POZNAŃSKI ZAMEK KOŃCZY 105 LAT
Sesja zdjęciowa na tronie cesarza Wilhelma II, wykład o podróżach cesarza, gra umożliwiająca zwiedzenie zamku i zaglądniecie do jego najgłębszych zakamarków , a na osłodę pyszne krówki- ciągutki to atrakcje, które czekają na chętnych, którzy wezmą udział w obchodach 105 urodzin.
Zamek jest jednym z miejsc, które nierozerwalnie kojarzą się z Poznaniem. Choć przez lata był symbolem niemieckiej dominacji, z biegiem czasu stał się obiektem coraz chętniej odwiedzanym przez Poznaniaków.
105 lat historii
Budowa zamku trwała 5 lat. W sierpniu 1910 roku uroczyście przekazano klucze cesarzowi Wilhelmowi II. Cesarz w zamku był tylko trzy razy, od czasu do czasu bywała tam cesarzowa i ich dzieci. Od samego początku udostępniony był dla zwiedzających. W okresie międzywojennym w zamku powstał Uniwersytet Poznański, to w sali tronowej wygłoszona została mowa inauguracyjna. Miejsce to było również poznańską siedzibą głowy państwa. Jak wyglądały wnętrza w tamtym czasie można zobaczyć na zdjęciach, które udostępnione są w zamkowych korytarzach.
Historia zamku diametralnie się zmieniła gdy w czasie II wojny światowej został przejęty przez hitlerowców. W tym czasie przebudowano go i przekształcono w siedzibę Adolfa Hitlera. Efekty tych prac oglądamy do dziś. Do dziś nie ma dowodów na to, że przywódca III rzeszy kiedykolwiek w nim przebywał. Pod koniec wojny zamek został przekształcony w szpital, gdzie zmarło nawet do 2 tys. niemieckich żołnierzy. W trakcie wojny budowla bardzo nie ucierpiała, zniszczona została wieża oraz część od strony dzisiejszej al. Niepodległości.
Po wojnie poznaniacy chcieli zamek zburzyć. Kojarzył im się z niemiecką agresją, która mocno odcisnęła się w umysłach Wielkopolan. Narracja i podejście do bycia i nie bycia zamku zmieniła się gdy do wprowadziły się tam władze miejskie. Wszystkie ważne wydarzenia skupiały się wokół tego miejsca. W latach PRL-u sale zamkowe były siedzibą Pałacu Kultury, ówczesnej instytucji edukacyjnej i oświatowej. 24 lata temu pieczę nad obiektem przejął CK Zamek. Od tej pory zamek stał się gospodarzem kultury, sztuki i edukacji i w tej formie trwa do dziś. Pomimo trudnej historii, poznaniacy „oswoili” to miejsce i już nikt nie wyobraża sobie Poznania bez tego gmachu.
Urodzinowe atrakcje
I tak minęło 105 lat. Obecni włodarze starają się aby zamek stał się dla poznaniaków miejscem spotkań nie tylko z kulturą i sztuką ale zachęcają do odwiedzin i spotkań ze sobą w tym właśnie miejscu. Najbliższą nadarzającą się okazją będą nadchodzące urodziny – Zapraszamy poznaniaków do przyjścia do nas w tych dniach. Przygotowaliśmy urodzinowe krówki, które będziemy rozdawali przed zamkiem, warto nas wypatrywać. Myślę, że największą atrakcja będzie sesja fotograficzna. Jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy będzie możliwość zrobienia sobie zdjęcia na tronie Wilhelma II. Cena biletów w Nowym Kinie Pałacowym będzie również urodzinowa, za bilet zapłacimy 10 zł. Będzie można wysłuchać wykładu o podróżach Wilhelma II. Cesarz wiele podróżował i jego wojaże w dużym stopniu wpłynęły na klimat tu panującym. Zachęcamy również do wzięcia udziału w grze zamkowej. Biorący w niej udział będą mieli okazję na własną rękę odkryć tajemnice zamku, przejść korytarzami, zabawić się we współczesnego poszukiwacza przygód niczym Indiana Jones. Ale najfajniejsze w tej grze jest to, że każdy może samodzielnie się czegoś nauczyć - zachęca Martyna Łokuciejewska, rzeczniczka prasowa CK Zamek.
Program:
20.08.
g. 14-18, Sień Przejazdowa- fotografie na tronie
g. 11-13 i 14-15, ul. Św. Marcin- rozdawanie słodkości przed zamkiem
g. 18.30, Hol Balkonowy- wykład Bartka Wiśniewskiego pt. "Podróże Wilhelma II"
21.08.
g. 18, Hol Wielki- zwiedzanie zamku z przewodnikiem (ze szczególnym uwzględnieniem czasów cesarskich)