ICHOT PREZENTUJE
Aura sprzyja spacerom. Most Jordana i Ostrów Tumski zapraszają. Jest tam Brama Poznania i kilka wydarzeń na najbliższe dni.
Jutro w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego przewidziano zwiedzanie dla seniorów i nie tylko. - Przewodnik, opowiadając o dziedzictwie i historii Ostrowa Tumskiego, jednocześnie udowadnia, że obcowanie z nowoczesnymi technologiami jest proste i przyjemne. Po prostu prezentuje wyjątkowe zalety interaktywnych urządzeń dostępnych zwiedzającym Bramę Poznania – zachęca Centrum Inicjatyw Senioralnych. Warto dodać, że bilety można zamówić przez internet, a wycieczka ma trwać około 75 minut. Początek o 16:00.
Pomnik historii
Interaktywne centrum, umiejscowione w pobliżu rzeki Cybiny mieści w sobie namacalne elementy. Kolebki polskiej państwowości. - Brama Poznania jest miejscem opowiadającym, za pomocą ekspozycji oraz realizowanej oferty programowej, o losach historycznych i współczesnych Ostrowa Tumskiego i o znaczeniu, jakie miejsce to ma dla tożsamości współczesnych Polaków. W szczególności pokazywana jest tu rola, jaką wyspa odegrała w czasach kształtowania się państwa polskiego w kontekście europejskim – przeczytamy na stronie obiektu. ICHOT to miejsce wystaw czasowych i integracji wielu grup wiekowych.
Duchowny prawdziwy
Jednym z najciekawszych miejsc jest śluza katedralna. Właśnie tu, już od 12 marca będzie można przypomnieć sobie postać kardynała Mieczysława Ledóchowskiego. O tym, czy to „KARDYNAŁ nieZNANY” będą mogli przekonać się zwiedzający. - Życie Ledóchowskiego to świat europejskich salonów arystokratycznych, zakulisowych działań wielkiej dyplomacji czy dworskich intryg politycznych. Świat biedoty rzymskiego Zatybrza, nędzy ogarniętej epidemią poznańskiej Śródki i ludów mieszkających w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Czasy powstań narodowych, rewolucji społecznych, walk konserwatystów z liberałami, czas podziału wpływów państwa i Kościoła. To życie upływające na nieustanych podróżach – zachęca doktor z Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza, Mikołaj Pukianiec.
fot. Brama Poznania, https://www.facebook.com/BramaPoznania
Wystawa to wiele pytań. Od tych traktujących o wiedzy historycznej, do innych pozwalających się zastanowić nad tym, dlaczego w lokalnej pamięci postać Mieczysława Halki – Ledóchowskiego nie funkcjonuje. Wstęp do śluzy katedralnej będzie bezpłatny, a w ramach projektu będzie można zobaczyć wiele materiałów z Muzeum Archidiecezjalnego.
Kto pamięta?
Centrum historii Ostrowa Tumskiego to miejsce, które wzbudzało wśród Poznaniaków wiele kontrowersji. Wątpliwości były co do architektury i kosztów. Dyskutowano też o właściwej funkcji obiektu. Przypomnijmy, że jeszcze w 2007 roku trwała urzędnicza przepychanka na linii. Koszty – wykonawca – urzędnicy – opinie mieszkańców.
Czy ICHOT się przyjął? Przekonał do siebie także przeciwników?