KULTURALNIE JUŻ OD WRZEŚNIA
Wakacje pomału dobiegają końca. Młodzież wróci do szkół, studenci na uczelnię, a my do pracy. Szczęśliwie zostają wolne weekendy, które można wykorzystać wybierając się do teatru, kina czy miejsc propagujących kulturę. Oto kilka naszych propozycji, na które warto zwrócić uwagę planując kulturalne rozrywki.
CK Zamek
We wrześniu w zamku rozpocznie się kolejna odsłona cyklu „Z perspektywy żaby”, którego kuratorką jest Anna Królica. W ramach cyklu będzie można zobaczyć dwa spektakle, a od września wystawę prac fotograficznych poznaniaków, którzy na zdjęciach uwiecznili dzikie zwierzęta żyjące w Poznaniu. We wrześniu rozpocznie się również nabór do licznych pracowni zamkowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pracownie proponują zajęcia z fotografii, ceramiki, plastyki, grafiki i wielu innych. Na szczególna uwagę zasługuje pracownia animacji, gdzie prowadzący będą uczyć dzieci i młodzież jak robić filmy animowane.
Listopad w zamku dokumentami stoi a to za sprawą festiwalu Off Cinema. Festiwal prezentuje filmy dokumentalne z całego świata i daje możliwość spotkania się z najlepszymi polskimi i zagranicznymi dokumentalistami.
Kolejnym wydarzeniem, którego po prostu nie można ominąć , to wystawa malarzy normandzkich. Zamek zaprezentuje 80 prac takich malarzy jak Delacroix, Courbert, Renoir, Monet. Ekspozycja rozpocznie się 23 października.
Teatr Wielki
Wrzesień w poznańskiej Operze należeć będzie do „Alicji w krainie czarów”. Spektakl ten swoja premierę miał w czerwcu i na deski Teatru powróci na cały wrzesień. Na scenie oprócz profesjonalnych aktorów będzie można podziwiać uczniów Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź, Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca, Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej oraz Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Spektakl, podobnie zresztą jak książka, adresowany jest do dzieci i dorosłych, a narracja zastosowana przez twórców zachowuje tę cechę książki Lewisa Carolla.
Październik rozpocznie się inaugurującym sezon koncertem podczas którego usłyszymy fragmenty spektakli z bieżącego repertuaru i zapowiedzi nadchodzących . Będzie bardziej różnorodnie niż we wrześniu, na scenie królować będzie opera i balet. Dla dorosłych wystawione będą mi.in. „Halka” I „Traviata”, dla młodszych słuchaczy zaprezentowany zostanie „Mikołajek i inne chłopaki” na podstawie opowiadań René Goscinnego.
Teatr Nowy
Sezon w Teatrze Nowym rozpocznie się 11 września. I tym miesiącu repertuar Teatru jest naprawdę bogaty. Począwszy od przedstawienia „Mister Barańczak”, gdzie przybliżone zostaną teksty Stanisława Barańczaka, na „Obwodzie głowy”, spektaklu na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka pod tym samym tytułem skończywszy. A co w międzyczasie? „Prezydentki” - spektakl swoja premierę miał w marcu i powraca na deski Teatru. Wystawiany był również w ramach tegorocznej odsłony Malta Festival. Z niemałym zainteresowaniem.
Kolejnym przedstawieniem, na które warto się wybrać jest „ Sophie”. Tytułowa bohaterka jest ofiarą przemocy domowej. W domu przechodzi przez piekło, poza nim stara się tego nie ujawniać. Cienka jest granica pomiędzy dobrą a złą miłością i prawdę tę przedstawiają twórcy tego przedstawienia.
Spektakle w Teatrze Nowym to nie tylko teatr dla dorosłych. Z myślą o dzieciach przygotowana zostanie druga część spektaklu „Chodź na słówko”. Przedstawienie cieszyło się dużą popularnością wśród najmłodszych widzów i teraz na deski Teatru powraca.
Teatr u Przyjaciół
Wrzesień w Teatrze u Przyjaciół to przegląd spektakli inspirowanych pracą takich twórców jak Witkacy, Witold Gombrowicz czy Franz Kafka. „Victatius” jest analizą twórczości, podejścia do niej oraz osobowości Ignacego Witkiewicza. Spektakl pokazuje artystę z wielu perspektyw- jako twórcę teorii czystej formy, fana filmów Walta Disneya, malarza- portrecisty, wielbiciela kobiet, zakopiański ego dandysa.
Twórczością Gombrowicza przesiąknięty jest spektakl „Gomber”. Na podstawie prozy prozaika, twórcy spektaklu starają się odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest wyzwolenie się z formy i czy człowiek bez niej istnieje.
Multikino
Wielu kinomanów nie jest zwolennikami dużych, nowoczesnych, klimatyzowanych kin. We wrześniu ich opór może ulec przełamaniu i zdecydują się na seans w multipleksie. A to za sprawą kilku filmów.
Pierwszy obraz zatytułowany „Do utraty sił” jest wymieniany jako faworyt oscarowego wyścigu w 2016 r. W jednej z głównych ról zobaczymy Foresta Whitaker’a. Film opowiada losy amerykańskiego mistrza świata w boksie, który pewnego dnia traci wszystko. Sięga dna i stara się od niego odbić. Choć schemat tej historii był już wielokrotnie przerabiany, myślę, że warto raz jeszcze zaryzykować . Twórcą muzyki do filmu i utworu promującego jest Eminem.
Drugi film to nasza rodzima produkcja. Nosi tytuł „Anatomia zła” i jest thrillerem. Choć różnie bywa z tego typu produkcjami w Polsce, argumentem za jest chociażby obsada i reżyser. Film zrealizował Jacek Bromski, który wcześniej popełnił film, który można określić mianem thrilleru i było to „Uwikłanie”- film całkiem dobrze przyjęty przez publiczność. Czy z „Anatomia zła” będzie podobnie?
Na ekranie zobaczymy m.in. Marcina Kowalczyka („Jesteś Bogiem”), Piotra Głowackiego („Bogowie”), Andrzeja Seweryna („Różyczka”), Łukasza Simlata („Pani z przedszkola”).
Wszystkich poznaniaków zachęcamy do korzystania z kultury!