STAŁE REJSY STATKÓW, NOWE BOISKA, MIEJSCA DO GRILLOWANIA. CO NOWEGO NAD WARTĄ?
Ten rok był dla miasta przełomowym. W temacie rzeki Warty i utworzonych plaż miejskich -realizowany w dużo większym charakterze niż w latach poprzednich. Pojawiło się także wiele nowych pomysłów. Wśród nich miejsca do biesiadowania, slipy i przenośne boiska sportowo- rekreacyjne. Miasto czeka na sugestie ze strony mieszkańców.
W sezonie 2015 pojawiły się nowe lokalizacje: na os. Piastowskim przy moście królowej Jadwigi i park Szelągowski. Kontynuowano również działania związane z Chwaliszewem. Podsumowanie oraz omawianie perspektywy na przyszły sezon było jednym z zagadnień poruszanym na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewitalizacji.
Sezon plażowy rozpoczął się 1 czerwca, wcześniej została podpisana umowa ze wszystkimi operatorami, która zakładała, że plaże będą funkcjonowały przez trzy miesiące. Miejsca te zostały wyposażone w odpowiednią infrastrukturę. Każdy z operatorów otrzymał minimum 100 leżaków, 3 hamaki i 10 parasoli, aby móc je bezpłatnie użyczać wszystkim, którzy chcieli przyjść na plażę i miło tam spędzić czas.
Duże zainteresowanie warsztatami tematycznymi
Obiektywnie można stwierdzić, iż był to rok obfity w wiele ofert. W parku Szelągowskim odbyły się w sumie 84 różne animacje o różnym charakterze: kulturalnym i sportowym. Organizowane były również warsztaty tematyczne, w których uczestniczyło ponad 1300 osób. - Jednym z głównych założeń było, aby miały one charakter otwarty, były bezpłatne i skierowane do różnych odbiorców. Najaktywniejszą grupą były dzieci, młodzież i seniorzy. Tak naprawdę każdy, w zależności od wieku i zainteresowań mógł znaleźć coś dla siebie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia sportowe – wyjaśnia dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UMP.
Nieco więcej animacji odbyło się na Plaży Stare Koryto (96), najwięcej natomiast na Plaży Miejskiej Rataje (134). Tam też pojawił się najbardziej różnorodny program. Globalnie na wszystkich plażach było mniej więcej 60 tysięcy osób. Tak przynajmniej wynika ze statystyk operatorów oraz po ilości wypożyczonego sprzętu. Generalnie projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców i osób wypoczywających w Poznaniu.
Oddźwięk negatywny: śmieci
Pojawiły się jednak skutki uboczne. Konkretnie chodzi o kwestie odpadów i śmieci. W ramach prac w związku z plażami zakupiono dodatkowo pojemniki na śmieci.
- Finalizując projekt plaży i widząc zarówno pozytywny, jak i negatywny oddźwięk, zaplanowana została akcja „Spływaj śmieciu, tej!” Dotyczyła ona sprzątania rzeki Warty po obu stronach brzegu; od Starego Portu Rzecznego aż do Plaży Miejskiej Rataje. Mieszkańców wyposażono w blisko tysiąc worków na śmieci, zakupiono rękawice, miotły. Oddźwięk był całkiem niezły, blisko 300 osób uczestniczyło w tej akcji – podsumował dyrektor.
Co czeka nas w przyszłym sezonie?
Z pewnością jest potrzeba realizowania nowych projektów, choć przedstawiciele Urzędu Miasta zapewniają, że w nowej edycji, na 2016 roku planują stworzyć podobną formułę. Jednym z pomysłów jest natomiast stworzenie nowej lokalizacji od strony Wildy, naprzeciwko plaży na Piastowskim.
Ważnym aspektem jest również wyposażenie okolic plaż oraz stworzenie na ich obszarze przenośnych miejsc sportowych i rekreacyjnych. - Mowa tu o stworzeniu miejsc np. do siatkówki, aby można było ustawić kilka boisk. Na razie jesteśmy na etapie analizowania, gdzie można by było to zlokalizować. Uważamy jednak, że ważnym jest zbudowanie miejsc, gdzie będzie można aktywnie spędzić czas – wyjaśnia przedstawiciel Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.
- Chcemy także uporządkować pewne kwestie związane z biesiadowaniem, żeby zrobić przenośne grillowiska, gdzie można będzie posiedzieć. Taka uporządkowana formuła może przynieść efekt korzyści w postaci tego, że ta kultura przebywania nad Wartą będzie jeszcze lepsza. Uda się uniknąć większej ilości odpadów w samym trakcie sezonu letniego – przekonuje w dalszej części swej wypowiedzi.
Rejsy po Warcie
Miałyby zostać także usystematyzowane rejsy statkami pasażerskimi. Wartym dodania jest fakt, że w tym sezonie pierwotnie planowano taką usługę na 8 tysięcy pasażerów. Udało się przewieźć 16 tysięcy. Regularnie kursowały trzy statki. - Chcielibyśmy to rozwinąć do postaci stałych rejsów, na stałych trasach. Na pewno jedną z nich będzie ta komunikująca wszystkie plaże miejskie – tłumaczy przedstawiciel UMP. Wstępnie mówi się o jednej jednostce kursującej trzy razy w ciągu dnia, o stałych porach.
Kolejnym projektem jest tymczasowa przystań rzeczna. - Działa ona drugi rok z rzędu, dzięki inicjatywie Mariniarze, a w tym roku też wraz z Harcerskim Ośrodkiem Kształcenia Turystów Wodnych, została wyposażona w całodobową ochronę – poinformowano na spotkaniu.
W sumie z tej infrastruktury korzystało 49 jednostek pływających, a na poznańskich wodach goszczono m.in. żeglarzy z Wielunia, którzy w drodze na festiwal w Orleanie, zatrzymali się w naszym mieście na noc.
Prężnie funkcjonowała również wypożyczalnia sprzętu motorowodnego na Chwaliszewie, która co ciekawe, największym zainteresowaniem cieszyła się wśród osób nieposiadających żadnego doświadczenia w żegludze. - Łącznie skorzystało z niej ok. 1500 osób, z czego połowa wypożyczenia była na rzecz osób bez patentu. Wykwalifikowani instruktorzy prowadzili szkolenia, najmłodszych uczyli węzłów, a starszych zasad bezpieczeństwa poruszania się na rzece Warcie – wyjaśnił przedstawiciel UMP.
Miasto jest otwarte na sugestie mieszkańców
W ofercie ma pojawić się także więcej imprez kulturalnych. W roku bieżącym, co jest warte przypomnienia, odbyły się dwa duże koncerty: szantowy i operowy. Ten drugi, w ciągu jednego dnia pojawił się w kilku lokalizacjach: na Szelągu i na Chwaliszewie. Zainteresowanie przerosło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Oznacza to, że perspektywicznie Miasto myśli o przygotowaniu katalogu wydarzeń artystycznych, o których mieszkańcy byliby wystarczająco wcześnie poinformowani.
Docelowo ma powstać również pięć slipów, tak aby jednostki ratunkowe mogły się wodować. - Mowa o tempie działania w miejscach, gdzie tych osób przebywa najwięcej. Konieczne jest również stworzenie drogi dojazdowej od os. Piastowskiego – usłyszeliśmy na posiedzeniu Komisji.
Temat plaż miejskich podsumowała Przewodnicząca Komisji Rewitalizacji Małgorzata Woźniak. -
Cieszę się, że mogę w tym brać udział. Musimy jednak pamiętać, aby być otwarci na sugestie mieszkańców – usłyszeliśmy.