FESTIWAL WOODSTOCK RUSZA JUŻ JUTRO
Co takiego ma w sobie festiwal Woodstock, że ludzie nadal chętnie się na niego wybierają? W tym roku przypada już 21 edycja spotkania, które zaskarbia sobie zainteresowanie milionów. Event miał być podziękowaniem za pracę, jaką włożyli wolontariusze w działanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Na Woodstocku pojawia się wiele gwiazd światowego formatu. A do Polski zjeżdżają się ludzie z całego świata, tylko po to, aby wziąć udział w happeningu. Dlaczego? Festiwal jest darmowy, to jeden z głównych argumentów, który przelewa szale na korzyść imprezy. Za koncerty muzyków z różnych sfer świata, trzeba płacić nie małe pieniądze, przez 3 dni festiwalu mamy to za darmo. Od 30 lipca, do 1 sierpnia zabawa przy muzyce jest nieograniczona. Taka impreza to duże przedsięwzięcie, pieniądze, które są potrzebne na jej zrealizowane, są czerpane od sponsorów, którzy przez cały rok wpłacają datki na ten cel.
Szlachetna idea
Pomijając to, że Woodstock jest organizowany przez kogoś, kto naprawdę wkłada w przedsięwzięcie całe swoje serce, wypada zaznaczyć, że na terenie, na którym odbywa się impreza, funkcjonuje wiele fundacji i stowarzyszeń, które zachęcają do działania w dobrej sprawie. Stowarzyszenia i fundacje mają swoje namioty, organizują różne happeningi, w których każdy może brać udział.
Podczas tegorocznego spotkania Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” po raz kolejny organizuje mecz piłki nożnej pod hasłem „Wykopmy rasizm z boiska”, czyli Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej. W punkcie informacyjnym Stowarzyszenia będą organizowane warsztaty i spotkania z zespołami. Finał rozgrywki odbędzie się 31 lipca o godzinie 15:00.
Dom bez hejtu jest to projekt realizowany przez Fundację Batorego oraz Stowarzyszenie Projekt: Polska. Jest to przestrzeń, w której można dowiedzieć się, jak radzić sobie z mową nienawiści. W namiocie organizowane będą warsztaty antydyskryminacyjne.
Akcja Masz Głoś, Masz Wybór, jest organizowana od 2002 roku, wtedy wzięło w niej udział ponad 1200 gmin. Do akcji zgłaszają się osoby, które chcą coś zmienić w swoim środowisku, które w słowie „samorząd” nie słyszą władzy samorządowej, tylko wspólnotę mieszkańców.
Peace & love music
Pomysł na zorganizowanie festiwalu, pojawił się już w 1969 roku, w USA. Pierwszy edycja Przystanku Woodstock w Polce odbyła się w 1995 roku. Od 2004 festiwal odbywa się regularnie w Kostrzynie nad Odrą w województwie lubuskim.
Jurek Owsiak tłumaczy, że nazwa „Przystanek Woodstock” wyrosła z legendy festiwalu Woodstock i atmosfery epoki sięgającej dzieci kwiatów. Samo słowo „przystanek” nawiązuje do popularnego serialu telewizyjnego lat 90-tych - Przystanek Alaska.
Myślą przewodnią Woodstocku jest „Miłość, Przyjaźń, Muzyka”. Atmosfera, która tam panuje stwarza poczucie totalnej akceptacji, środowiska i indywiduów, jakim jest każda persona.
Bezpieczeństwo to podstawa
Biorąc pod uwagę rozmiar imprezy, należy zwrócić szczególną uwagę na środki ostrożności, jakie trzeba zachować. W poprzedniej edycji festiwalu uczestniczyło około 750 tysięcy osób, co stanowiło rekord frekwencji. Na festiwal przyjeżdżają nie tylko Polacy. Dużą grupą, która również decyduje się na wzięcie uczestnictwa w zabawie to Niemcy. Dlatego Niemieccy policjanci i służby medyczne współpracują z Polskimi w celu zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. Co roku Policja potwierdza, że przy tak ogromnej publiczności fenomenem jest tak niewielka ilość zgłoszeń dotyczących agresji.
Woodstockowe atrakcje
Na Festiwalu jest dużo atrakcji, które są warte zobaczenia. Turniej siatkówki plażowej będzie rozgrywany w Lubuskiej Strefie, rywalizacja rozpocznie się 30 lipca o godzinie 12:00. Uczestnicy zagrają o Puchar Marszałka Województwa Lubuskiego!
Greenpeace Polska organizuje akcje, która polega na stworzeniu ludzkiego obrazu. Całe wydarzenie będzie sfotografowane i sfilmowane z lotu ptaka. Uczestnicząc w tym przedsięwzięciu będziesz jedną z 5 tysięcy osób, które biorą udział w czymś wielkim. Akcja rozpoczyna się w piątek, 31 sierpnia o 12: 30 pod Dużą Sceną.
Woodstock niesie ze sobą niezwykłą energię, która krąży między zespołami a publicznością. W tym roku kolejny raz będziemy mieli okazje spotkać się z artystami, podpisać swoje płyty czy po prostu powiedzieć, że ich muzyka jest dla nas czymś ważnym. Namiot spotkań znajdziecie przy Małej Scenie. W tym roku będzie można porozmawiać z członkami m.in. Within Temptation, Pull The Wire, People of the Haze, Grubson, Voo Voo, Muchy, Venflon czy Big Day.
Mój pierwszy raz
Tegoroczny Woodstock będzie moim pierwszym tak dużym eventem, na który zdecydowałam się pojechać. Żeby przygotować się na to wszystko, co mnie czeka, musiałam zaczerpnąć wiedzy u kogoś, kto ma w tej kwestii większe doświadczenie niż ja.
Najlepiej zdecydować się na wyjazd trochę wcześniej niż w przeddzień festiwalu. Na miejsce najczęściej jedzie się pociągiem, a te są często przeludnione i nie ma czym oddychać, nie wspominając o miejscu siedzącym. Dlatego ja, wyjeżdżam już w poniedziałkowy wieczór, nie będzie tłoczno, a możliwość rozstawienia namiotu gdzieś bliżej wybranej przeze mnie sceny będzie bardziej prawdopodobna. To samo tyczy się powrotu, w dzień po zakończeniu imprezy wszyscy masowo wsiadają do pociągów i jadą do domów, a tłok robi się jeszcze większy, bo zabawa się skończyła, a przecież trzeba rozebrać sceny, posprzątać cały teren, to dużo pracy.
Jadąc na festiwal trzeba pamiętać o wielu rzeczach. Na oficjalnej stronie, pod zakładką Woodstockowe życie znajdziecie listę tego, co trzeba spakować na festiwal. Teraz wystarczy już wziąć paczkę znajomych, namiot i dobrze się bawić.
Pakuj się, jedziemy na Woodstock!