XX LECIE FARNEJ W POZNANIU!
Nie chodzi o polsko-czeską gwiazdkę pop, lecz o Chór Parafii Farnej. W tym roku zespół, założony w 1995 roku przez Macieja Grosza, obchodzi swe dwudzieste urodziny. Z tego powodu członkowie chóru zapraszają na dwa jubileuszowe koncerty w ten weekend!
Genesis
– Chór powstał w 1995 roku i nazywa się Chór Parafii Farnej, ponieważ działa przy poznańskiej Farze, bazylice kolegiackiej. - Regina Mikulinska prezes Chóru - Śpiewamy na mszach świętych, również w innych kościołach, w domach opieki społecznej. Ale też poza Poznaniem, w Wielkopolsce i całej Polsce. Jeździmy wszędzie tam gdzie zostaniemy zaproszeni. Byliśmy nawet z koncertami na Litwie i Ukrainie! Przez dwadzieścia lat uzbierało się też kilka nagród – zaznacza.
Te nagrody to między innymi I nagroda w kategorii chórów kościelnych III Ogólnopolskiego Konkursu "Musica Sacra - Ars Liturgica" w Toruniu, I nagrodę w kategorii chórów kościelnych I Ogólnopolskiego Przeglądu Pieśni Sakralnej "Vox Domini" w Prusicach, czy II miejsce w IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w Częstochowie.
Przez pierwsze pięć lata, dyrygentem zespołu był Maciej Grosz. Później jego miejsce zajął Paweł Łuczak, który jest z zespołem już piętnaście lat.
- Piętnaście lat to kawał życia. Ale jest to wielka przyjemność pracować z ludźmi, którzy są amatorami a udaje się wyciągnąć z nich olbrzymie ilości emocji, pięknych dźwięków. - Paweł Łuczak dyrygent Chóru - Z założenia miał być to chór męski. Na pierwszą próbę przyszedł dyrygent ze swoim bratem i ich kolega. Było ich tylko trzech, a trudno z tego zrobić chór męski (śmiech). Odbyły się dwie trzy próby. Szybko konwencja chóru uległa zmianie. Maciej Grosz zmienił zdanie i tak narodził się nasz Chór Parafii Farnej. Do dziś jest z nami Ania Łęgowska, która śpiewa w chórze od samego początku 1995 roku. A największą przemianą zespołu była zmiana dyrygenta. W 2000 roku Maciej Grosz opuścił szeregi chóru. Zajął się inną działalnością i zaproponował mnie, wtedy studenta drugiego roku, jako następcę. Byłem niedoświadczony, świeży ale poprosił, żebym spróbował. Ja spróbowałem i jestem do dziś – stwierdza.
Exodus
- Główny jubileuszowy koncert będzie miał miejsce w sobotę o godzinie 16 w sali Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu. - Regina Mikulinska - Następnie w niedziele po dziękczynnej mszy świętej w intencji chóru w parafii Farnej, którą zaplanowano na 12:30, odbędzie się koncert dwóch zespołów. Zaprosiliśmy na jubileusz Chór Parafialny Harfa z Piechowic koło Jeleniej Góry – dodaje.
Jak twierdzi dyrygent, Chór Parafii Farnej różni się specyfiką od chórów gospel. Wnętrze i charakter poznańskiej Fary zobowiązują do dostojnego śpiewu. Paweł Łuczak zdaje sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach żeby przyciągnąć młodzież potrzeba efektownego śpiewania. Jednak wychodzi z założenia, że my Polacy nie za dobrze radzimy sobie z wykonywaniem piosenek gospel.
- Średnia wieku w chórze to mniej, więcej pięćdziesiąt lat. To nie są ludzie wychowani w tak zwanej kulturze „amerykańskiej”. Czemu miałbym ich jeszcze zmuszać do śpiewania czegoś, czego nie czują? – pyta dyrygent.
W repertuarze znajduje się głównie muzyka dawna, polskich i europejskich kompozytorów. Łuczak stara się wprowadzać odrobinę muzyki współczesnej, głównie polskich kompozytorów. Wszystko, żeby odbiór był możliwie najbardziej zrozumiały dla słuchaczy.
- Zawsze uważałem, że chór działa jak instrument. Jeśli kogoś w chórze brakuje, to staje się brakującym klawiszem. Trudno więc grać na wybrakowanym instrumencie. Każdy członek zespołu jest dla mnie bardzo ważny. Dla całego zespołu jest bardzo ważny – twierdzi dyrygent - Chór Parafii Farnej to grupa przyjaciół. Oprócz tego, że pięknie śpiewają, przede wszystkim czują się dobrze w swoim gronie. Uwielbiają spędzać ze sobą czas a w związku z tym, jest to system naczyń połączonych. Wspólnie tworzymy jedną wielką rodzinę, która jeszcze do tego potrafi przekazać coś pięknego społeczności Poznania – dodaje.