JAK WYGLĄDA RYNEK PIERWOTNY MIESZKAŃ W POZNANIU?
Dla osób chcących zamieszkać w Poznaniu wciąż jednym z najważniejszych kryteriów zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym jest cena. Jednak nie tylko ona ma znaczenie. Ważna jest także lokalizacja inwestycji, najlepiej poza centrum, ale z łatwym dojazdem do miejsca pracy lub nauki. Czy i jak oferta poznańskich deweloperów odpowiada tym oczekiwaniom?
Nie za daleko, nie za wysoko
Potencjalni nabywcy nowych nieruchomości w większości poszukują na poznańskim rynku mieszkań w budynkach wielorodzinnych, znajdujących się w obrębie miasta. Co ważne, preferowane są raczej lokale na niskich piętrach. Oferta deweloperów jest pod tym względem stosunkowo dobrze dopasowana do oczekiwań klientów. Na przykład budynki w inwestycji Murapol Malta, których budowa, w sąsiedztwie słynnego Jeziora Maltańskiego, ruszyła w zeszłym roku, mają tylko pięć pięter, podobnie jak na osiedlu Murapol Nowy Poznań na Naramowicach. To nie jedyna zaleta tej ostatniej inwestycji, która ma zostać niedługo oddana do użytku. Powstaje ona w bliskim sąsiedztwie terenów spacerowych na nadwarciańskich łąkach. Wkrótce w jej okolice dotrze też, planowana od dawna przez władze miasta, linia tramwajowa. Rozpoczęto już jej budowę, a uruchomienie trasy ma nastąpić nie później niż wiosną 2022 roku.
Bliżej śródmieścia dla siebie lub na inwestycję
Dla osób kupujących mieszkanie na rynku pierwotnym w Poznaniu ważna jest też obecność w okolicy inwestycji punktów usługowo-handlowych oraz miejsc rekreacyjnych. Z tego powodu dzielnice położone wzdłuż Warty, takie jak Rataje, zyskują na atrakcyjności dzięki bliskości zarówno infrastruktury miejskiej, jak i zielonych terenów spacerowych. Na południowym styku Ratajów ze Starołęką przy ulicy Wagrowskiej rusza właśnie budowa inwestycji Murapol Nowe Miasto. Można stąd wygodnie dojechać do innych części Poznania, a dotarcie do zabytkowego śródmieścia zajmuje zaledwie 10 minut. Dlatego wybór mieszkania na tym osiedlu może być też dobrym pomysłem na inwestycję. Na poznańskim rynku nieruchomości kilkanaście procent lokali kupowanych jest z myślą o wynajmie. Największe zainteresowanie budzą te o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Taka inwestycja jest bardzo bezpieczna i stabilna – stopa zwrotu zazwyczaj rok w rok przekracza 5%. W Poznaniu jest dosyć duży popyt na mieszkania do wynajęcia, zwłaszcza wśród ludzi młodych, nie ma więc obawy, że lokal po zakupie będzie stał pusty.
Ostatnie lata są rekordowe pod względem liczby mieszkań pojawiających się na poznańskim rynku pierwotnym i na razie nic nie zapowiada spowolnienia tempa powstawania nowych inwestycji. Eksperci prognozują, że w najbliższej przyszłości nie należy się również spodziewać spadku cen. Na razie trend jest raczej wzrostowy, dlatego rozważając zakup mieszkania w Poznaniu, lepiej nie odkładać decyzji na później.