NA CO WYDAĆ 2,5 ZŁ? NA TEATR
Ponad 100 teatrów w całym kraju zagra 23 maja spektakle w specjalnej cenie. 250 groszy brzmi kusząco, prawda? W szczególności, że wśród prezentowanych sztuk znajdują się te, które były najpopularniejsze w ostatnim sezonie. Wszystko to w celu uczczenia 250. rocznicy powołania pierwszego zawodowego i publicznego teatru polskiego.
Sprzedaż biletów ruszy już w poniedziałek i będzie prowadzona tylko w kasach teatru. Wejściówek nie uda się kupić przez Internet. - Ma to zachęcić widzów, przede wszystkim tych, którzy do teatru zaglądają rzadko, aby zwrócili w jego stronę kroki i przekonali się, że nie jest to miejsce tak niedostępne, za jakie często uchodzi - argumentują pomysłodawcy akcji "Bilet za 250 groszy".
Poznań
W Poznaniu do obchodów włączyło się pięć teatrów. Dzięki temu w Teatrze Polskim zobaczymy spektakl pt, "Samobójca", w Teatrze Wielkim "Romeo i Julia", w Teatrze Muzycznym głośne i zachwalane przez publiczność widowisko "Jekyll&Hyde", w Teatrze Nowym "Dzieci Zony", a w Teatrze Ósmego Dnia "Hantio".
"Samobójca" proponowany przez Teatr Polski w Poznaniu:
- Warto wziąć udział w takiej akcji, ponieważ można zapoznać się z kulturą, nawet jeżeli nie chce się przeznaczać na nią dużej sumy pieniędzy. A może akurat go ten teatr zauroczy i zacznie go częściej odwiedzać? - Zastanawia się Ola, którą najczęściej można spotkać w Teatrze Polskim w Poznaniu. - Wszystkie akcje, które mają na celu zachęcić widzów do zapoznania się z kulturą są wartościowe. A większość odstrasza właśnie cena biletów, chociaż z tym nie zawsze można się zgodzić. W wielu teatrach dość często są promocje, trzeba tylko śledzić profil na Facebooku danej instytucji. Oczywiście wówczas najczęściej biletu nie kupimy przez Internet, tylko trzeba samemu pofatygować się do kasy biletowej w danym teatrze - dowiadujemy się od jednego z aktorów, niegdyś związanego z Teatrem Polskim w Poznaniu.
Inne miasta
Najwięcej spektakli granych 23 maja za symboliczną kwotę, pojawi się na deskach teatrów w stolicy. Na dwie sceny zaprosi Teatr Studio,który pokaże "Utalentowanego Pana Ripleya" i "Oniegnina". Do Teatru Polskiego będzie można wybrać się na "Króla Leara" z Andrzejem Sewerynem w roli głównej, a do Teatru Współczesnego na "Hamleta". Ciekawie będzie także w innych zakątkach kraju. We Wrocławiu zobaczymy m.in. "Szosę Wołokołamską" w Teatrze Polskim, "Plamę" i "Czerwonego Kapturka, kichawkę i Gburka" we Wrocławskim Teatrze Lalek czy "Mikrokosmos" we Wrocławskim Teatrze Pantomimy.
Łodź także ma kilka ciekawych propozycji. Jej mieszkańcy mogą wybrać się np. do Teatru im. Stefana Jaracza na spektakl "Marzenie Nataszy" lub do Teatru Powszechnego na "Oś". W Gdyni do akcji włączyły się dwie placówki: Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza oraz Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. W Gdańsku natomiast do wyboru: Teatr Wybrzeże Miejski Teatr Miniatura oraz Gdański Teatr Szekspirowski.
Być bliżej widza
W sumie w akcji weźmie udział ponad 100 teatrów z 42 polskich miast. Dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek szkolnych i przedszkolnych przewidziano możliwość zakupu większej liczby biletów. A wszystko to po to, aby na dany spekakl mogli wybrać się wszyscy ci, którzy naprawdę będą mieli na to ochotę.
Akcję "Bilet za 250 groszy" poprzedzi kampania outdoorowa: Przeżyjmy w teatrze. W jej ramach zostaną zaprezentowane rysunki czołowych polskich rysowników m.in. Marka Raczkowskiego oraz Janka Kozy. - Prace będą komentowały rzeczywistość lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z "teatralnych pojęć", które weszły do powszechnego użycia. Plakaty pojawią się w polskich miastach w połowie maja - czytamy na stronie akcji. Innym elementem zbliżającym widza do teatru będzie seria murali artystycznych.
Wszystkie projekty w ramach obchodów Jubileuszu Teatru Publicznego w Polsce finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich koordynatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Akcja "Bilet za 250 groszy" jest jednym z elementów realizowanego z inicjatywy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej programu KULTURA DOSTĘPNA. Ma ono służyć niwelowaniu barier kompetencyjnych i finansowych, szczególnie dla grup narażonych na wykluczenie. Zawiera systematycznie rozszerzaną ofertę tańszego dostępu do muzeów narodowych, galerii sztuki współczesnej, wydarzeń artystycznych czy wybranych kin i teatrów.