CZYSTY I WYGODNY MATERAC TO FUNDAMENTY ZDROWEGO SNU
Sypialnia to nie tylko wygodne łóżko i odpowiednio dobrany materac. To także odpowiednia pielęgnacja oraz kilka podsawowych zasad użytkowania. To bowiem gwarantuje długą żywotność materaca oraz zachowanie maksymalnych właściwości. W szczególności, że na łóżku spędzamy średnio 1/3 życia, a to w przeliczeniu ok. 25- 30 lat.
Przy każdym materacu powinny być zawarte informacje o sposobie czyszczenia pokrowca. Jedne możemy prać chemicznie, inne na mokro lub przy użyciu pary wodnej. Poza praniem, warto pamiętać, że ważne jest regularne wymienianie pościeli – przynajmniej raz w tygodniu.
Materac nie powinien być także umieszczony bezpośrednio na podłodze, gdyż to sprawia, że nie ma odpowiedniej wentylacji. A to z kolei może powodować odkladanie się wilgoci w jego dolnej części. W przypadku, gdy posiadamy materac dwustronny, należy go co pół roku odwrócić. Jak przekonują eksperci, dzięki temu nie będzie się odkształcał, co zapewni większy komfort podczas jego użytkowania.
Woda z sokiem cytrynowym a może płyn do mycia naczyń?
- Przed powstawaniem plam doskonale chroni regularne odkurzanie materaca – podpowiadana pani Halina spod Poznania. - To przede wszystkim zdrowe, bo usuwamy z niego kurz, będący siedliskiem różnych mikroorganizmów – dodaje. - Świetne w usuwaniu roztoczy są proszki i płyny do czyszczenia tapicerki np. samochodowej – przekonuje pani Halina. - Odplamiacze i płyny do czyszczenia tapicerki mają jedną zaletę. Są dość delikatne, gdyż z założenia będą miały kontakt z naszą skórą. Jeżeli nie mamy bardzo wrażliwej skóry, to z powodzeniem możemy ich użyć – zauważa.
- Do tzw. trudnych plam polecam odplamiacze enzymatyczne. Można je kupić w sklepie lub samemu przygotować. To banalnie proste, wystarczy zmieszać wodę z sokiem z cytryny. – Radzi Julia Piekarczuk, mama dwójki dzieci. - Najpierw jednak warto sprawdzić jak na ten babciny sposób zareaguje nasz materac. Bo może się okazać, że stworzymy plamę jeszcze trudniejszą do usunięcia – dodaje. - Dobrym sposobem jest też użycie rozwtoru z sodą, czasami sprawdza się nawet płyn do mycia naczyń – wtrąca Hania, mieszkanka Swarzędza.
Przykład materaca, fot. www.sypialnie.com.pl
Roztocza usuwa się trudniej
Nieco inaczej musimy sobie radzić z roztoczami. Pozbycie się ich z materaca jest znacznie trudniejsze niż na przykład bakterii. Mimo obiegowych opinii, że można je usunąć „mrozem” lub praniem w gorącej wodzie, nie jest to niestety prawda. Właściwie jedynym skutecznym sposobem, jest bardzo częste odkurzanie. Pozbywamy się w ten sposób kurzu, a więc środowiska, w którym roztocza czują się najlepiej.
- Tutaj konieczne staje się zastosowanie specjalnych płynów chemicznych. Np. jest taka pianka, którą stosujemy miejcowo na materacu, wcieramy, a po wyschnięciu odkurzamy. Osobiście wolę chyba jednak aerozol – twierdzi Hania.
Warto zauważyć, że alergia na roztocza jest bardzo często związana z dużą wrażliwością skóry. Zatem zanim przeprowadzi się czyszczenie całego materaca jakimkolwiek środkiem chemicznym, należy sprawdzić jak skóra zareaguje na to uczuleniowo.
Wygodne łóżko to nie tylko odpowiednio dobrany, ale do tego czysty materac. W takich warunkach sen będzie spokojniejszy, przyjemniejszy i przede wszystkim zdrowy. W końcu higiena jest podstawą, nie dotyczy to tylko mycia zębów.
--------------------------
Artykuł powstał w ramach współnego cyklu portalu miastopoznaj.pl oraz firmy KAMI, dotyczącego zdrowego i spokojnego snu.