KLUB ABSTYNENTA, MONAR I DOMY POMOCY SPOŁECZNEJ
Placówek zajmujących się pomocą terapeutyczną, leczeniem oraz rehabilitacją osób uzależnionych jest w naszym województwie wiele. W samym Poznaniu można by wymienić 35 takich miejsc. Jakiej pomocy mogą się tam spodziewać osoby uzależnione?
Miasto Poznań
- Jeśli osoba uzależniona wykazuje chęć podjęcia leczenia, to może udać się do dobrowolnie wybranej przez siebie poradni leczenia uzależnień na terenie Poznania. W tej kwestii nie obowiązuje żadna rejonizacja. Natomiast, jeśli taka osoba sama nie chce podjąć leczenia, a rodzina chciałaby jej pomóc, wtedy zachęcamy członka rodziny aby złożył wniosek do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Następnie, komisja podejmuje kroki w kierunku motywowania osoby uzależnionej do podjęcia leczenia – tłumaczy Iwona Garczyńska z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta.
Ośrodki do których kieruje Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, to poradnie leczenia uzależnień. Można tam uzyskać pomoc w zakresie terapii uzależnienia od alkoholu, narkotyków oraz uzależnienia krzyżowego, czyli takiego w którym pacjent uzależniony od jednej substancji uzależnia się od następnej pokrewnej do tej pierwszej. Należy jednak cały czas pamiętać, iż osoba uzależniona musi sama wykazać chęć podjęcia leczenia.
- Generalnie osoby, które możemy zgłaszać do sądu w kierunku nałożenia obowiązku leczenia odwykowego muszą spełniać przesłanki z ustawy. Takie przesłanki to na przykład demoralizacja nieletnich, zakłócanie miru domowego, przemoc w rodzinie. Natomiast w pozostałych przypadkach nie ma przymusu. – stwierdza Hanna Kaczmarek z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla dzielnicy Nowe Miasto i Grunwald.
Placówki
- My możemy zaoferować osobom uzależnionym wsparcie psychiczne i psychologiczne, jeśli nadal chcą utrzymać trzeźwość. Przede wszystkim jednak, zajmujemy się propagowaniem i promocją działalności Klubów Abstynenckich. To przedsięwzięcia z zakresu kultury, turystyki oraz innych dziedzin. Najważniejsze jest zorganizowanie czasu osobom uzależnionym tak, by nie myślały o rzeczach związanych z uzależnieniem. – Małgorzata Kluba ze Związku Stowarzyszeń Abstynenckich.
Jednym z ośrodków pomocy jest Poradnia Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar. Ta placówka proponuje połączenie terapii indywidualnej z grupową. Osoba kierująca się do tej placówki musi liczyć się z tym, że będzie brała udział w jednej i drugiej. Poza tym, Monar oferuje również opiekę psychiatry, pracownika socjalnego oraz prawnika.
Oprócz oferty dla osób uzależnionych mamy też program dla rodzin osób uzależnionych, dla osób eksperymentujących, dla dorosłych dzieci alkoholików. Od kilku miesięcy mamy również ofertę terapii dla osób z uzależnieniami behawioralnymi. – Natalia Sokołowska z poznańskiej Poradni Profilaktyki i Terapii Uzależnień Monar.
Jednym z mitów dotyczących Monaru jest to, że osoby zgłaszające się tam muszą wyjechać do ośrodka oddalonego od miejsca zamieszkania. W rzeczywistości wszystko zależy od pacjenta. Jeśli jest on w stanie wytrwać w trzeźwości w swoim środowisku terapia może odbywać się w jego mieście. Jednak, gdy uzależniony nie jest w stanie utrzymać trzeźwości a co za tym idzie, nie może kontynuować terapii, wtedy terapeuci Monaru doradzają rozważenie wyjazdu do ośrodka oddalonego od miejsca zamieszkania. Tu, tak jak w przypadku miejskich ośrodków uzależnień nie ma rejonizacji. Osoba uzależniona może sama wybrać sobie ośrodek Monaru do którego chce trafić.
- W naszym ośrodku prowadzimy zajęcia grupowe z terapii problemów alkoholowych. Mamy również indywidualny kontakt z naszymi mieszkańcami. Na tych dwóch filarach opiera się nasz program terapeutyczny. Do tego dochodzą zajęcia dodatkowe czyli plastyczne, komputerowe, sportowe, fotograficzne, hipoterapia, wędkarskie, gdzie wyjeżdżamy na łowiska z mieszkańcami. Rytm dnia jest wypełniony zajęciami co pomaga nam radzić sobie z różnymi problemami. Chodzi o to, by nie było nudno, żeby nasi mieszkańcy nie myśleli o uzależnieniu – Ewelina Małolepsza, terapeutka z Domu Pomocy Społecznej w Pleszewie.
Możliwości pomocy osobom uzależnionym jest nieskończenie wiele. Wszystko jednak zależy od uzależnionego, jego chęci do zrobienia tego pierwszego kroku w trzeźwość. Tutaj znajdziecie listę ośrodków pomagających wyjść z uzależnienia.
*Lista ośrodków Monar do których można udać się na leczenie http://www.monar.org/nasze-placowki
-----------------
Artykuł powstał we współpracy z Departamentem Zdrowia Urzędzu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego