JAPONIA WARTA POZNANIA
Kultura kraju kwitnącej wiśni staje się coraz bardziej znana i popularna. Japonia zawitała także do poznańskich szkół, można ją odnaleźć między innymi w XI Liceum Ogólnokształcącym.
Japonię kojarzyć możemy z sushi, herbatą i samurajami. Bardziej wtajemniczonym przyjdą na myśl mangi i anime, czyli komiksy i animacje charakterystyczne dla tego kraju. Niektórzy jednak chcieliby wiedzieć jeszcze więcej, a okazję do poznania japońskiej kultury stwarza XI Liceum Ogólnokształcące im. J.W. Zembrzuskich.
Od września uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich mają szansę na wzięcie udziału w darmowym kursie tego orientalnego języka. Warunkiem do podjęcia nauki był test znajomości hiragany, czyli jednego z japońskich alfabetów. Jak się okazuje zainteresowanie Japonią jest bardzo duże. Jak przyznaje dyrektor XI LO, Karol Lehmann, przyznaje, że był zdumiony ilością osób zainteresowanych podjęciem kursu tego niecodziennego języka. – Na poprzednie edycje zgłosili się nie tylko uczniowie ze szkoły, ale także młodzi ludzie z całego rejonu starego Grunwaldu. Wśród czterdziestu pięciu chętnych znaleźli się między innymi uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych, Elektrycznych, Ekonomicznych czy Budowlanych. Po roku nauki zostało dwadzieścia osób, które będą kontynuować kurs na kolejnym poziomie zaawansowania. Ponadto czekamy na zgłoszenia do nowej grupy, która podejmie naukę od podstaw. – dodaje.
Szkoła nie ogranicza się jednak tylko do propagowania orientalnego języka, ale również organizuje imprezy promujące kulturę Wschodu. Zaliczyć do nich można między innymi organizacje specjalnych zajęć dotyczących orientu czy 38 edycji imprezy Japan Week. Skąd pomysł właśnie na zajmowanie się tamtym rejonem świata? - Jest to pewnego rodzaju tradycja – grupa uczniów, pasjonatów kultury japońskiej zapoczątkowała zainteresowanie szkoły tym krajem. Ta fascynacja przenosiła się na kolejne roczniki i w ten sposób mogliśmy się rozwijać. -dodaje dyr. Lehmann. Działania szkoły nie ograniczają się jednak tylko do kraju kwitnącej wiśni – Prowadzimy także naukę rosyjskiego oraz realizowaliśmy projekt współpracy z Kazachstanem. Można zatem powiedzieć, że jest to ogólne przeorientowanie na kulturę Wschodu. – wspomina dyrektor.
Czy zatem nauka japońskiego może być tylko rozrywką, czy także przepustką do przyszłej pracy? W Poznaniu działa japońska firma Bridgestone. Zadzwoniliśmy zatem z pytaniem o możliwość zatrudnienia osoby znającej ten orientalny język. - Niestety nie oferujemy miejsc pracy dla ludzi ze znajomością języka japońskiego. Wszyscy Japończycy w naszej firmie znają język angielski, więc tłumacz nie jest potrzebny – brzmiała odpowiedź.
Podobnie sądzi Barbara – korepetytorka języka japońskiego: - Znajomość tego języka intryguje i przyciąga uwagę, ale niestety nie wpływa raczej na decyzję o pozytywnym zakończeniu rozmowy rekrutacyjnej. Nie ma zbyt wielu miejsc pracy dla osób znających japoński – chętniej przyjmowani są Japończycy ze znajomością języka polskiego. Podkreśla także, że większość jej klientów stanowią osoby młode, zafascynowane kulturą Dalekiego Wschodu.
Czy należy zatem uważać, że nauka języka japońskiego stanowić może jedynie hobby? Należy optymistycznie patrzeć w przyszłość – już sama satysfakcja z opanowania tak trudnego języka powinna stanowić rekompensatę wielu godzin poświęconych na sumienną naukę. Ponadto szans na zatrudnienie tłumacze mogą szukać w szkole językowej lub zagranicą.