JAK MYĆ ODKURZACZ BEZWORKOWY?
Nie sposób nie zgodzić się z tym, że korzystanie z odkurzaczy bezworkowych niesie za sobą szereg korzyści. W końcu zamiast uciążliwej wymiany worka, wystarczy tylko wysypać zassane śmieci do kosza. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego urządzenia, sprawdź, jak o nie dbać, by służyło Ci jak najdłużej!
Dbaj na bieżąco, a nie raz w miesiącu
Choć odkurzacze bezworkowe uważane są za synonim wygody, nie należy się do niej zanadto przyzwyczajać. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zupełnie zapomnisz o regularnym wyrzucaniu śmieci ze zbiornika, jego późniejsze wyczyszczenie może Ci sprawić niemałą trudność. Pamiętaj też o tym, że im bardziej zapełniony jest zbiornik, tym niższa jest moc ssąca odkurzacza. Odwlekanie opróżnienia pojemnika na śmieci może więc równać się gorszemu efektowi odkurzania. Wniosek? Najlepiej wyrzucać zabrudzenia regularnie, nawet po każdym użyciu – wtedy dokładne czyszczenie zbiornika wykonywane raz na jakiś czas będzie mniej uciążliwe.
Zacznij od czyszczenia na sucho
Wydawać by się mogło, że przy walce z kurzem zawsze warto najpierw namoczyć czyszczony przedmiot, a dopiero później usunąć zabrudzenia. Okazuje się jednak, że w przypadku odkurzacza bezworkowego najlepiej zacząć od czyszczenia na sucho, czyli od wysypania ze zbiornika zassanych zabrudzeń i kurzu, a następnie wytrzepanie filtra z nagromadzonych pyłków. Dopiero gdy pozbędziesz się wszystkich luźnych śmieci, możesz przystąpić do kroku drugiego, czyli mycia zbiornika na mokro.
Mycie odkurzacza bezworkowego – krok drugi
Jak często myć zbiornik odkurzacza bezworkowego na mokro? Wszystko zależy od tego, jakie zabrudzenia się w nim znajdują i czy opróżniać go na bieżąco, czy też czekasz do jego całkowitego zapełnienia – w tym drugim przypadku może się okazać, że pojemnik na kurz będzie wymagać dokładnego umycia nawet po 3-krotnym użyciu.
Jak myć zbiornik odkurzacza? Jeśli nie jest mocno zabrudzony, wystarczy tylko opłukać go pod bieżącą wodą. W przypadku bardziej uporczywych, klejących zabrudzeń może się okazać, że konieczne będzie szorowanie gąbką i detergentem – pamiętaj tylko o tym, by go dobrze spłukać.
Nigdy nie zakładaj świeżo umytego, wręcz mokrego zbiornika – możesz bowiem trwale uszkodzić urządzenie, a nawet doprowadzić do spięcia. W ten sposób stworzysz również idealne środowisko do rozwoju bakterii, które przecież lubią wilgotne powierzchnie. Pozostaw więc pojemnik do wyschnięcia lub też sięgnij po miękką ściereczkę i dokładnie go wytrzyj – dopiero wtedy możesz go zamontować i używać tak jak wcześniej.
Zanim zaczniesz myć zbiornik pod wodą, upewnij się też, że można go moczyć – nie wszystkie materiały są bowiem do tego przystosowane. Na pojemnikach przeznaczonych do mycia najczęściej znajdziesz specjalny symbol przypominający kran z wodą – warto jednak i tak sprawdzić to w specyfikacji technicznej sprzętu.