W POZNANIU POJAWIĄ SIĘ SKARBY Z WATYKANU
Zabytki z Watykanu i polskich świątyń: Kielich św. Wojciecha, Dagome iudex, tiara Piusa VII czy oryginalny dokument potwierdzający wybór na papieża kard. Karola Wojtyły. To część eksponatów, które będą prezentowane m.in. w Poznaniu.
Wystawa „Lux in Oriente- Lux ex Oriente: Polska i Stolica Apostolska- 1050 lat historii” pojawi się w trzech polskich miastach. O tym fakcie wspominał zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski na czerwcowym posiedzeniu Komisji Kultury i Nauki. – Jest to o tyle ciekawe, że oprócz Poznania, wystawa odwiedzi jeszcze tylko Warszawę i Wrocław – mówił.
Ekspozycję będzie można podziwiać w przyszłym roku z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Złoży się na nią 150 obiektów. Wśród nich znajdą się skarby z bogatych zbiorów watykańskich i mało znane polskiej publiczności, rodzime dzieła sztuki, wypożyczone ze świątyń i muzeów.
Pamięć o korzeniach
Jak zapewnia prezes Fundacji „Lux in Oriente- Lux ex Oriente”, ks. Rafał Hołubowicz, głównym celem wystawy jest przybliżenie historii 1050-lecia relacji państwa polskiego ze Stolicą Apostolską. – Dziś jesteśmy na takim etapie historii, w którym bardzo ważna staje się pamięć o naszych korzeniach. Ekspozycja poprzez prezentację historii chrześcijaństwa na ziemiach polskich pokazuje jednocześnie, jak można budować jedność, solidarność i braterstwo – uważa ks. Hołubowicz.
Ekspozycja zostanie podzielona na pięć części, które chronologicznie uporządkują prezentowane eksponaty: „Polska Piastów”, „Polska Jagiellonów”, „Rzeczypospolita Obojga Narodów”, „W niewoli – XIX wieku” oraz Wiek XX – wiek krwi i chwały”. Zaprezentowana zostanie również „Kronika polska” Wincentego Kadłubka, która obejmuje zapis dziejów Polski od czasów pradawnych po rok 1202.
Wystawa najpierw trafi do Poznania
Ozdobą kolekcji ma być Dagome iudex, czyli najstarszy zachowany dokument dotyczący państwa polskiego. Stanowi on część kodeksu łacińskiego nr 3833 z Watykańskiej Biblioteki Apostolskiej. Organizatorzy wystawy chcą również pokazać symbole polskich insygniów królewskich – kopię włóczni św. Maurycego oraz Szczerbiec- miecz koronacyjny królów polskich.
Poznań będzie pierwszym miastem, do którego dotrze ekspozycja. Będzie można ją zobaczyć w dniach od 20 stycznia – 3 maja w Muzeum Narodowym. Od 18 maja do 31 sierpnia wystawa „rozgości” się w Pałacu Królewskim we Wrocławiu. Ostatnim miejscem, w jakim się pojawi będzie Warszawa. Tam będzie można ją podziwiać od 16 września – 18 grudnia na Zamku Królewskim.
Zorganizowanie wystawy jest możliwe, dzięki powołaniu Fundacji „Lux in Oriente- Lux ex Oriente”.