7 „KULTURALNYCH MIEJSC" POZNANIA
Poznań jest miastem, które dla chętnych chcących spędzić czas na łonie kultury ma z pewnością sporo do zaoferowania. Miejsca, które przedstawiamy Wam poniżej istnieją od wielu lat, działają cały rok lub w określonych porach, ale również … dopiero powstaną.
CK Zamek
Miejsce znane każdemu Poznaniakowi i nie tylko, zamek cesarski nieodłącznie kojarzy się z naszym miastem. CK Zamek jest prawdziwą kolebką różnorodności kulturalnej. Swoim odwiedzającym oferuje różnego rodzaju wystawy, od fotografii i malarstwa począwszy, na wystawach tematycznych skończywszy. Przestrzenie zamkowe są również świetnym miejscem do spotkań z pisarzami, poetami, dziennikarzami, twórcami i artystami wielu dziedzin sztuki i kultury. Niegasnącą popularnością od lat cieszy się Kino Pałacowe, w którym, można zobaczyć nowe produkcje filmowe, jednak nie te, które wyświetlane są w multipleksach oraz te, które należą do klasyki kina. Bogato prezentuje się też oferta festiwalowa Zamku. Od kilku lat zamek cesarski jest gospodarzem Ethno Port Festival, czyli wydarzenia muzycznego, w którym uczestnicy prezentują muzykę z różnych stron świata. Inne wydarzenia cykliczne, których nie można pominąć mówiąc o tym miejscu to festiwal „Poznań Poetów” czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Off Cinema”. CK Zamek, co roku aktywnie uczestniczy w obchodzonych w listopadzie imieninach ulicy Św. Marcin oraz współorganizuje finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Stary Browar
Miejsce w Poznaniu, którego istnienie zawdzięczamy Grażynie Kulczyk. Stary Browar od samego początku miał łączyć codzienność ze sztuką. Grażyna Kulczyk, mecenaska sztuki, od lat wspiera i propaguje kulturę w tym miejscu. Przez lata w Browarze można zobaczyć wiele wystaw malarskich, rzeźbiarskich oraz wydarzeń promujących teatr, taniec i muzykę. Od 2007 roku we wnętrzach Browaru organizowany jest Art & Fashion Festival, festiwal łączący i prezentujący przenikanie się sztuki z modą. W czasie festiwalu prowadzone są warsztaty z różnych dziedzin skierowane do młodych twórców. Latem sztuka wychodzi na zewnątrz i przenosi się na dziedziniec Starego Browaru, na którym odbywają się koncerty, wystawy i bardzo popularne w tym miejscu seanse kina pod chmurką.
Pawilon Nowa Gazownia
Miejsce to istnieje od niedawna ale już pomału wyraźnie zaznacza się na mapę miejsc kulturowych Poznania. Organizowane są tu wystawy malarskie, koncerty, spotkania. Pawilon działa przy współpracy z Czapski Art Foundation. Nowa Gazownia ma już na swoim koncie kilka festiwali, m.in. Finlandia Festival 2015: Oblicza ciszy, Festiwal „Resort”, zorganizowała Dzień Konfucjusza i obchody Chińskiego Święta Środka Jesieni czy Dzień Indyjsko- Tybetański, była gospodarzem kilku wydarzeń związanych z tegoroczną edycją Malta Festival. Na terenie Gazowni odbyło się kilka wystaw, m.in. „Pomniki Nomadów” Pawła Kiełpińskiego, wystawa prac Agaty Dorobek. Ostatnia z nich to prezentacja prac Agaty Kosmali pod hasłem „Transparentność”. Działania i inicjatywy Nowej Gazowni skupiają się również w dużej mierze wokół integracji mieszkańców Chwaliszewa i okolic. Organizowane są dla nich warsztaty, zajęcia i konkursy.
Generator Malta
Co roku w czerwcu w ramach Festiwalu Malta, na pl. Wolności powstaje miejsce spotkań, koncertów, spektakli, dyskusji. I choć sam Generator istnieje tylko przez czas Festiwalu, to nie można go nie wymienić . Działanie Generatora sięga dalej niż pl. Wolności. Z inicjatywy organizatorów możemy się cieszyć Ogrodami Generatora Malta, zlokalizowanymi na Łazarzu i Wildzie, Generator wspomaga również działania kulturalne skupione wokół jednego z kiosków na Jeżycach. Dzięki temu te dzielnice Poznania zyskują w lecie miejsce spotkań mieszkańców i sympatyków Ogrodu. A temu wszystkiemu towarzyszy muzyka, spektakle, warsztaty i inne wydarzenia. A jeśli chodzi o pl. Wolności, chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że jest to miejsce, gdzie warto przyjść posłuchać muzyki, gdzie można spotkać ciekawych ludzi, czy po prostu miło spędzić czas na trawiastych poduchach.
Centrum Amarant
To również nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta, istnieje od marca tego roku. Zlokalizowane jest na Jeżycach w Domu Tramwajarza przy ulicy Słowackiego. Działalność Centrum jest wielowymiarowa. Można tu zobaczyć spektakle teatralne, wysłuchać koncertów, obejrzeć film. Prowadzone są również warsztaty i spotkania dla mieszkańców i tu również oferta jest bardzo bogata. Dla chętnych prowadzone są zajęcia skierowana do dzieci, dorosłych i seniorów.
Poema Cafe
Jest to miejsce, które idealnie trafia do spragnionych wrażeń kulturalnych i aromatycznej kawy dając znakomite połączenie kawiarni z klubem literackim. Oprócz aromatów w powietrzu unosi się aura poezji, malarstwa, ciekawych spotkań, muzyki. Wydarzenia, które odbywają się w Poemie wywodzą się z różnych dziedzin twórczości i artyzmu. I nie ma takiej możliwości, żeby każdy, choć trochę zainteresowany kulturą i sztuką prędzej czy później tutaj nie trafił. A jeśli trafi, to na pewno będzie chciał wrócić.
Centrum Teatrów Niezależnych
Tego miejsca jeszcze nie ma, ale już można mu wróżyć spory sukces. Pierwszym krokiem będzie przeprowadzka Teatru Strefa Ciszy i Sceny Roboczej do budynku byłego kina Olimpia gdzie powstanie Centrum . Docelowo miejsce to ma być siedzibą poznańskich teatrów alternatywnych i niezależnych. A że takich teatrów jest sporo, byłe kino Olimpia może stać się prawdziwym zagłębiem teatralnym. Zanim jednak przeprowadzka będzie możliwa, budynek musi przejść gruntowny remont. Oprócz działalności teatralnej w budynku planowane jest powstanie galerii.