DOFINANSOWANIA DO FOTOWOLTAIKI I PROJEKTY WSPIERAJĄCE 2019
Fotowoltaika w Polsce w 2019 roku zyskała na popularności. Wydaje się, że jest to spowodowane przede wszystkim działaniami na rzecz zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym naszego kraju. Jako członek Unii Europejskiej, do roku 2020 jesteśmy zobowiązani do rozwinięcia tej gałęzi energetyki do 15%. W Polsce istnieją różnego rodzaju projekty wspierające fotowoltaikę - najnowsze z nich to między innymi program “Mój Prąd”, nowelizacja ustawy OZE i Pakiet Prosumencki, czy też ulga termomodernizacyjna. Na czym polegają powyższe projekty? Podstawowe informacje znajdują się w tym artykule. Zapraszamy do lektury!
Program “Mój Prąd”
Jest to najnowszy projekt, dzięki któremu osoby fizyczne mogą otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości maksymalnie 5 000 złotych lub 50% kosztów instalacji. Budżet programu wynosi miliard złotych i oblicza się, że może z niego skorzystać prawie 200 tysięcy osób. Jak już wspomniano, beneficjentami mogą zostać wyłącznie osoby fizyczne - projekt nastawiony jest na zwiększenie ilości mikroinstalacji w Polsce (instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 do 10 kW).
Jakie warunki należy spełnić?
Aby zostać beneficjentem programu, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wydatki, które przeznaczyliśmy na instalację pv, muszą być poniesione od dnia ogłoszenia programu (23 lipca 2019 roku), natomiast przyłączenie do sieci musiało być przeprowadzone po pierwszym dniu naboru (od 30 sierpnia 2019 roku). Wnioski możemy składać dopiero wtedy, gdy cały projekt instalacji fotowoltaicznej zostanie zakończony. Oznacza to, że wszystkie etapy budowy mikroinstalacji musimy mieć już za sobą - zakup komponentów, montaż, podpisanie umowy dwustronnej z dystrybutorem oraz przyłączenie do sieci. Dodatkowo należy pamiętać, że wszystkie elementy instalacji pv muszą być nowe i nie mogą być starsze niż 24 miesiące. Jeżeli korzystamy z innego dofinansowania to również nie otrzymamy pieniędzy z programu “Mój Prąd”.
Składanie wniosków
Pierwszy nabór wniosków o dofinansowanie z programu “Mój Prąd” ruszył 30 sierpnia 2019 roku i trwać będzie do 20 grudnia. Całość działań przeprowadzona jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wszystkie potrzebne dokumenty złożyć należy w formie papierowej w siedzibie tej Instytucji - można dokonać tego osobiście, za pomocą kuriera lub poczty. Na dokumentację składa się:
- wniosek - do pobrania na stronie internetowej NFOŚiGW
- faktura potwierdzająca zakup i montaż instalacji pv
- dowód zapłaty faktury
- potwierdzenie instalacji licznika dwukierunkowego zawierające dane identyfikacyjne umowy kompleksowej
Jeżeli chcą Państwo skorzystać z programu “Mój Prąd” i posiadać własną instalację fotowoltaiczną, zachęcamy do kontaktu z firmą SunErgo - montaż paneli fotowoltaicznych.
Nowelizacja ustawy OZE i Pakiet Prosumencki 2019
Kolejnym działaniem mającym na celu wsparcie fotowoltaiki i ogólnie Odnawialnych Źródeł Energii, jest przeprowadzona nowelizacja ustawy OZE. Pod koniec sierpnia 2019 roku weszła w życie zmiana, która zmodyfikowała definicję prosumenta.
Przedsiębiorcy prosumentami
Dotychczas prosumentami były wyłącznie osoby fizyczne, wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe. Nowelizacja ustawy OZE umożliwia teraz przedsiębiorcom korzystanie z fotowoltaiki na tych samych zasadach co gospodarstwa domowe. Przede wszystkim jest to system opustów (net-metering), dzięki którym firmy mogą oddawać wygenerowane nadwyżki energii do sieci (np. w ciągu dnia lub lata) i pobierać prąd, gdy brakuje energii słonecznej (wieczorem lub zimą). W ten sposób przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki przez cały rok i wykorzystywać wytworzoną energię dla własnych celów. Należy jednak podkreślić, że Pakiet Prosumencki dotyczy mikroinstalacji do 50 kW, a firmy nie mogą opierać swojej działalności gospodarczej na wytwarzaniu energii elektrycznej.
Szczegóły w odpowiednim rozporządzeniu
Ogólnikowy charakter nowelizacji stworzył wiele niewiadomych, które zostaną sprecyzowane w odpowiednim rozporządzeniu - zostanie ogłoszone w najbliższych miesiącach. Dowiemy się z niego między innymi o dokładnym systemie rozliczania przedsiębiorców jako prosumentów, stawkach itp.
Jakie korzyści niesie nowelizacja ustawy OZE?
Pakiet Prosumencki przede wszystkim nastawiony jest na wsparcie fotowoltaiki dla firm. Dzięki Pakietowi przedsiębiorcy mogą:
- korzystać z systemu opustów
- wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby
- rozliczać się w dłuższych okresach
- umieszczać instalacje na terenach innych, niż produkcyjne.
Ulga termomodernizacyjna - odliczenie fotowoltaiki od podatku 2019
Od początku roku 2019 właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Jeżeli interesują się Państwo montażem instalacji fotowoltaicznej, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy SunErgo (https://sunergo.pl/fotowoltaika-dla-domu/). Dzięki uldze termomodernizacyjnej, od wydatków poniesionych na remont i ulepszenie budynków możemy odliczyć podatek dochodowy. Czym są wspomniane prace termomodernizacyjne?
Ulga termomodernizacyjna - co wchodzi w skład prac termomodernizacyjnych?
Podatek dochodowy możemy odliczyć od wydatków przeznaczonych na:
- całkowitą lub częściową zmianę źródła energii na odnawialne - idealnym przykładem jest tutaj budowa instalacji fotowoltaicznej;
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię, którą wykorzystuje się do ogrzewania budynku lub wody użytkowej - między innymi izolacja ścian, wymiana okien;
- zmniejszenie strat energii pierwotnej - na przykład wymiana kotła;
Ile można zaoszczędzić dzięki uldze termomodernizacyjnej?
Wszystko zależy od sposobu rozliczania się podatnika. Przede wszystkim należy pamiętać, że podatek możemy odliczyć od kwoty nie większej niż 53 tysiące złotych. Oznacza to, że w wypadku, gdy wydaliśmy na termomodernizację budynku 60 tysięcy, podatek odliczamy wyłącznie od sumy 53 tysięcy. Wysokość ulgi zależna jest również od sposobu rozliczania konkretnego podatnika - podatek liniowy (19%), według skali (18% i 32%) oraz podatki zryczałtowane (2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17% oraz 20%).
Jakie warunki należy spełnić?
Najważniejszym warunkiem decydującym o przyznaniu ulgi jest fakt, iż budynek nie jest w trakcie budowy. Oznacza to, że prace termomodernizacyjne dotyczą wyłącznie budynków starszych lub takich, gdzie budowa została formalnie zakończona. Dodatkowo podatnik nie otrzyma ulgi w wypadku, gdy poniesione wydatki zostały zwrócone np. z innych projektów.
Jak widzimy, fotowoltaika w Polsce staje się coraz bardziej opłacalna. Dzięki różnym projektom wspomagającym rozwój OZE w naszym kraju, inwestycja w instalację pv staje się tańsza i szybciej się zwraca.