KINO DLA DZIECI
To prawdziwa uczta dla najmłodszych miłośników kina. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty ruszyło z festiwalem filmowym „Kino dzieci”. To projekt, który opanował 15 polskich miast, w tym Poznań. Warto zorientować się, co w naszym mieście przygotowali organizatorzy.
Festiwal wystartował 27 września, wtedy odbyły się cztery pokazy weekendowe. W najbliższym czasie wyświetlone (tj. sobotę i niedzielę) zostaną filmy takie jak: „Kłopoty Pana Patyka”, „Mecz Życia” oraz Zestaw Krótkich Metraży. – Po seansach weekendowych zapraszamy na warsztaty plastyczne w Cichej Kunie nad kinem Muza. Należy się na nie najpierw zapisać, bo jest ograniczona liczba miejsc – przekonuje Małgorzata Kuzdra, kierowniczka kina Muza. – Na takich warsztatach dzieci tworzą plakaty festiwalu, zakładki do książek czy do tematów filmów np. znaki tak powinno się zachowywać, a tak nie powinno – dodaje.
Program festiwalu został przygotowany tak, aby każdy mógł znaleźć w prezentowanych tytułach coś wyjątkowego. Konkurować będą ze sobą filmy niepokazywane dotąd w polskich kinach zarówno animacje jak i kino aktorskie. – Najaktywniejsze miasta to Warszawa i Wrocław. Tam najwięcej się dzieje w związku z festiwalem. My w Poznaniu mamy wzbogacony program o warsztaty – dowiadujemy się od Kuzdry.
Kultura filmowa w Warszawie
W Poznaniu więc, oprócz wyświetlanych filmów, oferowane są dzieciom także warsztaty plastyczne. Podobnie wygląda w stolicy. – Po filmach rysujemy, szyjemy, robimy zdjęcia na „green boxie” i wklejamy w filmowe plakaty, można malować farbami lub interaktywnymi graffiti. W przyszły weekend będą spotkania z reżyserami filmów „Mecz życia” oraz „Kacper i Emma- zimowe wakacje” – informuje nas Maciej Jakubczyk ze Stowarzyszenia Nowe Horyzonty. – Swoje kiermasze będą miały wydawnictwa Eneduerabe i Zakamarki. W sobotę po projekcji filmu Superbrat rodzice będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z wykorzystania filmów w wychowaniu. – dodaje Jakubczyk.
Ponadto w Warszawie ruszył cykl paneli Kręcimy Kulturą dla dzieci. Jest on przeznaczony dla osób profesjonalnie zajmujących się tym pojęciem.
Festiwal potrwa do 5 października. W sumie zostanie na nim wyświetlonych ponad 50 filmów krótko i pełnometrażowych dla widzów w wieku od 5- 12 lat. A zaraz po nim przyjdzie czas na nowe atrakcje. – Rozpocznie się nowy cykl: „Dzieciaki do kina.” – przypomina Małgorzata Kuzdra. Akcja odpowiada na często zgłaszaną przez rodziny zastępcze potrzebę udziału w życiu kulturalnym. Pokazy i zajęcia mają też zachęcić dzieciaki do nawiązywania kontaktów i zacieśnić więzy rodzinne. Są też okazją, aby takie rodziny mogły spotkać się i wymienić doświadczeniami.
Mówi się, że przez żołądek do serca. Można też stwierdzić przez film do dyskusji. W szczególności taki, który faktycznie pobudza do myślenia. A tego Stowarzyszenie „Nowe Horyzonty” stara się uczyć ludzi od ich najmłodszych lat.