STOP PRZEMOCY W RODZINIE
Czy bliska Ci osoba krzyczy na Ciebie? Zawsze chce wiedzieć gdzie i z kim jesteś? Grozi Ci jeśli się jej nie słuchasz? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiadasz twierdząco, to znaczy, że możesz być ofiarą przemocy w rodzinie.
Ankiety
Przemoc w rodzinie to jeden z dużych problemów naszego społeczeństwa. Słyszymy o niej często, ale uważamy, że ona nas nie dotyczy. Czy taka jest rzeczywiście?
- Według mojej oceny, liczba osób które doświadczają przemocy wzrasta, ale nie koniecznie z powodu zwiększającej się liczby tych sytuacji. Od wielu lat wzrasta świadomość naszego społeczeństwa, jest wiele kampanii dotyczących przemocy. - Marzena Boligłowa, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu. - Wiele osób doświadczających przemocy uświadamia sobie dzięki takim działaniom, że są ofiarami przemocy. Powstaje coraz więcej punktów gdzie osoby takie mogą zgłosić się po pomoc. – zapewnia.
Od trzech lat istnieje również portal Wielkopolska Kampania Informacyjna na rzecz Przeciwdziałania Przemocy przemoc.edu.pl, stworzony przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w ramach Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Przemocy na lata 2011 – 2020.
- Na stronie www.przemoc.edu.pl można znaleźć wszelkie informacje dotyczące przemocy w rodzinie. Można się również dowiedzieć jak i gdzie na terenie Wielkopolski uzyskać pomoc – dodaje Boligłowa.
Na portalu znajdują się również ankiety, dzięki którym można się dowiedzieć, czy jest się ofiarą przemocy lub jej sprawcą. Ankieta dotycząca bycia ofiarą zawiera takie pytania jak: czy bliska Ci osoba krzyczy na Ciebie? Zawsze chce wiedzieć gdzie i z kim jesteś? Grozi Ci jeśli się jej nie słuchasz? Natomiast, w ankiecie dotyczącej sprawców, pytania dotyczą między innymi tego, czy zabierasz, wydzielasz albo każesz prosić o pieniądze? Zmuszasz bliską osobę do aktywności seksualnej, której nie lubi? Niszczysz własność bliskiej osoby? Pozytywna odpowiedź na którekolwiek z tych pytań powinno prowadzić do przemyślenia swojego zachowania i poszukania pomocy u specjalistów.
Pomoc
- Pomoc psychologiczną osobom doświadczającym przemocy w rodzinie świadczą specjaliści zatrudnieni zarówno w MOPR jak i innych organizacjach, w tym pozarządowych, działających na terenie Poznania. – mówi nam Marek Lasota z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. I dodaje - Oprócz wsparcia psychologicznego często niezbędne jest również wsparcie socjalne i prawne. Pomoc organizowana jest tym osobom w sposób interdyscyplinarny. Specjaliści tworzą dla każdej rodziny dotkniętej przemocą grupę roboczą, w ramach której działania te są koordynowane. Odrębne wsparcie jest proponowane osobom podejrzewanym o stosowanie przemocy w rodzinie. W tym przypadku najczęściej jest to udział w zajęciach edukacyjno-korekcyjnych – zaznacza.
Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 2005 roku, istnieje obowiązek tworzenia odpowiednio: krajowego, wojewódzkich, powiatowych i gminnych programów przeciwdziałania przemocy. Każdy z programów realizowany jest przez podmioty do tego uprawnione. Wielkopolski program przeciwdziałania przemocy koordynowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej tworzony jest na tak zwanej regule „3W”, czyli „Wrażliwość”, „Wyobraźnia”, „Współuczestnictwo”.
Ofiara
- Najbardziej narażone na doświadczanie przemocy są osoby żyjące w związkach, gdzie występują problemy finansowe, bezrobocie, problemy z alkoholem. Gdzie występuje agresja, narkotyki, uzależnienia i choroby psychiczne. Dodatkowym czynnikiem jest niskie wykształcenie, wielodzietność i niewydolność wychowawcza, niepełnosprawność i starość – tłumaczy Marzena Boligłowa.
Słowa Pani kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie potwierdza Magda Biniek z Centrum Wspierania Rodzin „Swoboda” - Przebywa u nas wiele dzieci z rodzin z problemami alkoholowymi, co często wiąże się z przemocą.
Osoby doświadczające przemocy mogą uzyskać pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. W Poznaniu każda dzielnica ma swoją filię, gdzie zatrudnieni są przeszkoleni pracownicy, liderzy sekcji zajmujący się tym problemem. Na stronie internetowej MOPR jest zakładka dotycząca przemocy, można w niej znaleźć informacje związane z tymi zagadnieniami oraz jak i gdzie można szukać pomocy na terenie Poznania. W Wielkopolsce są trzy Specjalistyczne Ośrodki Wsparcia dla Ofiar Przemocy Rodzinie. Znajdują się w Poznaniu, Pile oraz w Zdunach. W całej Polsce jest ich 35.
- Przemoc jest przestępstwem! – powtarzali zgodnie wszyscy moi rozmówcy.'
*** Dla mieszkańców Poznania, ale nie tylko, jest dostępny całodobowo we wszystkie dni tygodnia telefon Niebieska Linia 618 141 717 Pod tym numerem pomoc mogą uzyskać nie tylko osoby doświadczające przemocy ale także świadkowie i sprawcy.
---------------------
Artykuł powstał we współpracy z Departamentem Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.