PRAWA I OBOWIĄZKI KAŻDEGO POŻYCZKOBIORCY O JAKICH NIE WOLNO ZAPOMNIEĆ
Każda osoba, która podjęła decyzję o zawarciu umowy z firmą pożyczkową, powinna wiedzieć, iż przysługują jej zarówno prawa, jak i obowiązki, z których część zawarta jest w ustawie o kredycie konsumenckim z dnia 11 maja 2011 roku, a inne stanowią wewnętrzną politykę danej firmy pożyczkowej.
Prawo do rzetelnej informacji
Najważniejszym prawem każdego pożyczkobiorcy jest prawo do otrzymania rzetelnej informacji dotyczącej danego produktu czy usługi, którą jest on zainteresowany. Jeżeli firma pożyczkowa zadecyduje, iż spełniamy warunki do udzielenia kredytu, zobowiązana jest wówczas do udostępnienia nam wglądu do umowy.
Pożyczkodawca musi koniecznie udzielić w niej informacji o:- terminach spłat- czasie w którym umowa obowiązuje- rodzaju pożyczki, jaką wybieramy- zasadach spłaty zaciągniętego zobowiązania- rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania- wszelakich innych kosztach
Prawo do odstąpienia od umowy
Mamy prawo do odstąpienia od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od momentu jej zawarcia. Dzień zaciągniętego zobowiązania, rozumiany jest jako ten, w którym otrzymaliśmy na nasze konto pieniądze, albo wypełniliśmy wszelkie potrzebne dokumenty w celu wzięcia pożyczki.
Nie ma konieczności podawania przyczyny rezygnacji z pożyczki. Wystarczy jedynie wysłać pisemne oświadczenie odstąpienia od umowy na podany przez pożyczkodawcę adres. Jednak istotne jest to, aby data stempla pocztowego mieściła się w danym okresie do maksymalnie 2 tygodni.
Na zwrócenie pożyczki wraz z naliczonymi odsetkami od dnia, w którym doszło wypłaty środków do dnia, w którym umowa została rozwiązana, mamy 30 dni.
Prawo do wcześniejszej spłaty
Pożyczkobiorca ma również prawo do wcześniejszej spłaty swojego zobowiązania. Należność może być oddana przed wcześniej wyznaczonym terminem spłaty w zawartej umowie. Oczywiście pożyczkę należy uregulować od razu w całości.
Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż nie niesie ze sobą dodatkowych kosztów, a umożliwia zaoszczędzenie pieniędzy. Koszt pożyczki zostanie zmniejszony o wartość odsetek za pozostałe dni do ostatecznego terminu spłaty należności.
Prawo do zapoznania się z dostępną na rynku ofertą firm pożyczkowych
Każdy konsument ma także prawo do porównania wszelkich dostępnych na rynku ofert. Instytucja, którą wybierzemy, musi być przede wszystkim godna zaufania. Powinna posiadać tak zwany certyfikat rzetelności, bądź należeć do Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
Mamy prawo przed podpisaniem umowy, do sprawdzenia danej instytucji, czy nie widnieje ona na Liście Ostrzeżeń Publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Na liście znajdują się firmy podejrzewane o działania niezgodne z obowiązującym prawem.
Obowiązek regularnej spłaty zobowiązania
Najważniejszym obowiązkiem pożyczkobiorcy jest regularne spłacanie należności wynikających z podpisania umowy pożyczkowej. Kiedy konsument zmaga się z problemami finansowymi i nie posiada wystarczających środków do spłat, wówczas powinien skontaktować się natychmiast z pożyczkodawcą, który zaproponuje mu dogodne rozwiązanie.
Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji między innymi wpisu do Biura Informacji Kredytowej, który może uniemożliwić nam późniejsze wzięcie pożyczki czy kredytu.
Obowiązek podania danych
W sytuacji, gdy konsument stara się o udzielenie mu pożyczki, jest on zobowiązany do udzielenia instytucji wszelkich potrzebnych danych. Wymagane informacje zależą od rodzaju usługi. W pewnych przypadkach pożyczkobiorca musi udzielić informacji o stanie cywilnym, ilości dzieci, miesięcznych wydatkach na utrzymanie gospodarstwa, ilości pozostałych zaciągniętych zobowiązań.
