NA ILE WCZEŚNIEJ KUPIĆ UBEZPIECZENIE OC?
W związku z tym, że koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC stale rośnie, coraz więcej kierowców decyduje się na wykupienie polisy na kolejny rok ubezpieczeniowy z dużym wyprzedzeniem. Nie czekają już na moment, w którym aktualne ubezpieczenie wygasa. Zaczynają szukać wiele wcześniej i jak tylko znajdą ciekawą i atrakcyjną finansowo ofertę, to decydują się ją zawrzeć. Jakie wyprzedzenie jest dopuszczalne przez firmy i czy takie działanie rzeczywiście ma sens?
Koszty ubezpieczenia O
Każdy, kto od dłuższego czasu ubezpiecza swoje auto w ramach obowiązkowej polisy OC, z pewnością zauważył, że od kilku lat, koszty tej ochrony stale rosną. Niewielkie podwyżki były zawsze. Jednak w ostatnim czasie, różnice sięgają nawet 30%, a to nie tylko duży odsetek, ale też odczuwalna podwyżka.
Nic też nie wskazuje na to, by wzrost cen miał się zatrzymać. Wręcz przeciwnie, przewidywane są kolejne zwyżki. Użytkownicy pojazdów nie chcą przepłacać za ubezpieczenie, szczególnie że jest to polisa obowiązkowa, podejmują więc wszelkie możliwe i dostępne kroki, by koszty te redukować.
Jednym z takich kroków jest wcześniejsze wykupienie polisy. Brak presji czasu powoduje, że spokojnie i dokładnie można przejrzeć dostępne oferty, spokojnie też można przeanalizować wszystkie możliwe rozwiązania i starannie wybrać najtańsze ubezpieczenie. A gdy takie już zostanie znalezione, zwykle klienci chcą je od razu wykupić. Trzeba bowiem wiedzieć, że polisa OC obowiązuje od momentu, który zostanie zaznaczony w umowie ubezpieczenia, a nie od momentu jej opłacenia. Można więc wnioskować o takie ubezpieczenie, które dopiero zacznie działać w przyszłości. Więcej na ten temat można znaleźć przeglądając ubezpieczenie samochodu - ubezpieczamy-auto.pl (https://ubezpieczamy-auto.pl).
Kiedy można rozpocząć poszukiwanie nowej polisy
Jeżeli chodzi o samo poszukiwanie nowego ubezpieczenia, to w zasadzie zacząć można w dowolnym momencie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że oferta jest aktualna przez określony czas. Po tym, jak ten czas upłynie, kalkulację trzeba wykonać na nowo, ponieważ wyliczona składka może być już nieaktualna.
Jeżeli jednak szacunkowe wyliczenie, wykonane przez https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/ ma być wiążące i zainteresowany będzie chciał wykupić ubezpieczenie na otrzymanych w danym momencie warunkach, to należy sprawdzić, jakie wyprzedzenie jest w danej firmie dopuszczalne. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe pozwalają bowiem zawrzeć nową polisę nawet sześć miesięcy przed końcem aktualnie obowiązującej, inne pozwalają na to w terminie sześćdziesięciu dni przed wygaśnięciem, a inne dopuszczają wyłącznie trzydziestodniowe wyprzedzenie.
Co w razie zdarzenia w okresie po zawarciu nowej umowy
Może się tak zdarzyć, że po zawarciu nowej umowy, która została podpisana z wyprzedzeniem (sześciomiesięcznym, sześćdziesięciodniowym lub trzydziestodniowym), dojdzie do zdarzenia ubezpieczeniowego z winy ubezpieczonego. Umowa została zawarta bez uwzględnienia tego wypadku czy kolizji, a takie sytuacje zazwyczaj powodują zwyżkę na składce ubezpieczeniowej. Czy zatem fakt zawarcia polisy powoduje, że ubezpieczonemu uda się uniknąć wspomnianej zwyżki?
Otóż, nie. Należy takie zdarzenie zgłosić. Składka zostanie przekalkulowana, a umowa aneksowana. Różnicę należy dopłacić i wówczas wszystko będzie znowu w porządku. W przeciwnym razie, gdyby doszło do zdarzenia w okresie późniejszym, a towarzystwo uzyskało by informację o wcześniejszej kolizji, to wypłata odszkodowania dla poszkodowanego mogłaby zostać uzależniona od uregulowania różnicy w składce. W efekcie, ubezpieczony i tak musiałby zapłacić składkę zgodną z jego sytuacją ubezpieczeniową.