PO FIŃSKU "MATKA" ZNACZY "PODRÓŻ"
Muminki, renifery, Nokia, Święty Mikołaj. Te rzeczy nieodłącznie kojarzą się nam z Finlandią. Ale co jeszcze? Czy Finlandia jest znanym nam krajem a jej kultura jest bliska? Jeśli nie, mamy szansę zaznajomić się z nią podczas Finlandia Festival 2015: Oblicza ciszy zorganizowanego przez Czapski Art Foundation przy współpracy z Katarzyną Szulc.
Festiwal rozpoczyna się dziś i potrwa do soboty. Założeniem organizatorów jest przybliżenie kultury fińskiej, wymiana myśli i spostrzeżeń na temat Finlandii i Finów, złamanie stereotypów na temat tego kraju. Finlandia jest krajem rzadko odwiedzanym przez Polaków a co za tym idzie, jest nam mało znana. W trakcie tego wydarzenia będziemy mogli skosztować trochę „fińskości” dzięki warsztatom językowym, dyskusjom, projekcjom filmów, koncertom.
Polsko – fińskie konfrontacje
Festiwal to nie tylko próba przedstawienia Finlandii przez jej obywateli. Swój sposób postrzegania tego kraju przedstawią również Polacy. Podczas trwania imprezy będzie można oglądać prace dwóch artystek. Instalacja „Suur-Suomi” Doroty Nieznalskiej mówi o fińskiej Wojnie Domowej. Artystka spędziła w Helsinkach dwa lata i wtedy tez powstała ta praca. Z kolei obrazy i rysunki Magdaleeny Jakkili powstały w 2014 roku podczas studiów artystki w Warszawie. Obie ekspozycje będzie można zobaczyć w towarzystwie kuratorki wystawy, Katarzyny Szulc.
Pod względem muzycznym również nie powinno zabraknąć nam doznań. Inspiracje fińską muzyką przejawiać się będą w różnych jej formach, od elektroniki po klasykę. Polską odsłonę fińskiej muzyki przedstawi projekt Terssi czyli Krzysztof „Brainfreezer” Spychała (elektronika i wokal), Ula Pietz (skrzypce elektryczne) i Marta Sikora (klarnet, EWI) - Kompozycja utworów polsko-fińskich to jedno z ciekawszych zadań muzycznych, jakie miałem okazję dostać. Produkcja muzyki electro-folkowej to dla mnie nie nowość, ale w takim wydaniu- to mój debiut. Inspiracji do tworzenia utworów szukałem w różnych źródłach. Joik- ludowy śpiew znany z północnych rejonów Europy spodobał mi się najbardziej i stał się on rdzeniem nowych kompozycji. Jako producent staram się zawsze wybierać to, co najlepsze z danego gatunku, ale w tym wypadku długo nie musiałem szukać. Projekt Terssi jest więc hybrydą polsko-fińską, która czerpie nie tylko z ludowizny, ale też z tego, co nam- muzykom- w duszy gra- mówi o projekcie Krzysztof „Brainfreezer” Spychała.
Wielowymiarowym spojrzeniem na dźwięki może uraczyć słuchaczy mieszkający w Helsinkach kolumbijski wiolonczelista Sergio Castrillón. Jest on wychowankiem profesora Henryka Zarzyckiego, wykładowcy krakowskiej Akademii Muzycznej. Trakcie swojego występu zaprezentuje wariacje na temat polskiej i fińskiej muzyki ludowej. W ostatni festiwalowy wieczór Sergio Castrillón poprowadzi imprezę przy największych hitach tanecznych z kraju tysiąca jezior.
- Zapraszam wszystkich na Finlandia Festival, gdyż jestem przekonany, że fińska muzyka może się podobać, a dodatkowo w naszym wydaniu- z pewnością trafi do młodszego pokolenia – zachęca Krzysztof „Brainfreezer” Spychała.
Finlandia w pigułce
W jakiej odsłonie jeszcze prezentowana będzie Finlandia? Dla zainteresowanych kinem znajdzie się gratka w postaci seansów kina społecznie zaangażowanego poprzedzonych krótkim wykładem wygłoszonym przez Zuzannę Kurlikowską, specjalizującej się w fińskiej kinematografii. Będzie możliwość spróbowania specjałów kuchni oraz znajdzie się czas na spotkanie i dyskusję z Finami mieszkającymi w Polsce i Polakami, którzy mieszkali w Finlandii.
Zapraszamy! Tervetuloa!
Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w pawilonie Nowej Gazowni, wstęp jest bezpłatny. Dla chętnych do wzięcia udziału w warsztatach obowiązują zapisy. Szczegółowy program można znaleźć na stronie organizatora.
– Finlandia Festival jest organizowana przez nas po raz pierwszy. Choć nie jest to pierwsza nasza tego typu inicjatywa. Pomysł na zorganizowanie festiwalu wynika z inspiracji i spotkań z ludźmi, z którymi współpracujemy- podkreśla Mira Skrudlik z Czapski Art Foundation.
Honorowy patronat nad Festiwalem objęli: Ambasada Finlandii w Warszawie, Konsulat Honorowy Finlandii w Poznaniu, Zakład Filologii Ugrofińskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Towarzystwo Polska-Finlandia w Warszawie.