START POZNAŃSKIEGO BETLEJEM
Dwa młyńskie koła, lodowisko, stoiska ze smakołykami z całego świata i liczne wydarzenia kulturalne - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Betlejem Poznańskiego. W tym roku jarmarki odbędą się w dwóch lokalizacjach - na pl. Wolności i Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już 17 listopada. Tym razem wydarzenie potrwa ponad 50 dni. Dzięki temu tradycyjny poznański bożonarodzeniowy jarmark będzie najdłuższym w historii Poznania i jednym z najdłuższych w kraju.
Jako pierwszy swoje bramy otworzy jarmark na pl. Wolności. Inaugurację wydarzenia, które odbędzie się już w piątek, 17 listopada o godz. 19:00, uświetni mappig na Arkadii. Betlejem Poznańskie w centrum miasta potrwa do 7 stycznia.
W tym roku, po 4 latach przerwy, powraca w to miejsce młyńskie koło, oferując wyjątkowy widok na miasto. Co więcej, na jarmarku znajdą się też karuzele: z reniferami, wenecka i Świąteczny Pociąg.
Ponadto na gości czekać będzie ponad 60 wystawców z całego świata - m.in. z Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, którzy zaprezentują swoje wyroby. Różnorodność oferty pozwoli znaleźć unikalne rękodzieło, wyjątkowe ozdoby czy praktyczne przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się niezapomnianymi prezentami pod choinkę. Wśród niespodzianek czeka także sklep z upominkami, w którym motywy z magicznego świata Harry'ego Pottera przenikają do naszego.
Jak co roku nie zabraknie też stoisk z jedzeniem. Po raz pierwszy na jarmark zawitają wyjątkowe przysmaki zza oceanu - amerykańskie corndogi. Organizatorzy zadbali także o obecność tradycyjnych smakołyków, cieszących się wciąż niesłabnącą popularnością. Owocowe fondue, aromatyczny bigos czy jadalne kasztany to klasyka, która zachwyci każdego.
Dla gości odwiedzających pl. Wolności przygotowano bogaty program kulturalny. To ponad 30 dni wydarzeń, które obejmują nie tylko koncerty i barwne przedstawienia, ale także dni tematyczne. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek czy zainteresowania.
Rodzinne środy to czas, kiedy najmłodsi wraz z rodzicami mogą cieszyć się specjalnymi promocjami stworzonymi z myślą o nich. Spektakle dla dzieci, animacje i świąteczne warsztaty to liczne atrakcje, które czekają na rodziny. Z kolei Studenckie czwartki to okazja do wspólnego relaksu w magicznym otoczeniu jarmarku, a promocje przygotowane z myślą o studentach pozwolą cieszyć się tym czasem przy dźwiękach Christmas Silent Disco.
- Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas, w którym myślimy o drugim człowieku i wzajemnie sobie pomagamy. To właśnie też robimy na jarmarku. Wspieramy organizacje pozarządowe. Jak co roku będziemy działać z Hospicjum Palium, Fundacją Bread of Life, Drużyną Szpiku oraz Fundacją Niesiemy Nadzieję. W ostatni weekend przed świętami na placu stanie duża scena i będziemy kwestować w ich imieniu - mówi Anna Dorna, przedstawicielka firmy Becker Eventservice.
Na placu Wolności nie zabraknie także spotkania ze Świętym Mikołajem (6 grudnia) oraz odwiedzin tego prawdziwego Świętego Mikołaja z Laponii, który przyjedzie do Poznania 11 grudnia. Tego samego dnia zgromadzeni na placu będą mogli odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju, a kilka dni później (14 grudnia) wziąć udział w Poznań Silent Night.
Klimat tegorocznego jarmarku dopełni świąteczny mapping, który będzie można podziwiać nie tylko w dniu inauguracji, ale też w każdy dzień otwarcia jarmarku. Na amatorów grzańca ponownie będą czekać tradycyjne już betlejemskie kubki z nowym wzorem.
Jarmark na pl. Wolności będzie czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 11:00-21:00, z wyjątkiem 24 grudnia (nieczynne) oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia (krótsze godziny otwarcia - od 13:00 do 21:00).
/poznan.pl/