ABY SENIORZY NIE SPĘDZALI JESIENI SWOJEGO ŻYCIA W DOMU
Współcześni seniorzy stawiają czoła mitom, zarówno tym, które dotyczą emerytury, jak i sposobów spędzania czasu wolnego. To już w większości nie są te babcie i ci dziadkowie posadzenie przed telewizorem na kanapie. Dlatego też osoby, które przygotowują oferty dla takich osób muszą je stale urozmaicać.
Przykładem może być Brama Poznania, która zaprasza na bezpłatne warsztaty zatytułowane „Opowiadając historię”. Spotkania rekrutacyjne rozpoczną się dzisiaj. – Myślą przewodnią projektu jest aktywizacja seniorów, jako opowiadaczy historii, działających na rzecz popularyzacji historii Ostrowa Tumskiego. Cykl warsztatowo- szkoleniowy obejmuje zajęcia historyczne, przybliżające dzieje grodu na Ostrowie Tumskim, między innymi w oparciu o ekspozycję Bramy Poznania – zachęcają organizatorzy.
Wzmocnić poczucie własnej wartości u osób starszych
W ramach każdego spotkania odbędą się 4 warsztaty historyczne, 2 narracyjne doskonalące umiejętność budowania ciekawej opowieści, 2 warsztaty kompetencyjne polegające na treningu komunikacji interpersonalnej, kształtowania relacji w grupie, autoprezentacji czy metod walki ze stresem oraz warsztat, który przybliży ideę wolontariatu oraz sposobu jego realizacji.
Celem jest aktywizacja seniorów w ciekawy i niekonwencjonalny sposób, ma także przyczynić się do ich rozwoju osobistego na wielu płaszczyznach i wzmocnić poczucie własnej wartości. Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą mogli i co równie ważne, umieli prowadzić zajęcia z dziećmi jako edukator- wolontariusz.
Projekt jest realizowany przez Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, operatora Bramy Poznania. Partnerem projektu jest Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Liczba miejsc jest ograniczona.
F. Olszak: „Brakuje takich miejsc, gdzie osoby starsze mogłyby się czuć swobodnie i po prostu dobrze.”
O seniorów dba również rada osiedla Łazarz. Jej przewodniczący Filip Olszak, w rozmowie z nami opowiadał o planach powstania dla nich placu zabaw. - Dotychczas dla osób starszych były raczej siłownie zewnętrzne. Jednak ja wyobrażam to sobie nieco inaczej. Jako miejsce dostosowane do osób, które mają dosyć już poważne kłopoty ruchowe. Aby chciały wyjść z domu i przede wszystkim miały gdzie wyjść – usłyszeliśmy. - To jest istotne, ponieważ brakuje takich miejsc, gdzie osoby starsze mogłyby się czuć swobodnie i po prostu dobrze. Aby nie spędzały jesieni swego życia w domu, ale wychodziły na zewnątrz, spotykały się z rówieśnikami czy wspólnie spędzały czas z wnukami, gdyż chcielibyśmy, aby na tym placu znalazły się urządzenia nie tylko dla osób starszych, ale też zabawki dla dzieci. Wówczas wizyta z wnukami na placu zabaw nie sprowadzałaby się do tego, że przychodzi babcia czy dziadek i wnuk się bawi, a babcia siedzi na ławeczce. A tak to teraz wygląda – przekonuje Olszak.
W tej sprawie odbyły się już wstępne rozmowy z radnym miasta Markiem Sternalskim. Jako potencjalne miejsce powstania, podaje się plac przy ul. Dmowskiego. - On sąsiaduje z przedszkolem, więc byłoby to sprzyjające otoczenie. Jest tam duże nagromadzenie osób starszych. Teren ten sąsiaduje z już istniejącym placem zabaw dla dzieci. Takie miejsce to jednak nie tylko sposób na spędzenie miłego czasu ze swoimi wnukami, to także propozycja dla osób samotnych, które pozostają same w domu – podkreśla Filip Olszak.
Poza tym w planach są zajęcia usprawniające ruchowo
- Są różne sytuacje np. współmałżonek umiera, czasem nie ma nawet najbliższej rodziny, więc warto stworzyć takie miejsce, do którego te osoby będą chciały pójść. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby włączenie w to również organizacji, które działają na Łazarzu, jak chociażby Stowarzyszenie Animatorów Kultury – dodaje. - Myślałem też o tym, aby było to miejsce, gdzie odbywałyby się zajęcia usprawniające ruchowo. Dzięki temu wykorzystamy tę infrastrukturę, którą stworzylibyśmy we współpracy z Radą Miasta, aby osoby starsze mogły aktywnie uczestniczyć w zajęciach – przekonuje przewodniczący rady osiedla, sugerując, że mogłoby to być zajęcia fitness dla osób starszych.
- To z kolei jest połączone z drugą inicjatywą, którą w przyszłym roku, jako rada osiedla, chcemy uaktywnić. Mianowicie mamy zabezpieczone w budżecie na przyszły rok 70 tysięcy na małe granty dla Łazarza. To ma być taki konkurs zbliżony w swoich założeniach do Centrum Wartego Poznania, czyli takie granty, które mogłyby pozyskiwać jednostki działające dla mieszkańców Łazarza. Wtedy można by przeznaczyć grant na to, aby faktycznie na tym placu dla seniorów coś się działo – podsumowuje Olszak.