ATRAKCJE NA POZNAŃSKICH JEŻYCACH - DLACZEGO WARTO SIĘ TU ZATRZYMAĆ PODCZAS WYJAZDU?
Pisarka młodzieżowa Małgorzata Musierowicz uczyniła poznańskie Jeżyce miejscem akcji cyklu swoich powieści. Dzięki niej kamienica przy Roosevelta 5 stała się punktem niemalże kultowym. Jednak o popularności tej dzielnicy decydują także klimatyczne kawiarnie i piękna architektura. Sprawdź, czego nie można przegapić na Jeżycach!
Jeżyce skupiają kulturalne życie miasta. To właśnie w tej dzielnicy znajduje się Teatr Nowy i studyjne kino Rialto. O obejrzanym filmie lub spektaklu najlepiej dyskutuje się w stylowych kawiarenkach z przyjazną atmosferą. Wiele z nich otwarto w zabytkowych secesyjnych kamienicach z przełomu XIX i XX w., które nadają dzielnicy niepowtarzalnego kolorytu.
Historycznym szlakiem. Domy szachulcowe
Zanim na Jeżycach powstały budynki w stylu secesyjnym, architekturę tej części Poznania zdominowały domy szachulcowe. Najznamienitszym ich przykładem jest kamienica przy ul. Dąbrowskiego 52. Powstała pod koniec XIX stulecia i była inspirowana budownictwem alpejskim. Nie sposób jej przeoczyć - wyróżnia się drewnianą elewacją i balkonami z misternie kutymi balustradami. Podążając szlakiem domów szachulcowych, warto zatrzymać się także przy Dąbrowskiego 42. Stoi tam bowiem odnowiona kamienica z muru pruskiego, wyróżniająca się pięknie zaprojektowanym gankiem.
Rynek Jeżycki. Perełka Jeżyc
Domy szachulcowe zachowały się głównie przy Rynku Jeżyckim. Wraz z kamienicami secesyjnymi tworzą zabudowę jednego z najpopularniejszych placów miejskich w Poznaniu. Na szczególną uwagę zasługuje okazała kamienica przy ul. Dąbrowskiego 49, wybudowana w stylu neorenesansowym. Zachwyca wysokim szczytem i ozdobnymi loggiami z kolumnami. Rynek Jeżycki od początku swojego istnienia pełni funkcję handlową. Od poniedziałku do soboty roznosi się na nim zapach owoców, warzyw i kwiatów, które można kupić aż na 300 straganach.
Nowoczesnym szlakiem. Nobel Tower
Jeżyce to jednak nie tylko zabytkowe budynki. Oblicze dzielnicy się zmienia, a historia miesza się z nowoczesnością. Ciekawym tego przykładem jest futurystyczny wieżowiec Nobel Tower, będący siedzibą Parku Naukowo-Technologicznego. Niezwykła konstrukcja znajduje się przy reprezentatywnej ul. Dąbrowskiego i przykuwa uwagę nietypową, ażurową elewacją, mającą przywodzić na myśl skojarzenie z budową tkanki mięśniowej.
Jeżyce warte noclegu
Pobyt na Jeżycach jest doskonałym pomysłem, aby odkryć nieoczywiste i wciąż zmieniające się oblicze Poznania, gdzie ślady historii sąsiadują na równych prawach z nowoczesną zabudową. Dzielnica oferuje długą listę ciekawych zabytków i kulturalnych miejsc. W ciągu dnia można odkrywać ciekawą architekturę Jeżyc, a wieczorem udać się do kina, teatru lub miło spędzić czas w kawiarni. To także świetna baza wypadowa do zwiedzania pozostałych części Poznania, przede wszystkim nieodległego Starego Miasta. Można się tam w łatwy sposób dostać samochodem lub pociągiem z wielu dużych miast w Polsce.
Nocleg w doskonałej lokalizacji
Uwagę szukających hotelu blisko dworca PKP w Poznaniu przyciąga elegancki Hotel Gaja na Jeżycach. Doskonała lokalizacja obiektu pozwala na odkrywanie nie tylko uroków dzielnicy, ale też wygodne zwiedzanie oddalonego o zaledwie 2 km Starego Rynku. W pobliżu znajdują się przytulne kawiarnie, choć bezkonkurencyjny wieczorny relaks zapewnia hotelowa restauracja z drink barem i kręgielnią. Po intensywnie spędzonym dniu na gości tego hotelu na Jeżycach w Poznaniu czeka odpoczynek w komfortowych i przytulnych pokojach różnej wielkości, zaaranżowanych z myślą o podróżujących samotnie, w parach lub z rodziną. Pełne różnorodnych atrakcji Jeżyce są bowiem świetnym miejscem na nawiązanie nowych znajomości, romantyczny wypad we dwoje czy wakacje z dziećmi.