W trakcie składania wniosku należy także podać kwotę, o jaką się ubiegamy, okres spłaty, na jaki chcemy rozłożyć pożyczkę. Ważne jest podanie nie tylko wysokości naszych dochodów, ale także ich źródła. Największe szanse na otrzymanie pożyczki, mamy przy umowie o pracę na czas nieokreślony.
Jeśli posiadamy umowę na czas określony, wówczas należy podać termin, z jakim kończy się umowa. Firma pożyczkowa może także wymagać od nas zaświadczenia o osiąganych dochodach. Niektóre banki mogą wymagać od nas dostarczenia także informacji o dochodach współmałżonka czy dostarczenie jego zgody na zaciągnięcie kredytu.
Osoby na emeryturze czy rencie mogą udostępnić pożyczkodawcy odcinek emerytalny, czy rentowy. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą podać instytucji zaświadczenie ZUS o niezaleganiu ze składkami ubezpieczeniowymi.
W celu pozytywnego rozpatrzenia wniosku o pożyczkę czy kredyt należy podać wszelkie potrzebne instytucji pożyczkowej informacje, bez nich nasze szanse na udzielenie pomocy finansowej są nikłe.
Obowiązek przejścia weryfikacji
Po dostarczeniu wszelkich potrzebnych dokumentów i podaniu istotnych danych konsument musi czekać na zakończenie procesu weryfikacji. Jego przejście jest obowiązkowe. Podczas weryfikacji firma pożyczkowa sprawdza sytuację finansową klienta i określa kwotę, jaką może otrzymać.
Banki w trakcie weryfikacji, osobę zainteresowaną kredytem sprawdzają w BIK oraz KRD. Na podstawie historii kredytowej, osiąganych dochodów oraz paru innych czynników, mogą wydać pozytywną lub negatywną decyzję.
W jaki sposób można odstąpić od umowy pożyczki?
Konieczne jest złożenie właściwego wniosku, jego wzór musi dostarczyć firma, w jakiej zaciągnęliśmy pożyczkę. Na dokumencie powinien znajdować się nasz adres, nazwa pożyczkodawcy, oraz podpis pożyczkobiorcy.
Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku bezpośrednio w siedzibie kredytodawcy. Warto uzyskać także potwierdzenie złożenia wypowiedzenia wniosku na kopii. Zabezpiecza to, przed wystąpieniem ewentualnych sporów. Pieniądze, jakie otrzymaliśmy z tytułu podpisania umowy pożyczkowej, należy oczywiście zwrócić.
Pożyczkodawca natomiast zobowiązany jest do rozliczenia się z klientem i zwrócenia mu wszystkich kosztów, jakie poniósł przez podpisanie kredytu konsumenckiego.
Gdzie możliwe jest sprawdzenie praw konsumenta?
Jeżeli nie jesteśmy pewni, iż przedstawiona przez firmę pożyczkową umowa jest skonstruowana we właściwy sposób i zawarte są w niej wszystkie niezbędne informacje z opisem produktu, albo nie wiemy, czy nasze roszczenia co do firmy są w pełni uzasadnione, wówczas warto zgłosić się do miejskich rzeczników konsumentów.
U nich uzyskać można w pełni bezpłatną poradę prawną. Możliwa jest także konsultacja w danej sprawie, jaka nas interesuje. W niektórych sytuacjach rzecznik występuje do danej firmy, w jakiej podpisaliśmy umowę albo chcemy ją podpisać, przedstawiając roszczenia konsumenta.
Wszystkie adresy działających powiatowych rzeczników konsumentów zostały zamieszczone na stronie UIKIK. Bardzo pomocna okazuje się także tak zwana Federacja Konsumentów oraz Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, które także udzielają darmowe porady prawne.
W razie wątpliwości, przed podpisaniem jakichkolwiek dokumentów, warto zgłosić się po pomoc, pozwoli to na uniknięcie ewentualnych problemów z pożyczką w przyszłości.
Źródła:
1. https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/odstapienie-od-umowy-pozyczki-jak-wypowiedziec/
2. https://zgasryzyko.pl/baza-wiedzy/knf-komisja-nadzoru-finansowego/