GDZIE MOGĄ PRACOWAĆ NIEPEŁNOSPRAWNI W POZNANIU?
Według danych Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ponad 80 procent badanych pracodawców uważa, że osoby niepełnosprawne powinny pracować na otwartym rynku pracy. Mimo tego jednak większość z nich nie planuje zatrudniać takich pracowników. Głównym powodem jest fakt, iż pracodawcy mogą czerpać korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Firmy, które zatrudniają taką osobę otrzymują dofinansowywanie wynagrodzeń dla pracowników i zyskują przywileje. Ulgi te obejmują obniżenie obowiązkowych opłat na rzecz PERON lub całkowite zwolnienie z nich, zwrot kosztów przystosowania miejsca do pracy osoby niepełnosprawnej oraz refundację kosztów szkoleń.
Chcę zatrudnić osobę niepełnosprawną!
Najczęściej wymieniane przeszkody w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych to trudności w uzyskaniu potrzebnych informacji, konieczność oraz wysiłek związany z dostosowaniem infrastruktury zakładu pracy do potrzeb takich pracowników, biurokracja czy wciąż zmieniające się przepisy. Każdy zainteresowany zatrudnieniem osoby niepełnosprawnej może w specjalnie utworzonych punktach i na stronach internetowych uzyskać pomoc przy wypełnianiu wniosków i uzyskać niezbędne informacje na ten temat. Takim punktem jest przede wszystkim Wojewódzki Urząd Pracy w Poznaniu.
Do głównych działań urzędu na rzecz osób niepełnosprawnych należy m.in. wspieranie mobilności zawodowej oraz przekazywanie informacji o możliwościach i zakresie świadczonej pomocy. To także realizowanie usług z zakresu poradnictwa zawodowego, czyli konsultacje indywidualne, uwzględniające problematykę zawodową, jak również zajęcia grupowe, które rozwijają umiejętności w zakresie aktywnego poszukiwania pracy. Ponadto WUP uczestniczy m.in. w pracach nad „Programem wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością i przeciwdziałania ich wykluczeniu społecznemu oraz pomocy w realizacji zadań na rzecz zatrudniania osób z niepełno sprawnościami w województwie wielkopolskim na lata 2014-2020”.
Praca w sklepie z pieczywem
Osób niepełnosprawnych nie można wrzucać przysłowiowo do „jednego wora”. Są różne orzeczenia niepełnosprawności i na ten aspekt należy zwrócić uwagę przy rozpatrywaniu ofert pracy dla takich kandydatów. - Są to osoby posiadające orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności lub równoważnym i osoby o niepełnosprawności trwałej. Osoby niepełnosprawne fizycznie lub ograniczenia w sprawności umysłowej lub psychicznej - zwraca uwagę Łukasz Orylski, redaktor naczelny wielkopolskiego portalu osób niepełnosprawnych.
Większość ofert pracy zawiera jednak ogólną klauzulę, bo tak stanowi prawo. Na stronie www.pion.pl w dziale: oferty pracy można znaleźć kilka takowych propozycji. Pierwsze wyświetla się ogłoszenie z dnia 2 kwietnia. - Poszukujemy pań posiadających orzeczenie o niepełnosprawności, chętnych podjąć pracę w sklepie z pieczywem. Miejsce pracy: Żegrze - czytamy.
Pokojówka lub Pracownik Ochrony
Koldjna jest propozycja: pokojowa/pokojowy w czterogwiazdkowym hotelu w centrum Poznania. - Do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku będzie należało dbanie o czystość w pokojach oraz na korytarzach - brzmi opis. I znów pojawia się znana klauzula: „z orzeczeniem o niepełnosprawności” bez konkretnych wskazań o jaki stopień chodzi.
Podczas przeglądania kolejnych ofert pracy, znaleźliśmy kilka na stanowisko magazyniera. Jest to zatrudnienie proponowane przez Stowarzyszenie Eko Salus. I kolejne: Pracownik Ochrony, do którego obowiązków będzie należała ochrona terminala kontenerowego.
A po studiach…
Stanowisko: Administracja Nieruchomości. Taka osoba będzie prowadzić dokumentację nieruchomości oraz budynków i sporządzać oraz weryfikować umowy z najemcami. Ponadto do obowiązków będzie należał nadzór nad jakością usług świadczonych przez firmy obsługujące nieruchomość, czyli usługi porządkowe czy remonty. I kolejne: księgowa, gdzie również pożądane jest wykształcenie wyższe.
Pewien czas temu pracownika na ½ etatu z orzeczeniem niepełnosprawności poszukiwał Teatr Polski w Poznaniu. Wśród wymagań znalazł się ukończony kurs archiwalny I stopnia.
Zdaniem Piotra, posiadającego orzeczenie niepełnosprawności, takim osobom jak on, łatwiej jest znaleźć pracę na rynku otwartym niż w organizacji pozarządowej. - Jednak mimo wszystko uważam, że są one niezbędne, ponieważ wypełniają lukę na rynku pracy. Dlatego też rola takich miejsc to przede wszystkim pośredniczenie pomiędzy osobami niepełnosprawnymi a pracodawcami - uważa.