PSYCHOLOG DZIECIĘCY POZNAŃ. 3 RZECZY, O KTÓRYCH WARTO WIEDZIEĆ
wychowawczym na problemy lub gdy dostrzegą, że ich dziecko zmaga się z problemami natury emocjonalnej. Konsultacja ze specjalistą nie jest i nie powinna być traktowana jak porażka i oznaka bezradności. Przeciwnie. Prośba o pomoc wynika z dojrzałości i dostrzeżenia kłopotów. Wokół samych konsultacji narosło jednak kilka mitów, które warto rozwiać, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania.
1. Kiedy warto zgłosić się do psychologa?
2. Jak wygląda pierwsze spotkanie?
3. Czy spotkania z psychologiem to zawsze psychoterapia?
Jeśli chodzi o dostępność specjalisty, jakim jest psycholog dziecięcy Poznań stwarza spore możliwości w tym zakresie.
Kiedy warto zgłosić się do psychologa?
Najkrótsza odpowiedź na to pytanie brzmi: zawsze, kiedy coś w zachowaniu dziecka nas niepokoi i nie potrafimy sami sobie z tym poradzić. Klinika LMC - psycholog dziecięcy w Poznaniu wymienia kilka najczęstszych obszarów, z którymi zmagają się najmłodsi i ich rodzice. Obawy wynikają często z trudności wychowawczych i poczucia bezradności mamy i taty. Zdarzają się z pozoru nieuzasadnione lęki czy problemy z rówieśnikami. Pomoc psychologa przyda się również, gdy w życiu dziecka doszło do poważnych zmian, takich jak rozwód rodziców, przeprowadzka czy młodsze rodzeństwo. Obciążające są także sytuacje losowe: śmierć kogoś bliskiego czy utrata ukochanego zwierzaka.
Jak wygląda pierwsze spotkanie?
Spotkanie przebiega różnie u różnych psychologów. Wpływ na nie ma również specyfika problemu, z którym rodzina zgłasza się do specjalisty. Czasami na pierwszą wizytę zaprasza się samych rodziców, czasem rodziców i głównego zainteresowanego. Psycholog dziecięcy zbiera wówczas informacje, które pozwolą określić mu problem i wytyczyć dalszy sposób działania. Z tego też względu przed spotkaniem warto zrobić notatki: wypisać niepokojące objawy, reakcje dziecka, ważne wydarzenia, które mogły mieć wpływ na zaistniałą sytuację.
Czy spotkania z psychologiem to zawsze psychoterapia?
Nie, nie każde spotkanie z psychologiem to psychoterapia i nie zawsze jest ona potrzebna. Bardzo często zaradzić problemowi można za pomocą kilku konsultacji. Czasem, oczywiście, nie będzie można obejść się bez terapii. Najważniejsze jest jednak to, że w każdym przypadku niezbędna jest ścisła współpraca z przynajmniej jednym rodzicem.
Nie traktujmy spotkania z psychologiem dziecięcym jak zła koniecznego. To przede wszystkim szansa na poprawę samopoczucia i na lepsze życie.