wyrażają sympatię.
Ile wiec muszą o sobie wiedzieć człowiek i pies, żeby się nawzajem polubić i siebie zrozumieć.
Michalina Lipiecka
XXV Liceum Ogólnokształcące
im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej
w Poznaniu
----------------------
Artykuł powstał w ramach "Akademii Młodego Dziennikarza", czyli cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz wielkopolskich liceów.