GDZIE SZUKAĆ NAJLEPSZYCH UBEZPIECZEŃ NA ŻYCIE?
Polisy życiowe są dość specyficzne, bo towarzystwa niechętnie podają wysokość składek. Tam, gdzie przedmiotem ubezpieczenia jest życie i zdrowie człowieka, zbyt dużo czynników zmiennych powoduje, że cena polisy jest kwestią bardzo indywidualną. Podpowiadamy gdzie można znaleźć informacje o ceni i zakresie ubezpieczenia na życie.
Do wyboru jest kilka miejsc zakupu ubezpieczenia na życie. Można je podzielić ze względu na rodzaj dostępności, czyli online, offline i rozwiązanie mieszane. Które z nich okazuje się najlepsze? Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba porównać wady i zalety każdego sposobu.
Polisa na życie online – bez udziału agenta
Większość polis na życie dostępnych na rynku jest sprzedawana przy udziale agenta ubezpieczeń. Jednak część towarzystw (np. Aviva) wyłamuje się z tego schematu i proponuje swoim klientom polisę w formule smart life.
Tak produkt charakteryzuje się kilkoma właściwościami, jak:
- bardzo wąski zakres ochrony ograniczony do 1-2 zdarzeń,
- niska składka, która jednak rośnie wraz z wiekiem ubezpieczonego,
- brak ankiety medycznej weryfikującej stan zdrowia ubezpieczonego i ryzyko wystąpienia zdarzenia, np. zgon, poważne zachorowanie i inne,
- niski próg wiekowy – ubezpieczonym nie może być osoba, która ma więcej niż 50 lat.
Na korzyść polisy na życie w formule smart life przemawia bardzo uproszczony sposób zakupu – za pomocą kilku kliknięć i bez wychodzenia z domu możemy stać się właścicielem ubezpieczenia, tyle że dość okrojonego pod względem dostępnych zdarzeń.
Składka zależy nie tylko od wieku ubezpieczonego, ale także od sumy ubezpieczenia. Przedział jest raczej skromny i wynosi od 25 000 do 100 000 zł w razie śmierci ubezpieczonego.
Polisa na życie offline – w pracy i w placówce
Aby kupić polisę na życie wcale nie trzeba mieć dostępu do internetu. To jednak powoduje, że ubezpieczenie kupimy pod pewnymi warunkami. Najczęściej występują dwie sytuacje zakupu ubezpieczenia życiowego offline.
Polisa na życie w pracy – w niektórych firmach za takie ubezpieczenie nic nie zapłacimy, jeśli pracodawca wlicza koszt polisy do pakietu socjalnego, w innych przypadkach miesięczny koszt wyniesie niedużo, bo ok. 30-50 zł. Z takiego rozwiązania, czyli grupowej polisy na życie, mogą skorzystać tylko zatrudnieni w firmie, która oferuje ubezpieczenie.
Zaletą „grupówki” w pracy jest niski koszt i uproszczona konstrukcja, czyli z góry określony zakres ochrony łącznie z wysokością sumy ubezpieczenia. To, co dla jednych będzie zaletą, dla innych może okazać się wadą – niedopasowane zdarzenia w zakresie i zbyt niskie kwoty maksymalnego odszkodowania.
Bez internetu kupimy też polisę bezpośrednio u agenta w placówce. To rozwiązanie można polecić wszystkim, którzy nie obawiają się przepłacać za polisę i mają dość czasu, by zdążyć przed zamknięciem oddziału.
Polisa na życie online i offline – porównanie cen
Sposobem mieszanym jest skorzystanie najpierw z internetu, a następnie ze wsparcia agenta. Tak w skrócie funkcjonuje porównywarka ubezpieczeń na życie, która pozwala znaleźć polisę dla siebie (indywidualną), dla siebie i drugiej osoby (rodzinną) czy polisę dedykowaną, np. ubezpieczenie Link4 Mama na www.ubezpieczeniaonline.pl.
Po wypełnieniu krótkiego formularza dołączonego do porównywarki nasze dane trafią do agentów z różnych towarzystw. Następnie agenci (do 5 przy 1 kalkulacji) kontaktują się z nami telefonicznie, a następni w razie naszego zainteresowania umawiają na indywidualne spotkanie, podczas którego możemy domówić szczegóły ubezpieczenia, wypełnić ankietę medyczną i kupić polisę.
Zaletą porównywarki jest otrzymanie kilku ofert niemal równocześnie. Szukając polisy na życie w ten sposób również nie musimy wychodzić z domu, ponieważ do spotkania z agentem może dojść w miejscu naszego zamieszkania – lub dowolnie ustalonym przez obie strony.
Polisę na życie online+offline będzie łatwiej wybrać, jeśli skorzystamy z narzędzi pomocniczych typu ranking na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html. Dzięki temu jeszcze przed spotkaniem z agentem znamy szczegóły danej polisy i możemy zdecydować o tym, czy wystarczy nam tylko ochrona, czy też ochrona połączona z oszczędzaniem bądź inwestowaniem części wpłacane składki