STWÓRZ PLAKAT DO TRANSATLANTYK FESTIVAL 2015!
Przy piątej, jubileuszowej edycji festiwalu organizatorzy proponują konkurs skierowany do wszystkich chętnych na stworzenie plakatu promującego to wydarzenie.
Choć festiwal Transatlantyk odbędzie się dopiero w sierpniu, organizatorzy już zapraszają do udziału w nim. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa, w tym roku festiwal zagości w Poznaniu i Wielkopolsce po raz piąty. Z tej okazji fundacja Transatlantyk ogłosiła konkurs na stworzenie plakatu festiwalowego. Do tej pory plakaty do poprzednich odsłon tworzyli wybitni artyści graficy, Tomasz Opasiński, Daniel Horowitz i Rosław Szaybo. Zaprojektowane przez nich plakaty co roku zbierały laury na festiwalach plakatów filmowych. W tym roku organizatorzy proponują stworzenie plakatu, studentom, grafikom, artystom, po prostu każdemu kto chce i ma umiejętności aby taki projekt wykonać. Prace mogą przygotować również trzyosobowe zespoły - Transatlantyk jest odważnym i otwartym Festiwalem. Dlatego z okazji jubileuszowej 5. edycji organizuje konkurs na plakat, który jest niepowtarzalną okazja do tego, aby zaprezentować swoje talenty i umiejętności, a tym samym zapisać się w historii Festiwalu. Plakaty poprzednich edycji projektowali znani autorzy. Znalezienie się w tak zaszczytnym gronie jest niezwykłą nobilitacją dla każdego młodego twórcy. Ponadto plakaty poprzednich edycji brały udziały w konkursach plakatów filmowych, także zwycięski projekt planujemy promować w taki sposób. Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem. Po świętach zbierze się jury i wybierze najlepsza pracę - mówi Przemek Kwiatkowski z biura prasowego festiwalu Transatlantyk.
Termin nadsyłania prac został przedłużony do 8 kwietnia. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, jednak chyba najważniejsza jest możliwość zapisania się w historii festiwalu.
Śniadania w Concordia Taste
Transatlantyk Festival Poznań zaprasza również od marca na cykl „Śniadania filmowe z Transatlantykiem”. Filmy emitowane są raz w miesiącu w restauracji Concordia Taste, a bilety na nie rozchodzą się jak świeże bułeczki. Filmy jakie można zobaczyć w ramach cyklu oscylują wokół tematyki kulinarnej. Podczas pierwszego śniadania, które odbyło się w marcu można było zobaczyć „ Smak Curry” w reżyserii Ritesha Batry. Kolejny seans śniadaniowy planowany jest na 18 kwietnia. Wtedy zobaczymy film „Chef” w reżyserii Jana Favreau. W maju organizatorzy zaprezentują film Davida Gelba „Jiro śni o sushi”, w czerwcu zobaczymy „Facetów od kuchni” w reżyserii Daniela Cohena. Wszystkie filmy jakie będą zaprezentowane podczas śniadań było można zobaczyć podczas Transatlantyk Festival w ubiegłych latach.
W ramach biletu na seans można zjeść również śniadanie w restauracji Concordia Taste.
Co w tym roku na Transatlantyku?
Transatlantyk Festival Poznań w swoim założeniu opiera się na czterech filarach: film, muzyka, edukacja i inspiracje. Jak można przeczytać na stronie festiwalu, organizatorzy określają go mianem „glokalny”, czyli lokalny w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalny w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. W tegorocznej edycji nie zabraknie cieszącego się dużą popularnością kina łóżkowego czy seansów w ramach kina kulinarnego. W tym roku zobaczymy również kino klasy B, filmy dokumentalne, czy nominowane do Oscara w ubiegłym roku. Nie zawiodą się również fani Mobilnego Kina Skody, które potrwa łącznie z festiwalem dwa miesiące. Organizatorzy na razie nie zdradzają szczegółów jak dokładnie będzie przedstawiał się program festiwalu i czy będą nowe lub inne kategorie filmów.
Do tej pory udział w festiwalu wzięło ponad 250 tys. uczestników, wyświetlono prawie 600 filmów w trakcie 1100 seansów. W trakcie imprezy zorganizowano 275 godzin warsztatów, które poprowadzili goście festiwalowi. Odbyło się również wiele koncertów i spotkań. Czym w tym roku zaskoczy nas Transatlantyk? Na odpowiedź przyjdzie zaczekać nam do drugiego tygodnia sierpnia.