TRUP ZNALEZIONY NA STARYM DWORCU W POZNANIU!
Takimi słowami jak w tytule tego artykułu rozpocznie się pierwszy Poznański Festiwal Kryminałów Granda. Od 9 do 11 października miłośnicy zbrodni, 13 autorów kryminałów oraz rzesza specjalistów z pełną premedytacją będą rozmawiać, przedstawiać i bawić się tym, co oferują twórcy kryminałów.
Poznaniacy całą Grandą
- Osiągnęliśmy najwyższy stopień pracoholizmu, robimy wydarzenie dla siebie samych w tym sensie, że Festiwal Granda to nasze zainteresowania. Granda, to słowo ma wiele znaczeń. My używamy go w znaczeniu dużo ludzi zebranych w jednym miejscu, w jakimś celu. Mamy nadzieję, że Poznaniacy całą grandą przyjdą do nas na dawny Dworzec Główny, gdzie będzie się odbywał Festiwal – opowiadała Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu.
Jak mówili sami organizatorzy, na konferencji zorganizowanej w bibliotece Zakładu Medycyny Sądowej, Poznański Festiwal Kryminałów powstał z zazdrości o to, że inne miasta już mają takie wydarzenia. Wciągu trzech dni trwania Grandy na terenie starego dworca będą miały miejsce spotkania, warsztaty oraz projekcje filmów i spektakl teatralny. Wszystko zacznie się od gry miejskiej napisanej przez Piotra Bojarskiego. Już na początku zabawy miłośnicy kryminałów będą musieli rozwiązać zagadkę zwłok znalezionych na dworcu. Będzie można sprawdzić swoje opanowanie na wariografie, czyli wykrywaczu kłamstw. Policyjni technicy pokażą w praktyce jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców. Dorośli uczestnicy zapoznają się też ze sztuką identyfikacji tak ofiary jak i sprawcy podczas zwiedzania niezwykłej wystawy.
- To również festiwal dla dzieci. Przede wszystkim mamy zaplanowany niedzielny detektywistyczny poranek, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. To projekcja pełnometrażowego filmu „Sekret Rodziny Von Brom”. W sobotę i niedziele dzieci mogą odwiedzać stoisko z zagadkami detektywistycznymi, ta atrakcja jest przeznaczona dla dzieci od dziesięciu lat w górę. Poza tym warsztaty muzyczne „Usłyszeć kryminał”, na które zapraszamy dzieci w każdym wieku, nawet te dorosłe aż do późnej starości – zachęcała Agata Pożywiłko, Dyrektor Organizacyjny.
Wśród gości festiwalu znajdą się między innymi: Katarzyna Bonda, Mariusz Wroński, Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Piotr Bojarsk, Robert Źółkowski, Gaja Grzegorzewska, Olga Rudnicka, Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz i Bohdan Głębocki. Oprócz ludzi kultury będą również pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej, technicy kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej oraz zawodowy profiler.
fot M.Mikulski/miastopoznaj.pl
Kryminały nie kryminaliści
- Prowadzę ze studentami zajęcia w ramach których organizujemy projekt „jak napisać bestseller”. Studenci biorą na warsztat między innymi cykl o Teodorze Szackim, czy książki Pani Bondy. Nagle okazuje się, że kryminały to nie są zwykłe czytadła. Podział na literaturę klasy A i klasy B trochę się zachwiał. Możemy czerpać z literatury kryminalnej wiele przyjemności estetycznej i literackiej – przekonywała Justyna Makowska Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta.
To co ma odróżnić Poznański Festiwal Kryminałów Granda współorganizowany przez miasto, od tych odbywających się w innych częściach Polski to Stacje Sensacje. Rozmieszczone w znanych poznańskich miejscach, jak biblioteka Raczyńskich, kino Muza, księgarnie, kawiarnie punkty spotkań, w których odbywać się będą zabawy i warsztaty przygotowane przez partnerów oraz sponsorów festiwalu. Już 7 października, czyli dwa dni przed oficjalnym otwarciem w Kinie Muza w ramach Stacji Sensacji, będzie można zobaczyć film „Wśród nocnej ciszy” z 1978 roku w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego.
Organizatorzy Grandy przede wszystkim chcą wyróżnić lokalnych poznańskich pisarzy. Chodzi tu o Joannę Jodełkę, Piotra Bojarskiego, Ryszarda Ćwirleja i wielu innych zaproszonych na festiwal.
- Bardzo się cieszę, że miasto Poznań włączyło się w organizację i pomaga tworzyć ten festiwal. Mamy festiwal fabuły, festiwal poetów, poznańską nagrodę literacką. Naszym priorytetem, priorytetem prezydenta Solarskiego, jest to, żeby Poznań czytał. Chciałabym by ten festiwal pokazał, że Poznań to prawdziwe zagłębie literatury kryminalnej, kryminałów a nie kryminalistów – podkreślała Justyna Makowska.
*Program całego festiwalu dostępny na stronie www.festiwal-granda.pl