PODPOWIADAMY JAK SPĘDZIĆ WEEKEND
Sobota zdecydowanie chłodniejsza niż ta zeszłotygodniowa. Można by rzec, że aura sprzyja spacerom! I bardzo dobrze się składa, gdyż przewodnicy z grupy PoPoznaniu.pl zapraszają na dwie wycieczki. Do wyboru jest centrum Poznania lub Puszczykowo, oczywiście można wybrać się na jedną i drugą. W weekendowym przewodniku polecimy Wam także Rogalin. Miłej lektury!
Sobotę warto zacząć od spaceru po historycznym centrum miasta. Wycieczki odbywają się cyklicznie, zawsze pięć minut po godzinie 12. - We wszystkie soboty aż do końca września można zwiedzać okolice Starego Rynku w wersji polskiej i angielskiej - zachęcają inicjatorzy. W niedziele natomiast przewodnicy po polsku oprowadzają po XIX wiecznym Poznaniu i dzielnicy zamkowej.
Kierunek Puszczykowo!
W ubiegłym roku były to Owińska, teraz przewodnicy opuszczają Poznań, by zwiedzić Puszczykowo. - Latem postanowiliśmy trochę odpocząć od miejskiego zgiełku i pokazać, że okolice Poznania też są bardzo ciekawe - przekonuje przewodnik Andrzej Bartczak. - W ubiegłym roku zwiedzaliśmy Owińska, tym razem wyruszymy na południe do wyjątkowego miejsca jakim jest Puszczykowo - dodaje. W trakcie wycieczki będzie można bliżej poznać miasto- ogród położone u wrót Wielkopolskiego Parku Narodowego, miejsce, gdzie przyroda łączy się z historią. - Spacer wśród willi, Otocznych zielenią i naturalnych terenów zielonych nad Wartą w wakacyjnej atmosferze będzie bardzo przyjemny - zapraszają przewodnicy.
Wycieczka prowadzona jest w konwencji freewalkingu tour. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, wystarczy znaleźć przewodnika, który będzie czekał na chętnych o godzinie 15.15 na stacji PKP Puszczykówko. Grupa wyrusza na trasę niezależnie od pogody i liczby uczestników, na koniec spaceru można podziękować przewodnikowi napiwkiem.
Warto odwiedzić także Rogalin
To właśnie tam powstał Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu (w 1949 r.) Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991 r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. W tamtejszym parku do dziś przetrwały charakterystyczne elementy tego rozwiązania architektonicznego tj. zespół dziedzińców przed pałacem. Za nim znajduje się jeden z niewielu zachowanych w Polsce ogrodów rokokowych, w nim są usypane na obrzeżach kurtyny ziemne z chodnikami na dwóch poziomach, kompozycyjnie istotny kopiec widokowy oraz rośliny strzyżone w stylowe formy, takie jak topiari, bindaż, boskiet, jak również gabinety.
W Muzeum Pałacu w Rogalinie trwa także wakacyjna zabawa. - Jeśli ci się nudzi i jeśli ci się nie nudzi, a podobało ci się w Rogalinie, opowiedz nam o tym! Ogłaszamy konkurs na wiersz, esej, fotoreportaż, kolaż, grafikę, obraz, rysunek, pastel, wyklejankę i cokolwiek wyobraźnia ci podpowie - czytamy na stronie Muzeum na Facebooku. W zabawie może wziąć udział każdy, nie ma żadnych wytycznych oraz ograniczeń wiekowych. Na wspomnienie z pobytu w Rogalinie organizatorzy czekają do 31 sierpnia. Szczegóły znajdziecie na stronie Muzeum Pałac w Rogalinie.