FILM I MIASTO DLA LUDZI – CZYLI MIASTOMOVIE: POZ. JUŻ OD DZIŚ
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców, filmy będą punktem wyjścia do dyskusji, wszyscy chcemy zmieniać Poznań. Możemy się spotkać i zrobić to wspólnie – zachęca Paweł Głogowski, prezes Stowarzyszenia Ulepsz Poznań.
Ulepsz Poznań oraz Wrocławska Fundacja Filmowa zapraszają do rozmów o przestrzeni i ludziach. - To walka o godne miejsce i warunki do życia, to poczucie odpowiedzialności i przynależności, oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To pomysły na lepsze życie we współczesnych miastach – to idea spotkań z cyklu Miastomovie: poz.
Co łączy ulicę św. Marcin i rzekę Wartę?
Okazuje się, że całkiem sporo. Po pierwsze w obu przypadkach trwa walka o przywrócenie świetności tych miejsc. Nad rzeką już się to udaje. Na „Marcinie” jest jakby trudniej, ale Kino Muza nie daje za wygraną. - Chodzi o wykorzystanie rosnącego potencjału kina dokumentalnego do rzeczowej dyskusji o tematyce miejskiej na przykładzie Poznania. Poprzez „MIASTOmovie: poz” wykreujemy w śródmieściu przestrzeń do spotkania mieszkańców z ekspertami i aktywistami miejskimi, a co za tym idzie, przełożymy debatę przy filmie na działania angażujące użytkowników miasta – podpowiadają organizatorzy.
Część pierwsza: czwartek (czyli dziś)
Przestrzenie handlowe i wpływ centr handlowych na rozwój miasta. Tym tematem rozpocznie się kilka dni dyskusji z naukowcami i miejskimi aktywistami. O godzinie 18:00 zostanie w Kinie Muza wyświetlony film, rodem z Austrii z 2014 roku, o znamiennym tytule „Globalna Wioska Zakupów” - Upadek handlu detalicznego w miastach, to w rezultacie wymieranie centrum. Przeniesienie sklepów do obiektu prywatnego nie powoduje automatycznego przeniesienia kultury ani doprowadza do powstania wspólnej przestrzeni publicznej – to cytat ze strony jednego z bohaterów filmu.
Dyskusja rozpocznie się o 19:30. Poprowadzi ją Jakub Głaz – architekt. Będą paneliści z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza i Wyższej Szkoły Logistyki. Będą to między innymi, dr Jadwiga Zimpel i dr Sławomir Palicki.
Część druga: piątek
Już w piątek poznamy odpowiedź na inne palące pytania. Pojawi się film dokumentalny ukazujący jak w jedenastu krajach próbowano i ostatecznie zrealizowano porządek reklamowy. Film „This Space Available”, wyprodukowano w USA w 2011 roku, będzie wstępem do dyskusji.
Projekcja rozpocznie się o godzinie 18:00. Po filmie odbędzie się debata. Poprowadzi ją dziennikarka Agnieszka Gulczyńska. Wśród prelegentów będą między innymi Marysia Fenrych i Renata Żurek.
Zachęcamy tych którzy nie chcą się godzić na reklamowy chaos i chcą uporządkować reklamowy śmietnik.
Będzie też o tym, że moda w mieście z czasów PRL wcale nie była zła. Co wspólnego ma neon w kształcie koguta, z czymś co pierwotnie miało być na dachu Okrąglaka? Całkiem sporo jak się okazuje. Neon nie będzie miał jednak 16 metrów wysokości. Mniejszy ale odwzorowany zabłyśnie przy ulicy Świętosławskiej 9. Pierwszy błysk o 21:00. Neon to dobra forma reklamy. – Podczas rozświetlania neonu przy ulicy Świętosławskiej mamy nadzieję na sporą liczbę zainteresowanych. Warto przyjść bo taki widok to naprawdę coś nietypowego – zachęca Paweł Głogowski.
Część trzecia: sobota
To rozważania nad rolą rzeki dla rozwoju naszego miasta. Pojawią się dyskusje o dawnym korycie Warty. Będzie też projekcja filmowa „Lost Rivers” z 2012 roku. - Film powstał w Kanadzie i zabiera nas w podróż w poszukiwaniu utraconych rzek, dzięki miejskim myślicielom, aktywistom i artystom z całego świata – zachęcają przedstawiciele Kina Muza.
Tradycyjnie o 19:30 debata. Moderatorem Maciej Frąckowiak, socjolog. Zaproszeni goście to między innymi: Szymon Błażek współautor programu „Rzeka w mieście” z ramienia Urzędu Miasta. Pojawi się też Warszawski dziennikarz Przemysław Dziubłowski i Jan Zujewicz z Rady Osiedla Stare Miasto.
Część czwarta: niedziela
Pchli Targ nad Wartą. Początek o 12:00. Kto ma niepotrzebne, a atrakcyjne rzeczy niech je zabierze i sprzeda w dobre ręce. Będą też smakołyki, ciekawi ludzie i pogoda. Nie zabraknie też muzyki. Wszystko na cyplu przy moście Bolesława Chrobrego. – Spotkanie na cyplu nad rzeką będzie kolorowe. Mamy nadzieję, że pojawi się dużo chętnych do rozmów, zabawy czy wzięcia udziału w aktywizacji tych terenów. Wartę nieco łatwiej rozbudzić niż św. Marcin na szczęście dzielnie walczy o dalszy los tej arterii Kino Muza – podsumował zachęcająco prezes Stowarzyszenia Ulepsz Poznań.
Bilety na seanse w kasach kina. Ceny od 13 do 15 złotych.
Kto wątpi w sens tych spotkań, temu wiarą przywrócą organizatorzy. Za projektem stoją: Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Franek Sterczewski, Kino Muza i kilka innych, ważnych dla duszy miasta postaci ze świata architektury, sztuki i kultury. Wspierają ich media i bardzo dobrze.
Warto. Naprawdę Warto!